Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Przełomowe inwestycje w polskie startupy z sektora B2B, łącznie w 2020 roku pozyskały 105 mln euro dodatkowych środków, wynika z raportu Innovation Nest „Polish B2B Software Landscape 2021”

Codility, Cosmose oraz Infermedica to startupy, które w zeszłym roku otrzymały największe, rekordowe dofinansowanie, sięgające w sumie 47.3 mln euro, wynika z raportu „Polish B2B Software Landscape 2021” opublikowanego przez Innovation Nest. Fundusz inwestycyjny przeanalizował 240 polskich firm technologicznych z sektora B2B, które łącznie od inwestorów w ubiegłym roku pozyskały ponad 105 mln euro. W raporcie prezentowane są także przychody polskich startupów, które w 2020 wygenerowały 0,05% PKB (210 mln euro).

 

Dofinansowanie na innowacje

Wg raportu „Polish B2B Software Landscape 2021” przygotowanego przez Innovation Nest, od 2008 roku startupy z sektora B2B pozyskały od inwestorów łącznie 646 mln euro. Co ciekawe, tylko w ubiegłym roku kwota dofinansowań wyniosła 105 mln euro, co stanowiło 16,25% wszystkich inwestycji pozyskanych przez startupy świadczące rozwiązania dla biznesu w ciągu ostatnich 13 lat.

 

 

W 2020 roku najwięcej środków pozyskali: aplikacja edukująca początkujących programistów Codility (22 mln euro), Cosmose (15 mln euro) czyli narzędzie, które pomaga sprzedawcom ulepszać strategie marketingowe i sprzedażowe oraz startup Infermedica (10.3 mln euro), który do wstępnej diagnozy medycznej wykorzystuje machine learning. Najbardziej doinwestowanymi branżami zostały natomiast: HR (>23 mln euro), finanse – 12 mln euro oraz healthcare – 11 mln euro.

 

Pomimo pandemii fundusze nie tylko nie przestały inwestować, ale znacznie zwiększyły poziom inwestycji – szczególnie w branżach, które COVID-19 dodatkowo zaktywizował, takich jak HR czy zdrowia. Także do naszego portfolio dołączyły nowe projekty np. związana z sektorem budownictwa firma AI clearning, która wykorzystuje AI i zaawansowaną analitykę GIS do automatyzacji raportowania postępów w budowie infrastruktury. Co więcej, polskie rozwiązania znajdują uznanie również za granicą. W 2020 byliśmy świadkami inwestycji funduszy pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, UK czy Niemiec. To cieszy, ale również sprawia, że o dobry zespół z pomysłem nie walczymy już wyłącznie na jednym rynku – komentuje Marcin Szeląg, Partner w Innovation Nest.

 

 

Najwięcej inwestują w polskie pomysły Stany Zjednoczone – 15, Wielka Brytania – 10 i Niemcy – 5.

Innovation Nest przenalizowało również dane z tegorocznych rund finansowych, wyniki zawarte w raporcie wskazują, że platforma usługowa Booksy otrzymała w 2021 roku dofinansowanie w wysokości 70 mln euro.

 

Przychody startupów w 2020 roku

Według zeszłorocznego badania Kantar i Startup Poland, rynek polskich, innowacyjnych firm z sektora B2B coraz szybciej się rozwija. Pandemia tylko przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, otwierając startupom zwinnie dostosowującym swoją ofertę do dynamicznej sytuacji gospodarczej, drogę do bezprecedensowego wzrostu i błyskawicznej możliwości rozwoju.

 

 

Wg raportu „Polish B2B Software Landscape 2021” 240 startupów z sektora B2B w ubiegłym roku odnotowało łącznie 210 mln euro przychodów, co stanowi 0,05% wartości PKB. Większość z nich osiągnęła zysk od 100 tys. do 1 mln euro. W czołówce znalazły się: Livechat, GetResponse, docplanner, SALESmango, Shoper, z których każdy generuje ponad 10 mln euro przychodów rocznie. Pierwsze miejsce w raporcie zajął wrocławski startup – LiveChat, który w skali roku odnotował przychód w wysokości 30 mln euro.

 

W tegorocznym zestawieniu Innovation Nest znalazło się wiele polskich startupów, o których już teraz można powiedzieć, że osiągnęły sukces w skali globalnej, generując rocznie miliony przychodów. Aż 44 z nich przekroczyły „magiczny” poziom 1 mln euro przychodu rocznie. Dostrzegam też zmiany w samych funduszach inwestycyjnych, które coraz chętniej na rozwój młodych firm technologicznych przeznaczają coraz większe środki. Jestem przekonany, że kolejne rekordy zostaną pobite bardzo szybko, a my już wkrótce usłyszymy o nowych projektach, które osiągają międzynarodowy sukces – dodaje Marcin Szeląg.

 

Według danych Innovation Nest, w 240 startupach pracuje łącznie ponad 7000 osób, a 5 firm, które osiągnęły przychody ponad 10 mln euro w 2020 roku, zatrudnia średnio 244 osoby.

 

 

IBM podaje wyniki finansowe – tak dobrego kwartału “Big Blue” nie mieli od trzech lat. Niemal pół miliarda USD przychodów powyżej oczekiwań analityków.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE