Strona główna Newsy NVIDIA wskazuje na coraz większą wydajność układów ARM. Zdaniem firmy, układy tego...

NVIDIA wskazuje na coraz większą wydajność układów ARM. Zdaniem firmy, układy tego typu są gotowe do zadań wymagających kolosalnej mocy obliczeniowej.

NVIDIA pokazała, że serwer wyposażony w układ graficzny A100 i procesor ARM ma bardzo podobną wydajność, co podobna konfiguracja z układem x86.

Nie jest tajemnicą, że układy ARM radzą sobie lepiej niż x86 w scenariuszach o niskim poborze mocy. Tam gdzie liczy się relacja mocy obliczeniowej do poboru prądu osiągają rzeczywiście znakomite rezultaty. Nie są jednak w stanie skalować tej wydajności w nieskończoność – ograniczenia pojawiają się, w gruncie rzeczy dość szybko – stąd układy ARM nie wyparły jeszcze x86 z platform data center, a zdołały zrobic to w urządzeniach mobilnych. Serwery to obszar, w którym zazwyczaj króluje x86, chociaż NVIDIA chciałaby zmienić narrację w tym zakresie. Firma wskazuje, że serwer oparty na architekturze ARM, wykorzystujący GPU A100, faktycznie zdołał pokonać x86 w niszowym obciążeniu 3d-Unet, podczas gdy bardziej popularne, takie jak ResNet 50 nadal wypadają korzystniej na x86.

„Arm, jako członek założyciel MLCommons, angażuje się w proces tworzenia standardów i testów porównawczych, aby lepiej stawiać czoła wyzwaniom i inspirować innowacje w branży przyspieszonego przetwarzania danych” – powiedział David Lecomber, starszy dyrektor ds. HPC i narzędzi w ARM – „Najnowsze wyniki wnioskowania pokazują gotowość systemów opartych na ARM, napędzanych przez procesory ARM i GPU NVIDIA do radzenia sobie z szeroką gamą obciążeń roboczych AI w centrum danych”

Oczywiście, gdy mówimy o wnioskowaniu, to znaczenie CPU spada drastycznie na rzecz GPU. Dlatego komunikat proponowany przez NVIDIĘ należy traktować z pewnym dystansem. Zresztą, NVIDIA sama przyznaje, że układ graficzny A100 radzi sobie z testami wnioskowania MLPerf 104 razy lepiej niż CPU. Testy wnioskowania MLPerf opierają się na najpopularniejszych obecnie obciążeniach i scenariuszach sztucznej inteligencji, obejmujących widzenie maszynowe, obrazowanie medyczne, przetwarzanie języka naturalnego, systemy rekomendacji itp.

Z drugiej strony, to, czego w podanych wynikach nieco brakuje, to zapotrzebowanie na energie elektryczną obu platform podczas wykonywania obliczeń. Oczywiste jest jednak, że celem “zielonych” było przedstawienie w jasnym świetle zarówno swojego GPU A100, jak i układów ARM.  NVIDIA stoi przed finalnymi decyzjami regulatorów w przejęciu firmy ARM, ale już teraz prowadzi działania mające podbudować znaczenie ARM w obszarze data center. Tak czy owak, NVIDIA korzysta na tej strategii – nawet jeśli deal zostanie ostatecznie zablokowany, to wskazanie i podkreślanie, że CPU nie ma aż takiego znaczenia przy obliczeniach wnioskowania AI jak GPU, będzie tylko z korzyścią dla autorów A100.

https://itreseller.com.pl/komisja-europejska-ladowarki/

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version