Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

“Nie podkręcajcie swoich procesorów Alder Lake non-K” – ostrzega Intel. Tłumaczymy dlaczego.

Intel ostrzega użytkowników, aby nie przetaktowywali procesorów Alder Lake spoza serii K. Producent ma ku temu powody. 

Intel, tradycyjnie już, dzieli swoją ofertę desktopowych CPU na modele z odblokowanym mnożnikiem, oznaczone literą “K”, oraz całą resztą. Odblokowany mnożnik daje łatwą możliwość podkręcania CPU.

W pewnym stopniu można także, co ukazano już w minionym miesiącu na układach Core 12 generacji, podkręcać CPU z zablokowanym mnożnikiem, jednak odbywa się to poprzez zwiększanie częstotliwości interfejsu BCLK. W miniony weekend zaprezentował to chociażby znany overclocker, der8auer – podkręcając na YouTube procesory Intel Celeron G6900 i i3-12100. Koreański overclocker “Phantom K” natomiast ustanowił rekord świata dla układu Intel Core i3-12300: 5441,7 MHz. To wszystko wyłącznie za pomocą podnoszenia taktowania BCLK.

Intel ostrzega jednak przed tym, podkreślając, że przetaktowanie procesora w taki sposób unieważniłoby gwarancję, a potencjalnie może uszkodzić podzespoły komputera. Możliwość regulacji BCLK pojawia się w wielu płytach głównych, nie tylko na topowym chipsecie Z690, ale też B660. Serwis Tom’s Hardware zgłosił się do Intela z prośbą o komentarz. Firma odniosła się do tych wyników w następujący sposób:

Procesory Intel 12. generacji non-K nie zostały zaprojektowane do przetaktowywania. Firma Intel nie gwarantuje działania procesorów wykraczających poza ich specyfikacje. Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może uszkodzić lub skrócić żywotność procesora i innych elementów systemu oraz może zmniejszyć stabilność i wydajność systemu.

Z jednej strony – to oczywiście prawdopodobne, że układy standardowe, non-K, jak bywają określane, nie są zdolne do pracy z inną częstotliwością niż nominalna. Z drugiej – Intel może chcieć po prostu, za pomocą takiego ostrzeżenia, próbować utrzymać korzystną dla siebie segmentację rynku. Inną sprawą jest dostosowanie chipsetów do manipulowania BCLK – możliwe, że B660 nie powinien pracować długo z podniesionym taktowaniem interfejsu. Nie zdziwiłbym się, gdyby wraz z aktualizacjami, funkcja regulacji BCLK zniknie z płyt głównych na chipsecie Intel B660.

 

Trzęsienie ziemi na wyspie Kiusiu zmusiło Toshibę do wstrzymania produkcji fabryki chipów.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE