Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Potężny spadek Polski w rankingach bezpieczeństwa. Eksperci Check Point Research ostrzegają przed kolejnymi atakami phishingowymi w celu przejęcia dostępu do naszych komputerów.

Rosnące zagrożenie oraz duży spadek w rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego – to konsekwencje wzmożonych działań hakerskich skierowanych przeciw polskim użytkownikom i firmom. Krajowe przedsiębiorstwa były atakowane w lipcu średnio 596 razy w tygodniu, głównie przez trojana bankowego Qbot oraz malware Formbook. Eksperci Check Point Research ostrzegają przed kolejnymi kampaniami phishingowymi przeprowadzanymi w celu przejęcia dostępu do naszych komputerów.

 

Polska sieć ponownie przeżywa oblężenie cyberataków, co skutkowało spadkiem o 10 pozycji w europejskim rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego opracowanym na podstawie raportu Threat Index Lipiec 2021 firmy Check Point Software. W lipcu Polska ulokowała się na 24 pozycji w Europie (w czerwcu była to pozycja 14) i 62 na świecie, uzyskując indeks zagrożeń na poziomie 47,4 punktu. Większej ilości cyberataków w Europie doświadcza się jedynie w państwach bałkańskich, Grecji, Portugalii oraz na wschodzie kontynentu.

 

Najbezpieczniejszą ponownie okazała się sieć brytyjska z indeksem zagrożeń wynoszącym 26,4 pkt. Wysokim poziomem bezpieczeństwa odznaczała się również Holandia (28,4) i Austria (31,3). Najgorsza sytuacja jest z kolei w Rumunii, której przyznano indeks zagrożenia na poziomie 67 punktów!

 

Nowe zagrożenia w sieci

Głównym niebezpieczeństwem dla polskich komputerów był w do niedawna AgentTesla, czyli zaawansowany trojan zdalnego dostępu. W lipcu cyberprzestępcy zmienili swój arsenał, wykorzystując przeciwko polskim użytkownikom głównie trojana bankowego Qbot oraz infostrealera Formbooka. Głównym wektorem ataku była już tradycyjnie poczta elektroniczna (79%). W skali globalnej najpopularniejszym zagrożeniem, wykrytym w 4,1% sieci korporacyjnych, był Trickbot – botnet i trojan bankowy, który potrafi kraść dane finansowe, dane uwierzytelniające konta i informacje umożliwiające identyfikację ofiar. Oprogramowanie potrafi także rozprzestrzeniać i dostarczać oprogramowania ransomware, do czego jest coraz częściej wykorzystywany przez cyberprzestępców.

 

Analitycy z Check Point Software przyglądają się jednocześnie rosnącej popularności Snake Keyloggera, który po raz pierwszy trafił na listę TOP10 najpopularniejszych złośliwych programów na świecie. Snake Keylogger po raz pierwszy wykryty został w listopadzie 2020 roku. Ten modułowy .NET keylogger i złodziej poświadczeń stał się jednym z najważniejszych narzędzi w lipcowych kampaniach phishingowych. Jego podstawową funkcją jest rejestrowanie naciśnięć klawiszy na komputerach i urządzeniach mobilnych oraz przesyłanie zebranych danych do cyberprzestępców.

 

– Tam, gdzie to możliwe, użytkownicy powinni ograniczyć zależność od samych haseł, na przykład poprzez wdrożenie technologii Multi-Factor Authentication (MFA) lub Single-Sign on (SSO). W kontekście polityki haseł podpowiedziałabym użytkownikom wybranie silnego i unikalnego hasła dla każdej usługi, dzięki czemu, w razie przejęcia jednego z nich, ograniczony zostanie zakres szkód, które będą mogli wywołać cyberprzestępcy. – zaleca Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.

 

Eksperci Check Pointa wyśledzili również „podziemne” fora hakerskie, na których można kupić Snake Keylogger w cenie od 25 do 500 dolarów, w zależności od funkcjonalności oferowanej usługi. W Polsce ten typ malware’u zainfekował w lipcu co najmniej 2,7% sieci.

– Keyloggery, takie jak Snake, są często dystrybuowane za pośrednictwem wiadomości phishingowych, dlatego bardzo ważne jest, aby użytkownicy wiedzieli, że powinni zwracać uwagę na drobne rozbieżności, takie jak błędy w linkach i adresach e-mail, a także nie powinni nigdy nie klikać podejrzanych linków lub otwierać nieznanych załączników. – ostrzega Horowitz

 

Dział badawczy firmy Check Point Software ujawnił również, że w lipcu „Ujawnianie informacji o repozytorium Git na serwerze WWW” (Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure) było najczęściej wykorzystywaną luką, która miała wpływ na 45% organizacji na całym świecie.

 

 

Jaki dysk SSD wybrać? SATA czy NVMe? Wybór wydaje się oczywisty! Dyski SSD NVMe, coraz szybciej zyskują na popularności, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę ale i wyraźną przewagę w prędkości odczytu i zapisu.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE