Strona główna Newsy Pierwszy MiniPC oparty o chiński procesor Zhaoxin trafia na rynek. O wydajnościowym...

Pierwszy MiniPC oparty o chiński procesor Zhaoxin trafia na rynek. O wydajnościowym przełomie z pewnością nie można mówić.

Chiny są w pełni świadome konieczności uniezależnienia się od USA w kwestii zaawansowanej elektroniki. Trudno więc dziwić się, że firmy z Państwa Środka starają się tworzyć własne układy, w tym CPU. Do tej pory raczej niszowe, powoli wchodzą na szeroko dostępny rynek konsumencki. Pytanie tylko czy ktoś poza Chinami będzie nimi zainteresowany?

Jednym z produktów wytwarzanych w Chinach jest rodzina procesorów Zhaoxin Kaixin oparta na mikro architekturze LuJiaZui. Jeden z komputerów stacjonarnych z takim właśnie CPU właśnie trafił na rynek. Nazywa się Ruijie Networks RG-CT7800 i wygląda na konkurenta dla komputerów Intel NUC.

Pod wieloma względami RG-CT7800 jest zupełnie zwyczajnym komputerem typu miniPC, który wygląda jak kuzyn maszyn Intel NUC. W środku jednak nie znajdziemy układu Intela, czy nawet AMD. Sercem komputera jest procesor Zhaoxin KaiXian KX-U6780A taktowany 2,7 GHz w formie BGA. Komputer jest wyposażony w dwa gniazda DDR4 i dysk SSD 256 GB. Nic niezwykłego. RG-CT7800 obsługuje chiński system operacyjny UOS (Unity Operating System) i NeoKylin, a Ruijie reklamuje swoją zgodność z lokalnymi pakietami biurowymi w chmurze, takimi jak Yongzhong Office.

Według GeekBench, Zhaoxin KX-U6780A uzyskuje wynik 1910 w teście pojedynczego rdzenia i 8670 teście wielordzeniowym. Jest to w przybliżeniu porównywalne z najnowszymi czterordzeniowymi procesorami Intel Atom, a w porównaniu do jednostek laptopowych głównego nurtu trzeba by się cofnąć aż do… 2012 roku i procesora Core i5-3550U, który uzyskuje bardzo podobny rezultat. Widać więc, że póki co mówimy o przepaści technologicznej. Pomimo starań Chin, by pozbyć się zagranicznych technologii, nie jest łatwo to osiągnąć. Nawet sam procesor Zhaoxin nie jest “w 100% chiński”. Architektura układu jest produktem joint venture z tajwańską firmą VIA, a sam układ jest wytwarzany procesie technologicznym 16 nm w zakładach… tajwańskiego TSMC.

https://itreseller.com.pl/itrnewponad-70-przedsiebiorcow-uwaza-ze-technologia-5g-zwiekszy-konkurencyjnosc-polskiej-gospodarki-wobec-innych-krajow-unii-europejskiej-wynika-z-badania-na-zlecenie-ericsson-polska/

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version