Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Qualcomm planuje powrót na rynek serwerów z nowym chipem

Qualcomm Inc. podejmuje kolejną próbę wejścia na rynek procesorów serwerowych, wierząc, że może wykorzystać przemysł wart 28 miliardów dolarów i zmniejszyć swoją zależność od smartfonów.

Firma szuka klientów dla nowego produktu (procesora serwerowego) wynikającego z zeszłorocznego zakupu startupu Nuvia. Jednym z potencjalnych zainteresowanych jest Amazon.com i ich usługi chmurowe AWS. Ponieważ zgodzili się przejrzeć ofertę Qualcomma dotyczącą ich rozwiązań serwerowych.

Chief Executive Officer Cristiano Amon próbuje włączyć Qualcomm do szerszego grona dostawców półprzewodników, a nie tylko głównego producenta chipów do smartfonów. Ale wcześniejsze pchnięcie na rynek serwerów zostało porzucone cztery lata temu przez jego poprzednika. W tym czasie firma próbowała obniżyć koszty i uspokoić inwestorów po odparciu wrogiego przejęcia przez Broadcom Inc.

Tym razem Qualcomm ma do dyspozycji firmę Nuvia, zatrudniającą projektantów układów scalonych z takich firm jak Apple, czy Amon. Nuvia została kupiona przez giganta za 1,4 mld dolarów i w głównej mierze miała przyczynić się do rozwoju najbardziej zaawansowanych układów scalonych Qualcomma w tym procesorów Snapdragon, ale Nuvia została założona jako dostawca technologii dla branży serwerowej.

Powrót Qualcomm’a do biznesu serwerowego będzie wymagał odbudowy zaufania wśród potencjalnych klientów. Branża również zmieniła się dramatycznie w ciągu ostatnich kilku lat. Amazon opracował własne procesory dla serwerów, choć kupuje też układy od innych dostawców. A startupy, takie jak Ampere Computing LLC, zdobyły przewagę, wygrywając kontrakty z klientami takimi jak Microsoft Corp.

Ostatni raz taką próbę podjęto w 2017 roku, kiedy Qualcomm rozpoczął sprzedaż opartego na architekturze Arm układu serwerowego o nazwie Centriq 2400. Do ich produkcji wykorzystano zakłady Samsung Electronics i powiedziano, że przewyższają one procesory Xeon Intela pod względem wydajności energetycznej i kosztów. Podczas publicznej prezentacji linii układów serwerowych w listopadzie tego samego roku, potencjalni klienci, tacy jak Microsoft, pojawili się, by wyrazić swoje zainteresowanie ofertą.

Jednak niecały rok później kierownictwo firmy zaczęło zamykać projekt. Były szef Intela, Anand Chandrasekher, który kierował pracami, opuścił Qualcomm.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE