Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nie tylko Intel chce tworzyć procesory dla komputerów osobistych, wyposażone w rdzenie różnych rodzajów. AMD ma podobne plany.

AMD złożyło wniosek patentowy na technologię układów hybrydowych, podobnych do ARM big.LITTLE lub Intel Lakefield. Czyżby w kategorii superlekkich laptopów czekał nas naprawdę ciekawy pojedynek?

Najnowszy przeciek wskazuje, że AMD złożyło patent na technologię, która przyspiesza transfer wątków między rdzeniami o wysokiej wydajności i mniejszymi rdzeniami o niskiej wydajności w hybrydowej architekturze obliczeniowej podobnej do już istniejących big.LITTLE firmy ARM (i z powodzeniem sprawdzającej się w naszych smartfonach) oraz Lakefieield Intela. Podobnie jak w przypadku wszystkich zgłoszeń patentowych, nie oznacza to, że AMD wprowadzi na rynek takie rozwiązanie w najbliższym czasie, a jedynie, że przewiduje możliwość rozwijania takiej technologii.

Patent przedstawia nową implementację podzestawu instrukcji do pracy przy niskim poborze mocy. Patent AMD opisuje implementację, która pozwala na wykonanie jednego podzbioru instrukcji na większych, w pełni funkcjonalnych rdzeniach  zoptymalizowanych pod kątem wyższej wydajności, podczas gdy drugi podzbiór instrukcji działa na mniejszych, uproszczonych rdzeniach zaprojektowanych pod kątem efektywności energetycznej. Patent przedstawia metodę wykorzystania przez rdzenie współdzielonej pamięci w celu przyspieszenia transferu wątków. W praktyce wydajne rdzenie wykonywałyby duże obciążenia, podczas gdy mniejsze rdzenie wykonywałyby lekkie zadania. Gdy rdzeń nie jest zajęty, można go wyłączyć, co dodatkowo poprawia zużycie energii. Koncepcja jest więc podobna do tego, co znamy już z działających układów Intela.

Wydaje się, że metoda opisana w patencie AMD pozwala procesorowi na niezależne ustalenie, który typ wątku powinien działać w każdym bloku rdzeni w oparciu o instrukcje obsługiwane przez rdzenie w nim zawarte. Wątki mogą również przesuwać się między rdzeniami w zależności od wykorzystania. Oznacza to dość dużą elastyczność, ale też zmniejsza konieczność dopasowania obsługi przez system operacyjny.

Wydaje się, że podejście to zmniejsza lub neguje potrzebę interwencji systemu operacyjnego w przypadku niektórych działań. Patent wyjaśnia również przykład, w którym klastry rdzeni mogą być procesorami, układami graficznymi czy też DSP, co oznacza, że ​​istnieje naprawdę wiele  możliwych kombinacji. W przypadku AMD, dysponującego przecież naprawdę dobrymi układami graficznymi, niewykluczone jest, że producent skorzysta z tej technologii w szerszym kontekście niż tylko w układach o podniesionej efektywności energetycznej.

https://itreseller.com.pl/itrnewniespodziewany-sojusznik-huawei-w-starciu-z-amerykanska-administracja-qualcomm-wstawia-sie-za-chinskim-producentem-i-lobbuje-za-rozluznieniem-obostrzen/

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE