Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Niemiecki demonstrator obliczeń kwantowych został uruchomiony w Hamburgu

W Niemczech uruchomiono demonstracyjny system obliczeń kwantowych.

NXP Semiconductors i start-upy zajmujące się obliczeniami kwantowymi eleQtron i ParityQC, współpracujące w ramach konsorcjum QSea DLR Quantum Computing Initiative (DLR QCI), niedawno ujawniły pierwszy demonstrator komputera kwantowego oparty na pułapce jonowej. Został on w całości wykonany w Niemczech.

Zlokalizowany w centrum innowacji DLR QCI w Hamburgu, 10-kubitowy system QSea I został zamówiony przez DLR QCI i zostanie udostępniony firmom i zespołom badawczym.

Demonstrator obejmuje prototypowy sprzęt Magic, architekturę ParityQC i projekt chipa NXP, które zostaną połączone w potężniejszy modułowy i skalowalny komputer kwantowy w nadchodzącym systemie QSea II.

Jan Leisse, współzałożyciel i dyrektor generalny eleQtron, powiedział:

W eleQtron wierzymy, że obliczenia kwantowe zmienią nasz świat na lepsze. Inicjatywa DLR Quantum Computing Initiative ma potencjał, aby stać się czymś naprawdę wielkim, a nasz pionierski komputer kwantowy oparty na Magic kładzie podwaliny pod tętniący życiem ekosystem. Jako pierwsza niemiecka firma zajmująca się sprzętem do obliczeń kwantowych, jesteśmy dumni, że możemy przenieść doskonałość badawczą do prawdziwego świata.

DLR QCI zamierza połączyć przemysł, start-upy i środowiska akademickie w celu wspólnego opracowania komputerów kwantowych, technologii wspomagających, oprogramowania i aplikacji. Inicjatywa jest finansowana przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Klimatu.

Dr inż. Robert Axmann, szef DLR QCI, dodał:

Demonstrator QSea I jest ważnym krokiem dla DLR Quantum Computing Initiative i dla Hamburga. Umożliwia on partnerom z przemysłu i badań naukowych uruchamianie algorytmów kwantowych na prawdziwych kubitach pułapki jonowej w rzeczywistym środowisku produkcyjnym po raz pierwszy. To praktyczne doświadczenie pozwoli im wykorzystać zalety komputerów kwantowych i stać się częścią silnego i suwerennego ekosystemu obliczeń kwantowych w Niemczech i Europie.

Oprócz QSea II, QCI pracuje również nad komputerami kwantowymi wykorzystującymi między innymi organiczne kryształy molekularne, systemy diamentowe pracujące w temperaturze pokojowej, komputery oparte na neutralnych atomach i fotonice oraz przenośne systemy z węglika krzemu.

Zdaniem Larsa Legera, CTO w NXP Semiconductors, projekt pozwoli zbudować i poszerzyć ważną wiedzę specjalistyczną, która będzie służyć nie tylko Niemcom, ale i całej Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version