Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nie zaczynajcie rewolucji blockchainowej bez odpowiednich procedur bezpieczeństwa! – Cyberprzestępcy bogacą się na technologii blockchain – nowy raport McAfee.

Rynek technologii blockchain rośnie i do 2024 roku ma osiągnąć wartość 9,6 miliarda USD. Rozwój ten wykorzystują także cyberprzestępcy. Jak podaje McAfee w raporcie Blockchain Threat Report, w I kwartale 2018 r. liczba próbek złośliwego oprogramowania do „kopania” kryptowalut (tzw. coin miner) wzrosła o 629%. Hakerzy atakują też giełdy wirtualnych pieniędzy – tylko japoński Coincheck na początku tego roku stracił w wyniku ich działań 532 miliony USD. Jedna z kampanii phishingowych przeprowadzonych w 2017 roku przyniosła atakującemu 4 miliony dolarów.

 

Popyt na technologię blockchain nieustannie rośnie w największych sektorach na całym świecie, w tym również w sektorach publicznym, finansowym, detalicznym, medycznym i motoryzacyjnym. W rzeczywistości każda branża inwestuje w blockchain, pozyskuje lub wdraża tę technologię w mniejszym lub większym stopniu. Jednocześnie rośnie wymierzona w nią aktywność cyberprzestępców.

 

Eksperci McAfee podkreślają, że cyberprzestępcy coraz agresywniej wykorzystują popularność kryptowalut. Hakerzy zdobywają wirtualne pieniądze, stosując cztery kluczowe rodzaje ataków: ataki phishingowe, złośliwe oprogramowanie (takie jak ransomware czy coin miner), wykorzystanie luk w zabezpieczeniach oraz wykorzystanie samej technologii (np. ataki większościowe, polegające na tym, że atakujący w danym momencie posiada więcej niż 50% mocy całej sieci i może dzięki temu choćby podwójnie wydać te same środki).

 

Blockchain Threat Raport szczegółowo opisuje między innymi oszustwo phishingowe z 2017 roku, które polegało na udostępnieniu fałszywej strony generatora kluczy dla portfeli kryptowaluty IOTA. Strona działała 6 miesięcy i przez ten czas haker zgromadził dane uwierzytelniające użytkowników. Wykorzystał je 19 stycznia tego roku, kradnąc z rachunków niczego niepodejrzewających klientów niemal 4 miliony dolarów.

 

 

– Potencjał technologii blockchain jest ogromny, nic dziwnego zatem, że rośnie jej popularność. Wiele ostatnich ataków na kryptowaluty pokazuje jednak, że nie jest to rozwiązanie całkowicie niezawodne i wolne od wewnętrznych słabości. A to oznacza, że bezpieczeństwo musi stać się priorytetem w pracach nad jego rozwojem. Blockchain jest dziełem ludzi, a ludzie popełniają błędy– tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, Country Manager, McAfee Poland.

 

 

Nowa technologia, nowe możliwości dla cyberprzestępców

Popularność kryptowalut daje cyberprzestępcom zupełnie nowe możliwości. W ostatnich latach doprowadziła między innymi do eksplozji ataków typu ransomware, które pozwalają cyberprzestępcom żądającym zapłaty okupu ukryć swoją tożsamość. Dziś coraz częściej stosowany jest przez nich cryptojacking, czyli wykorzystanie do kopania wirtualnej waluty mocy obliczeniowej komputera łączącego się z zainfekowaną stroną. Według raportu McAfee Labs Threats Report: June 2018, liczba próbek złośliwego oprogramowania typu coin miner wzrosła w pierwszym kwartale 2018 roku o 629%, osiągając rekordowy poziom 2,9 miliona.

 

Cyberprzestępcy uderzają także w giełdy kryptowalut. W przeprowadzonym na początku tego roku ataku na japońską giełdę Coincheck ucierpiało aż 260 000 inwestorów, którzy stracili w sumie 532 miliony dolarów. Wszystkie te przypadki tylko potwierdzają, że cyberbezpieczeństwo musi stać u podstaw rozwoju i wdrażania technologii blockchain.

 

– Tak jak wiele innych przełomowych technologii blockchain może mieć rewolucyjny wpływ na rozwiązanie bardzo istotnych problemów biznesowych, ale pod warunkiem, że w imię jak najszybszego wdrożenia tej technologii nie zostanie poświęcone bezpieczeństwo – mówi Raj Samani, główny specjalista w McAfee. – Nie ma żadnych wątpliwości, że cyberprzestępcy będą szukać wszelkich możliwych sposobów, aby wykorzystać luki techniczne oraz błędy ludzkie w ekosystemie blockchain. Rządy państw, dostawcy rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz firmy muszą znać zagrożenia i minimalizować czynniki ryzyka. Bez odpowiedniej edukacji użytkowników i branży, bezpiecznego wdrożenia najlepszych praktyk i solidnych standardów bezpieczeństwa technicznego stosowanie technologii blockchain na szeroką skalę przez największe sektory i rządy państw może skończyć się miliardowymi stratami, które pogrążą miliony ludzi.

 

 

Cały raport McAfee Blockchain Threats Report jest dostępny na stronie: https://www.mcafee.com/enterprise/en-us/assets/reports/rp-blockchain-security-risks.pdf.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE