Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nokia i Infracapital wygrały w przetarg na budowę szybkiej szerokopasmowej sieci internetu w regionach Polski ze słabą infrastrukturą internetową.

Nokia i Infracapital, fundusz będący infrastrukturalną częścią M&G Investments, wygrały przetarg ogłoszony przez polski rząd na projekt, budowę i obsługę zaawansowanych sieci światłowodowych, które umożliwią szerokopasmowy dostęp do Internetu mieszkańcom oraz uczniom szkół w 12 regionach Polski, głównie w północnych i centralnych częściach kraju. Uroczyste podpisanie umów dotyczących 12 regionów miało miejsce dziś w Warszawie. Spółki przewidują podpisanie umowy na 13. region w lipcu.

 

  • Wspólne przedsięwzięcie mające na celu projekt, budowę i obsługę sieci światłowodowych w technologii GPON dla ponad 400 tys. gospodarstw domowych i 2,5 tys. szkół w 13 regionach centralnej i północnej Polski
  • Projekt realizowany w ramach programu Polska Cyfrowa 2014–2020, częściowo finansowanego przez Unię Europejską jako element inicjatywy Europejska Agenda Cyfrowa 2020
  • Przewidywane nakłady finansowe na realizację projektu wynoszą ok. 300 milionów euro.

 

Tworzone przez Nokię sieci oparte na technologii GPON doprowadzą łącza o prędkościach 100 megabitów na sekundę (Mb/s) do ponad 400 tys. domów i około 2,5 tys. szkół w województwach łódzkim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, obejmując w dużej części obszary wiejskie. Przewidywane nakłady finansowe na realizację tego projektu wynoszą około 300 milionów euro. Sieci zostaną zbudowane i będą obsługiwane w ramach unikalnego modelu biznesowego, zakładającego otwarty dostęp. Sprzedażą i świadczeniem usług zajmą się dostawcy detaliczni. Autorem tej inicjatywy jest Ministerstwo Cyfryzacji. Jest ona częściowo finansowana ze środków UE w ramach programu Europejska Agenda Cyfrowa 2020, którego celem jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej, do 2020 roku, szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu, o prędkości pobierania co najmniej 30 Mb/s. Dodatkowo program zakłada, że do tego czasu połowa mieszkańców UE powinna mieć dostęp do sieci z prędkością pobierania co najmniej 100 Mb/s.

 

Począwszy od 2018 roku regiony objęte projektem będą odczuwać korzyści wynikające z wysokiej jakości, wytrzymałych i szybkich sieci światłowodowych., które dostarczą ultra szerokopasmowe usługi, które połączą szkoły, a także przyniosą szeroko pojęte korzyści społeczno-ekonomiczne umożliwiając rozwój różnorodnych usług cyfrowych np. w zakresie cyfrowego zdrowia. Mieszkańcy zaś skorzystają z dostępu do nowoczesnej oferty multimedialnej, jak filmy w jakości HD, telewizja w rozdzielczości 4K, czy gry wideo w czasie rzeczywistym. Sieci będą oparte na wiodącej na rynku platformie dostępowej Nokii, 7360 ISAM FX, oraz terminalach 7368 ISAM ONT. Produkty z rodzinyNokia ISAM tworzą najczęściej stosowaną na świecie platformę dostępu stacjonarnego. W skład sieci będzie również wchodził system zarządzania siecią Nokia 5520 AMS oraz platforma wsparcia technicznego Motive Network Analyzer.

 

Oprócz budowy szerokopasmowej infrastruktury sieciowej firma Nokia zapewni również szereg profesjonalnych usług. Nokia odpowiada za zarzadzanie projektem, planowanie, projektowanie oraz wdrożenie sieci szerokopasmowych i pasywnych sieci światłowodowych. Mając szerokie doświadczenie eksperckie w zakresie realizacji tego typu sieci, Nokia będzie zarządzać wdrożeniem pasywnej sieci światłowodowej, aż do podłączenia szkół i budynków do sieci. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, Nokia czerpie z bogatego doświadczenia w zakresie realizacji podobnych rządowych inicjatyw obejmujących sieci szerokopasmowe oraz współpracy z przedstawicielami państw i regionów na całym świecie. Projekt ten wskazuje również kierunek, w jakim zmierza strategia firmy, a mianowicie rozwój bazy klientów poza tradycyjnym obszarem telekomunikacji, stanowiącym dotychczas główne pole działania Nokii.

 

„Od wielu lat Nokia współpracuje z przedstawicielami państw, takimi jak polskie Ministerstwo Cyfryzacji, dążącymi do zapewnienia swoim obywatelom dostępu do sieci szerokopasmowych w każdym regionie kraju. Realizując to przedsięwzięcie wraz z naszym partnerem, Infracapital, pomagamy budować infrastrukturę, dzięki której każdy mieszkaniec Polski, który będzie chciał korzystać z szybkiego łącza internetowego, będzie miał do niego dostęp. Jesteśmy dumni z istotnej roli, jaką odgrywamy w dostarczaniu technologii cyfrowych pod strzechy”- powiedział Osvaldo di Campli, szef Global Enterprise & Public Sector w firmie Nokia.

 

 

O firmie Nokia

Tworzymy technologie łączące świat. Napędzani przez badania i innowacje Nokia Bell Labs, służymy dostawcom usług komunikacyjnych, rządom, dużym przedsiębiorstwom oraz konsumentom najbardziej kompletnym, całościowym portfolio produktów, usług i licencji w branży. Od infrastruktury umożliwiającej działanie 5G oraz Internetu rzeczy, do rozwijających się aplikacji dla wirtualnej rzeczywistości i cyfrowego zdrowia, kształtujemy przyszłość technologii, aby przekształcić ludzkie doświadczenia. www.nokia.com

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE