Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jak wygląda stan sztucznej inteligencji w Polsce – jak wykorzystywane są technologie z obszaru AI i jak wygląda ich rozwój, dowiesz się z najnowszego raportu “State of Polish AI 2021” fundacji Digital Poland.

Nie jest tajemnicą, że polscy specjaliści w dziedzinie nowoczesnych technologii są cenieni na świecie, pomimo iż system edukacji, mówiąc delikatnie, nieco odstaje od współczesności na wielu polach. Jako, że AI jest jedną z najważniejszych obecnie gałęzi IT, czas zadać sobie pytanie jak wygląda stan sztucznej inteligencji w Polsce – jak wykorzystywane są technologie z tego obszaru i jak wygląda ich rozwój między Bugiem i Odrą? M.in. na te pytania odpowiada najnowszy raport fundacji Digital Poland zatytułowany “State of Polish AI 2021”.

 

7. miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji i jednocześnie 1. miejsce w regionie krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE). Brzmi imponująco? Owszem, ale to tylko wycinek z pełnego obrazu, z którego reszta nie jest już wcale tak optymistyczna.

 

Polskie firmy zajmujące się AI to nie tylko duże przedsiębiorstwa. Częściej – stosunkowo niewielkie zespoły (fot. Digital Poland)

 

Dlaczego AI jest ważne dla gospodarki?

W pierwszym momencie nie myślimy o sztucznej inteligencji jako o napędzie dla wzrostu gospodarczego. Często bywa postrzegana jako pewnego rodzaju ciekawostka, a to już teraz poważny błąd. AI działa bardzo dobrze na wielu polach biznesowych np. ulepszając zautomatyzowaną analitykę, która pozwala optymalizować procesy biznesowe. Zdaniem KPRM skuteczne zaimplementowanie rozwiązań bazujących na AI do polskiej gospodarki może podnieść dynamikę wzrostu PKB o 2,65 proc. rocznie. Wzrost napędzany sztuczną inteligencją jest celem uchwalonej przez rząd Polityki rozwoju AI w Polsce.

 

– Jako Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii staramy się wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie obecnie stają przed polskimi małymi i średnimi firmami wobec konieczności wdrożenia sztucznej inteligencji, jako jednego z niezbędnych elementów transformacji cyfrowej i zapewnienia konkurencyjności w przyszłości – pisze w raporcie dr Beata Lubos, Dyrektor Departamentu Innowacji w MRPiT.

 

Jakie jest wykorzystanie AI w Polsce?

“State of Polish AI 2021” to najnowsza wersja raportu Map of Polish AI 2019. Publikacja stanowi źródło wiedzy dla polskich i międzynarodowych inwestorów, a także pomaga przyciągnąć ich uwagę. Znajdują się w niej komentarze ponad sześćdziesięciu ekspertów, najważniejsze trendy, charakterystyka ekosystemu R&D oraz sektora akademickiego. Autorzy raportu przedstawiają również pakiet rekomendacji, których wdrożenie przyśpieszy rozwój branży AI.

 

Z przeprowadzonych przez Fundację Digital Poland badań wynika, że polskie spółki zajmujące się sztuczną inteligencją zwykle działają w oparciu o małe zespoły, od pięciu do dziesięciu pracowników. Największy kapitał ludzki gromadzą korporacje, których stać na sfinansowanie zespołów liczących ponad 40 osób. Ponad połowa firm, która rozwija produkty i usługi AI, osiąga siedmiocyfrowe zyski, a 8 proc. notuje przychody powyżej 50 mln zł.

 

Polskie firmy już dzisiaj udowadniają, że zastosowanie AI to nie odległa wizja, ale realny scenariusz biznesowy dający konkretne korzyści. Przedstawione badania wyraźnie pokazują, że praktycznie każda firma jest w stanie budować swoją przewagę konkurencyjną na wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji – podkreśla w raporcie Magdalena Kasiewicz, Customer Success Lead w polskim oddziale Microsoft.

 

Projekty AI realizowane przez polskie firmy (z pominięciem korporacji i zespołów akademickich), są kierowane nie tylko na rodzimy rynek – zaskakująco wiele firm z Polski swoje rozwiązania kieruje na rynek Ameryki Północnej – więcej niż na rynek UE.

 

Jedna trzecia firm AI odnotowuje większość swoich przychodów w kraju. Z drugiej strony ta sama liczba (32 proc.) firm opiera się wyłącznie na zagranicznych klientach. Główne rynki zewnętrzne dla polskich spółek, to Ameryka Północna (44 proc.), UE (42 proc.) i Wielka Brytania (21 proc.). Bliska współpraca w tych regionach potwierdza, że rodzime firmy technologiczne potrafią wykorzystać szanse, jakie daje globalna gospodarka, a oferowane usługi i produkty są wysokiej jakości. Zespoły AI świadczą usługi głównie dla takich sektorów jak IT i Telekomunikacja (58 proc.), finanse i bankowość (41 proc.) czy handel, w tym e-commerce (34 proc.).

 

Polskie AI na tle świata

Polska podąża za globalnymi trendami w zakresie technologii AI. Dominującymi językami używanym do jej rozwoju jest Python (95 proc.) oraz R (50 proc.). Raport pokazuje również, że profil polskich ekspertów AI nie odbiega od europejskich standardów. Zajmujemy siódme miejsce w UE pod względem nominalnej liczby talentów AI w UE, a pierwsze w regionie CEE. Wysoki poziom kompetencji przyciąga nad Wisłę globalnych graczy. Swoje centra R&D, GDS, SDC w Polsce otworzyli tacy giganci jak Amazon, EY, Google, Intel, Nokia, Samsung, TCL, TomTom, UBS czy np. T-Mobile (Deutsche Telekom).

 

– Ostatnie 10 lat pokazuje ogromny postęp, jaki Polska poczyniła w sektorze R&D, w tym w rozwoju AI. W 2010 roku istniała garstka centrów badawczo-rozwojowych. Był to jednak dopiero początek trendu wzrostowego, który obecnie przeżywa swój rozkwit. Globalni liderzy z różnych branż przenoszą do Polski swoje centra R&D, aby skorzystać z polskich specjalistów, którzy gwarantują najwyższe światowe standardy w realizacji zadań kluczowych dla ich biznesu – komentuje w raporcie Agnieszka Szweda, ekspert w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (Grupa PFR).

 

Jak w każdym aspekcie biznesu – centralizacja

Charakterystyczna dla Polski centralizacja widoczna jest także w lokalizacji firm skupionych na tematyce AI. Warszawa, jak w wielu branżach, pozostaje głównym ośrodkiem, co oczywiście prowadzi do peryferyzacji innych miast, chociaż nie całkowitej. Największe aglomeracje poza stolicą także mogą pochwalić się własnymi firmami z tego obszaru. Warszawa skupia jednak blisko 45 proc. firm rozwijających produkty i usługi w oparciu o narzędzia AI. Jest to możliwe, dzięki zagranicznym korporacjom, które lokują w stolicy swoje centrale, chcąc być blisko decydentów politycznych. Kolejne miejsca należą do Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania oraz Katowic.

 

Sektor edukacyjny w tyle

Jak podkreślają eksperci, Polska wciąż jest na wczesnym etapie wdrożenia rozwiązań opartych na AI. Jednym z powodów jest brak efektywnej współpracy firm i jednostek naukowych. Rozwój technologii sztucznej inteligencji wymaga silnych zespołów akademickich. Chociaż 47 proc. badanych organizacji zatrudnia naukowców, zaledwie 13 proc. z nich wymienia dane z ośrodkami akademickimi.

 

– Współpraca pomiędzy biznesem a uczelniami w zakresie AI jest wciąż w początkowej fazie. Najczęściej przybiera ona formę zatrudniania pojedynczych badaczy z uczelni, a nie współpracy z instytucją. Niewiele zmieniło się w tym obszarze w porównaniu z poprzednim raportem z 2019 roku, a sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie bez zachęt do współpracy z uwzględnieniem partnerskich warunków – tłumaczy w raporcie Przemysław Biecek, Prodziekan ds. badań i rozwoju na Politechnice Warszawskiej oraz kierownik MI2 Data Lab.

 

Pełną treść raportu można pobrać na stronie fundacji Digital Poland. (pobranie raportu wymaga rejestracji).

 

https://itreseller.com.pl/itrnewit-reseller-tv-lenovo-ep-11/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE