Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Procesor Intel Sapphire Rapids (Xeon Scalable 4 gen.) z 40 rdzeniami i 80 wątkami pojawił się w Geekbench.

Kolejna generacja serwerowych procesorów Intela może poważnie namieszać, wydaje się bowiem być naszpikowana funkcjami i nowymi rozwiązaniami. Przyjdzie na nią jednak chwilę poczekać. Tymczasem jeden z procesorów tej generacji pojawił się w popularnym Geekbench.

Przetestowany w Geekbench procesor ma 40 rdzeni i 80 wątków i działa z taktowaniem 1,5 GHz, ale w trybie boost osiągał 4,68-4,70 GHz. Nie wiemy, czy jest to rzeczywista prędkość zegara, czy błąd Geekbench, ale warto zauważyć, że Sapphire Rapids pojawi się również jako konsumencki procesor HEDT, a tam raczej powinniśmy oczekiwać taktowań ocierających się o 5 GHz. Geekbench nie potwierdza wyraźnie, że jest to Sapphire Rapids, jednak identyfikator ujawnia rodzinę procesorów, czyli Family 6 Model 143 Stepping 2. Model ten jest konkretnie znany jako Sapphire Rapids.

Procesor został przetestowany na referencyjnej platformie firmy Intel o nazwie kodowej VulcanCity. System został wyposażony w 32 GB pamięci (przypuszczalnie DDR5), ale wynik Geekbench nie podają jej częstotliwości. Co ciekawsze, w tym przecieku wymieniono pamięci podręczne procesora. Procesor ma 75 MB pamięci podręcznej L3 i 40 MB pamięci podręcznej L2.

Sam 40-rdzeniowy procesor Sapphire Rapids nie jest zbyt szybki. Z łatwością wyprzedza go Ryzen 9 5950X, który oferuje dwukrotnie wyższą wydajność wielordzeniową. Wydajność jednordzeniowa jest jeszcze gorsza, deklasuje ją większość procesorów wydanych w ciągu ostatnich 5 lat, w tym procesory mobilne. A już to potwierdza, że nie mamy do czynienia z gotową jednostką, a wczesnym samplem.

 

Karty graficzne nareszcie tanieją! Oczywiście, nadal ich ceny przyprawiają o zawrót głowy i daleko przekraczają SRP.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE