Strona główna Newsy Organizacja zajmująca się zasadami finansowymi dla grupy G20 ostrzega, że praca zdalna...

Organizacja zajmująca się zasadami finansowymi dla grupy G20 ostrzega, że praca zdalna napędziła gwałtowny rozwój cyberprzestępczości.

Financial Stability Board (FSB, Rada Stabilności Finansowej), a więc grupa, która koordynuje zasady finansowe dla grupy krajów G20, powiedziała, że ​​​​praca zdalna, przyjęta masowo na świecie w czasie pandemii, otworzyły nowe możliwości dla cyberataków.

Wśród licznych zalet pracy z domu, takich jak np. niemarnowanie czasu na dojazdy, znajduje się też kilka wad. I nie, nie chodzi wcale o skupienie, efektywność czy stopień kontroli – czyli czynniki, o które obawiało się szczególnie wielu managerów. Chodzi natomiast o bezpieczeństwo. Pozostając poza siecią firmową, niejednokrotnie pracownicy wystawiają się bardziej na atak, niż gdyby pracowali z biura. Oczywiście, rozsądna firma, a dokładniej jej dział IT, wydzieli sieciowe zasoby firmy w ten sposób, aby zalogowanie się zdalnie bez zastosowania VPN nie będzie możliwe. Rzecz w tym, że nie rozwiązuje to problemu w 100% (domowy router może mieć firmware sprzed dekady), a i nie wszystkie firmy potrafią się dobrze w tym względzie zorganizować. Właśnie do tego braku przygotowania odnosi się w znaczniej mierze FSB w swoim nowym raporcie, który jest pierwszym spojrzeniem na wnioski wyciągnięte z wpływu pandemii na stabilność finansową.

„Większość ram cybernetycznych nie przewidywała scenariusza niemal uniwersalnej pracy zdalnej i wykorzystania takiej sytuacji przez cyberprzestępców” – podała FSB w raporcie dla ministrów G20 i banków centralnych – “(…) „Instytucje finansowe były generalnie odporne, ale mogą być zmuszone do rozważenia dostosowania procesów zarządzania ryzykiem cybernetycznym, raportowania incydentów cybernetycznych, działań w zakresie reagowania i odzyskiwania”

FSB stwierdziła, że ​​COVID-19 był pierwszym poważnym testem przepisów finansowych wprowadzonych po globalnym kryzysie finansowym w 2008 roku i większość części systemu poradziła sobie dobrze. Zagrożeń upatruje jednak głównie w problemie bezpieczeństwa danych. Według FSB aktywność cyberprzestępcza wzrosła z mniej niż 5 000 przypadków tygodniowo w lutym 2020 r. do ponad 200 000 tygodniowo pod koniec kwietnia 2021 r. Liczby te obejmować mają wykryte i zgłoszone zdarzenia aktywnych ataków, nowych, a nie powielanych.

Lenovo globalnym liderem rynku PC w drugim kwartale 2021 roku. Interesujący remis na miejscu czwartym.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version