Strona główna Newsy Protest Izb branżowych przeciwko nieprzemyślanemu wprowadzaniu nowych obowiązków sprawozdawczych. Zmiana tzw. megaustawy...

Protest Izb branżowych przeciwko nieprzemyślanemu wprowadzaniu nowych obowiązków sprawozdawczych. Zmiana tzw. megaustawy nie powinna zostać przyjęta przez Radę Ministrów.

Rząd błyskawicznie – w 8 dni roboczych – zakończył swoje prace nad najnowszą nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych . Teraz trafi on do Sejmu. Zmiana tzw. megaustawy zakłada wprowadzenie nowych obowiązków sprawozdawczych. Obowiązki mają polegać na przekazywaniu informacji o zasięgu całej sieci i jej parametrach z dokładnością do pojedynczego punktu adresowego co tydzień – w każdy piątek.

Ilość informacji jaka będzie musiała zostać przekazana do systemu będzie przytłaczająca nawet dla największych operatorów. Popełnienie jednego błędu w przekazywaniu informacji wiązać się będzie z poniesieniem dotkliwej kary finansowej. Co więcej, zarówno pracownik operatora jak i użytkownik (tj. obywatel), który będzie przesyłać informacje do systemu narażony będzie na odpowiedzialność karną, do 8 lat pozbawienia wolności, za nieścisłości, na które nie ma w ogóle wpływu.

Kształt nowego obowiązku budzi nasze poważne zastrzeżenia, ale jeszcze bardziej rażące jest zupełne pominięcie w procesie legislacyjnych podmiotów, na które nakładane są nowe obowiązki.

 

Projekt ustawy nie został z nami w ogóle przedyskutowany, gdyż świadomie zrezygnowano z  etapu konsultacji publicznych. Po jego analizie wiemy też, że nie przysłuży się on pozytywnie celowi stawianemu przez resort cyfryzacji, tj. poprawie jakości danych o usługach szybkiego dostępu stacjonarnego. Usiany jest bowiem przepisami nieprecyzyjnymi lub nieuwzględniającymi praktyki działania rynku. Jesteśmy przekonani, że w takim kształcie nie powinien był zostać przyjęty przez Radę Ministrów. – podkreślono w proteście.

 

 

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Telewizji Kablowych w Polsce – Izba Gospodarcza i Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji – MEDIAKOM protestują przeciwko projektowanym zmianom.

Wspolne-stanowisko-ws.-SIDUSIS_11.07.2022.pdf (piit.org.pl)

 

“Współprace zawarte w latach 90-tych, trwają do dziś” Marek Głazowski podsumuje 30-lecie IFS w Polsce.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version