Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Polska wśród najczęściej atakowanych państw w maju! Wśród najpopularniejszych typów ataków wciąż dominują cryptominery, które wykorzystują moc komputerów do kopania kryptowalut.

Jak informuje firma Check Point Software Technologies, w maju tzw. indeks zagrożeń wśród państw europejskich ponownie spadł – ma to miejsce za sprawą mniejszej aktywności hakerów w tej części świata. Niestety spadki nie okazały się równomierne: podczas gdy najbezpieczniejszymi krajami Starego Kontynentu znów są Islandia i Irlandia, Polska ulokowała się na 36 miejscu i znalazła się za pierwszą piątką najczęściej atakowanych krajów. Wśród najpopularniejszych typów ataków wciąż dominują cryptominery, które wykorzystują moc komputerów do kopania kryptowalut.

 

Islandia (indeks 10), Irlandia (10,9) i Słowacja (12,6) – to pierwsza trójka europejskich krajów, które w maju okazały się najmniej narażone na ataki hakerskie. Warto odnotować, że w ich przypadku, majowy indeks zagrożeń był blisko trzykrotnie niższy niż w kwietniu, co wskazuje na znaczący spadek incydentów w sieciach firmowych tych krajów!

 

Na dalszych miejscach ulokowały się m.in. Czarnogóra, Chorwacja i Bułgaria. Polska, która również odnotowała spadek ataków, w skali całej Europy nie prezentuje się najlepiej. Będąc na 36 pozycji i  indeksem zagrożeń dwukrotnie wyższym od czołowych krajów, znalazła się w ogonie Europy, wyprzedzając tylko sześć państw o wyższym indeksie: Macedonię, Ukrainę, Hiszpanię, Bośnię i Hercegowinę, Litwę oraz Białoruś. Co ciekawe, nasz kraj najczęściej był atakowany z komputerów z IP Singapuru.

 

Maj 2018 r. był kolejnym – już piątym – miesiącem z rzędu, w którym tzw. cryptomining malware zdominował indeks najpopularniejszych programów typu malware. Coinhive ponownie jest najpowszechniejszym typem złośliwego oprogramowania na świecie, z 50% wzrostem względem zeszłego miesiąca oraz udziałem na poziomie 23%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 26%! Drugim najpopularniejszym cryptominerem jest Cryptoloot, osiągający globalny zasięg na poziomie 11% (blisko 9% w Polsce). Podium zamyka kampania malvertisingowa Roughted ze światowym udziałem na poziomie blisko 8%.

 

 

Top 3 najpopularniejszych typów malware
Maj 2018
Nazwa rodziny malwareOpisUdział światowyUdział

krajowy

Coinhivecryptominer przeznaczony do internetowego wykopywania kryptowaluty Monero podczas odwiedzin użytkownika na stronie internetowej bez jego wiedzy lub zgody.

Zaimplantowany JavaScript wykorzystuje zasoby obliczeniowe maszyn użytkowników końcowych do kopiowania „coinów”, wpływając w ten sposób na wydajność systemu.

23.13%

 

25.71%
CryptolootCryptominer wykorzystujący moc procesora lub procesora graficznego ofiary oraz istniejące zasoby do wytworzenia nowej waluty.

Dodaje transakcje do tzw. blockchainu, wprowadzając nową walutę.

11.03%8,89%
Roughtedkampania malvertisingowa na olbrzymią skalę, dostarczająca różnego rodzaju scam, adware, exploit kity oraz ransomware. Może być przeprowadzona w atakach na każdy typ platform i systemów operacyjnych.7.57%10.79%

 

Analiza firmy Check Point Software Technologies przedstawia ranking bezpieczeństwa, oparty o dane, zdobyte dzięki technologii ThreatCloud, badającej ponad 250 milionów adresów pod kątem wykrywania botów, ponad 11 milionów podpisów złośliwego oprogramowania oraz ponad 5,5 miliona zainfekowanych stron internetowych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE