Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Protest Izb branżowych przeciwko nieprzemyślanemu wprowadzaniu nowych obowiązków sprawozdawczych. Zmiana tzw. megaustawy nie powinna zostać przyjęta przez Radę Ministrów.

Rząd błyskawicznie – w 8 dni roboczych – zakończył swoje prace nad najnowszą nowelizacją ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych . Teraz trafi on do Sejmu. Zmiana tzw. megaustawy zakłada wprowadzenie nowych obowiązków sprawozdawczych. Obowiązki mają polegać na przekazywaniu informacji o zasięgu całej sieci i jej parametrach z dokładnością do pojedynczego punktu adresowego co tydzień – w każdy piątek.

Ilość informacji jaka będzie musiała zostać przekazana do systemu będzie przytłaczająca nawet dla największych operatorów. Popełnienie jednego błędu w przekazywaniu informacji wiązać się będzie z poniesieniem dotkliwej kary finansowej. Co więcej, zarówno pracownik operatora jak i użytkownik (tj. obywatel), który będzie przesyłać informacje do systemu narażony będzie na odpowiedzialność karną, do 8 lat pozbawienia wolności, za nieścisłości, na które nie ma w ogóle wpływu.

Kształt nowego obowiązku budzi nasze poważne zastrzeżenia, ale jeszcze bardziej rażące jest zupełne pominięcie w procesie legislacyjnych podmiotów, na które nakładane są nowe obowiązki.

 

Projekt ustawy nie został z nami w ogóle przedyskutowany, gdyż świadomie zrezygnowano z  etapu konsultacji publicznych. Po jego analizie wiemy też, że nie przysłuży się on pozytywnie celowi stawianemu przez resort cyfryzacji, tj. poprawie jakości danych o usługach szybkiego dostępu stacjonarnego. Usiany jest bowiem przepisami nieprecyzyjnymi lub nieuwzględniającymi praktyki działania rynku. Jesteśmy przekonani, że w takim kształcie nie powinien był zostać przyjęty przez Radę Ministrów. – podkreślono w proteście.

 

 

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Telewizji Kablowych w Polsce – Izba Gospodarcza i Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji – MEDIAKOM protestują przeciwko projektowanym zmianom.

Wspolne-stanowisko-ws.-SIDUSIS_11.07.2022.pdf (piit.org.pl)

 

“Współprace zawarte w latach 90-tych, trwają do dziś” Marek Głazowski podsumuje 30-lecie IFS w Polsce.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE