Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Pamiętasz czasy kiedy cały komputer mieścił się w klawiaturze? Ta koncepcja powraca w nowym Raspberry Pi 400.

Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum – te nazwy budzą sentymentalne wspomnienia lat 80-tych i wczesnych 90-tych u wielu użytkowników. Każdy z nich mieścił się w klawiaturze i każdy w jakimś sensie zyskał status maszyny kultowej. Czy tak też się stanie z Raspberry Pi 400? 

Wielu entuzjastów technologii przynajmniej kojarzy jednopłytkowych, małych komputerów Raspberry Pi. Były już różne formy ich adaptacji – niektóre bardzo pomysłowe. Jednakże pewną wyjątkową formą, bo stworzoną przez firmę produkującą Raspberry Pi, jest nowy Raspberry Pi 400. Jest to bowiem komputer zamknięty w klawiaturze.

Wewnętrzna specyfikacja urządzenia przypomina Raspberry Pi 4. Właściwie jest niemal identyczna, chociaż samą płytkę komputera nieco przebudowano. Mamy tu więc serce komputera w postaci procesora Broadcom BCM2711 – czterordzeniowej jednostki korzystającej z rdzeni ARM Cortex-A72 oraz 4 GB szybkiej pamięci LPDDR4-3200. Podobnie jak w innych konstrukcjach firmy – do składowania danych przewidziano slot na kartę microSD. Z tyłu znajdziemy całkiem pokaźny zestaw portów: 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 2 x micro HDMI, LAN (gigabitowy) oraz 40-pinowy GPIO. Urządzenie zasilane jest natomiast z portu USB-C. Raspberry Pi 400 ma też moduły łączności bezprzewodowej WiFi 5 i Bluetooth 5.0.

Cena? Jest wyjątkowo atrakcyjna. Raspberry Pi 400 można kupić albo jako samo urządzenie (70 dolarów), albo pakiet zawierający pełne okablowanie i myszkę (100 doarów).

Dla kogo jest to najlepszy wybór? Osobiście widzę kilka kategorii potencjalnych użytkowników. Pierwsza to sektor edukacji, zwłaszcza teraz, w dobie edukacji zdalnej. Nie ma problemu, aby dziecko korzystało z takiej maszyny do obsługi przeglądarki czy komunikatora, podłączając Raspberry Pi 400 do monitora… lub telewizora. Druga kategoria to seniorzy. Większość z nich i tak korzysta głównie z przeglądarki, a wymagające zadania są zwykle poza ich zainteresowaniem. Do tych podstawowych, nowy Raspberry Pi 400 wystarczy, zwłaszcza, że od niedawna można na urządzeniach Rasberry postawić Ubuntu. 

https://itreseller.com.pl/itrnewzbigniew-madry-ab-s-a-jestesmy-gotowi-na-dalsze-dynamiczne-wzrosty/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE