Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Personnel Service: prawie 1/3 rodaków uważa, że ich praca nie ma i nie będzie miała nic wspólnego z AI

Jak wynika z badania Personnel Service, blisko ⅓ Polaków jest przekonana, że ich zawód jest niezależny od AI i tak pozostanie. Według 82% badanych osób nie zna nikogo, kto stracił pracę z powodu sztucznej inteligencji.

„Wykorzystanie sztucznej inteligencji to na razie domena dużych firm. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad 11% największych przedsiębiorstw korzysta z AI, dwa razy więcej niż w małych. W podziale na sektory najwięcej zastosowań sztucznej inteligencji występuje w firmach usługowych, gdzie co piąta wykorzystuje tę technologię. Z kolei w budownictwie niewielki odsetek firm deklaruje korzystanie z AI, podobnie w handlu i transporcie. Im częstsze wykorzystanie AI w danym sektorze, tym większe przekonanie o jego silnym wpływie na funkcjonowanie przedsiębiorstw i branży, choć ogólnie świadomość jest spora. Z ‘Barometru Polskiego Rynku Pracy’ wynika, że już co druga firma uważa, że AI przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Mimo to obawy Polaków pozostają stosunkowo niskie” – podsumował założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot, którego wypowiedź została przytoczona w notatce.

Według badań Personnel Service, 31% Polaków jest przekonanych, że AI nie wpłynie na ich stanowiska pracy, ponieważ ich zawód nie będzie związany z nowymi technologiami. Pewniejsi w tym temacie są mężczyźni (35%) w porównaniu do odsetka tak myślących kobiet (28%). To przeświadczenie dotyczy głównie grupa w przedziale wiekowym 35-44 lata.

Jeśli chodzi o podział na konkretne zawody, to badanie pokazało, że najbardziej pewni swojego zatrudnienia są wykwalifikowani robotnicy, pracownicy służb mundurowych (po 45%) oraz właściciele firm (43%). Menagerowie wyższego szczebla również raczej nie wierzą w to, że technologia ich zastąpi (41%). Wśród tych, którzy obawiają się, że zastąpi ich AI, przodują pracownicy umysłowi (34%) oraz pracownicy administracji (29%).

19% badanych żywi obawy, że AI zastąpi lub zlikwiduje ich miejsce pracy, natomiast 5% respondentów uważa, że więcej niż połowa z 17 mln polskich pracowników jest zagrożona utratą miejsc pracy na rzecz AI. W ocenie 34% Polaków ryzyko to dotyczy przedziału od 10 do 30% stanowisk w kraju. Z kolei aż 82% osób nie zna nikogo, kto stracił pracę z powodu AI.

Co ciekawe, z badania wynika, że jedynie 10% Polaków aktywnie stara się nauczyć wykorzystywać AI jako narzędzie wspierające pracę. Najchętniej takie rozwiązania przyjmują najmłodsi pracownicy w wieku 18-24 lata (14%) oraz mieszkańcy dużych miast (16%).

„Obawy, że maszyny mogą zabrać miejsca pracy ludziom, są obecne od początku rewolucji przemysłowej. Sztuczna inteligencja rzeczywiście może przejąć niektóre zadania, jednak są prace, które pozostaną poza zasięgiem technologii, pojawią się też nowe specjalizacje. Warto też powiedzieć wprost, że AI jest nie tylko zagrożeniem. Firmy, które wdrożyły tę technologię, zauważają wzrost produktywności. Dane z raportu BUZZCenter ‘Power of AI’ potwierdzają, że 77% firm dostrzega pozytywny wpływ AI na rozwój biznesu, zwłaszcza w kontekście analizy danych (40%), automatyzacji procesów (29%), tłumaczeń (26%) oraz tworzenia chatbotów (25%)” – podsumował Inglot.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version