Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Osiem chińskich firm technologicznych umieszczonych na amerykańskiej liście podmiotów uwikłanych w łamanie praw człowieka wobec grup mniejszości muzułmańskiej.

Osiem chińskich firm technologicznych, w tym SenseTime i Megvii, zostało dodanych do amerykańskiej listy zakazanych podmiotów ze względu na ich rolę w umożliwieniu łamania praw człowieka wobec grup mniejszości muzułmańskiej w Chinach, w tym Ujgurów.

Jak podaje amerykański Departament Handlu USA, firmy należą do ​​28 wszystkich organizacji, głównie chińskich agencji rządowych, które były zaangażowane „w realizację chińskiej kampanii represji, masowych arbitralnych zatrzymań i zaawansowanej technologii nadzoru przeciwko Ujgurom, Kazachom i innym członkom mniejszości muzułmańskich” w Regionie Autonomicznym Sinciang.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, mniej więcej jeden na 12 muzułmańskich mieszkańców regionu Sinciang (około miliona ludzi) jest przetrzymywany w obozach zatrzymań, gdzie są poddawani przymusowej pracy i torturom. Umieszczenie na liście podmiotów oznacza, że ​​organizacje te muszą ubiegać się o dodatkowe licencje, aby móc kupować produkty od dostawców z USA. Trudno jest jednak uzyskać tę zgodę, co zasadniczo oznacza, że ​​nie mogą oni robić interesów z amerykańskimi firmami.

Na liście zakazanych podmiotów znalazły się, poza państwowym Biurem Bezpieczeństwa Publicznego Ludowego Regionu Autonomicznego Sinkiang oraz kilkoma powiązanymi agencjami rządowymi, firmy takie jak: Dahua Technology, Hikvision, AI Yitu, Megvii, SenseTime, iFlyTek, Meiya Pico i Yixin Technology Company.

Sense AI to jedna z firm dodanych do listy, a przy tym niezwykle obiecujący startup (fot. Nikkei)

Sense Time, to jeden z najbardziej cenionych startupów AI na świecie. Producent rozwiązań AI dostarczył rządowi chińskiemu oprogramowanie do krajowego systemu nadzoru, w tym kamery CCTV i inteligentne okulary noszone przez funkcjonariuszy policji.

Zarówno Megvii, twórca Face ++, jak i Yitu Technology koncentrują się na technologii rozpoznawania twarzy i współpracują z rządem chińskim w sprawie oprogramowania wykorzystywanego w systemach masowego nadzoru. Według New York Times, Hikvision opracował system rozpoznawania mający na celu identyfikację mniejszości etnicznych, ale zaczął go wycofywać w zeszłym roku. W raporcie Human Rights Watch z 2017 r. dowiadujemy się, że firma iFlyTek, specjalizująca się w rozpoznawaniu głosu, dostarczyła technologię biurom policyjnym w prowincji Sinciang, która została wykorzystana do budowy biometrycznych baz danych, służących do masowego nadzoru.

Chiny mają niewątpliwie problem z wizerunkiem, ze względu na zupełnie inne standardy odnośnie praw człowieka niż te, do których przywykły kraje kultury euroatlantyckiej. Wykorzystywanie nowoczesnej technologii w masowym nadzorze nad obywatelami nie powinno dziwić. Warto przypomnieć, że Chiny planują wprowadzenie zautomatyzowanego systemu “punktowania” obywateli także spoza regionów autonomicznych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE