Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Netia zawarła z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej OSE – podłączy blisko 1000 szkół.

Netia zawarła z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie, w ramach którego Spółka zapewni dostęp światłowodowy ponad 900 szkołom w całej Polsce. Wybudowana sieć zostanie następnie udostępniona operatorowi planowanej Krajowej Sieci Edukacyjnej. Do września przyszłego roku Netia podłączy ponad 900 szkół do szybkiego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. W Ministerstwie Cyfryzacji podpisano właśnie porozumienie w tej sprawie. Netia jest drugim, po Inei, dużym operatorem, który zdecydował się na przystąpienie do porozumienia.

 

Obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 31 stycznia zakończyły się konsultacje założeń projektu ustawy o OSE. Ustawa dotycząca Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej będzie regulować status sieci, status i obowiązki jej operatora oraz obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do operatora OSE. W ustawie znajdą się też zapisy dotyczące zasobów edukacyjnych oraz kwestie związane z zapewnieniem finansowania sieci OSE. Całość kosztów funkcjonowanie OSE (wraz z dostarczaniem usług do szkół) ma być pokryta z budżetu państwa w pierwszych latach jej działania.

 

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) ma być siecią teleinformatyczną łączącą wszystkie szkoły w Polsce. Uruchomienie OSE pozwoli na wprowadzenie nowych form kształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów w Polsce, w szczególności uczniów zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie poprzez:

  • zapewnienie dostępu do szybkiego internetu;
  • dostarczenie multimedialnych treści edukacyjnych;
  • zapewnienie usługi bezpieczeństwa sieciowego.

 

 

Wstępne dane wskazują, że Netia – całkowicie z własnych środków – podłączy do sieci około 900 – 1000 szkół. Wybudowane przez Netię łącza światłowodowe zostaną później wydzierżawione operatorowi Ogólnopolskiej Sieć Edukacyjnej. Dzięki temu 30 września 2018 roku, szkoły objęte Porozumieniem będą miały zapewnione łącza dostępu do internetu o symetrycznej przepustowość co najmniej 100 Mb/s (z możliwością upgrade’u do 1Gb/s).

 

Na zdjęciu od lewej Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji i Tomasz Szopa, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Netii.

Uroczystość podpisania Porozumienia odbyła się 15 marca br. w Ministerstwie Cyfryzacji. W imieniu Ministerstwa Cyfryzacji podpis złożyła Minister Anna Streżyńska, natomiast w imieniu Netii parafował Tomasz Szopa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny.

 

 

“Dzięki zawartemu dzisiaj porozumieniu uda się podłączyć szybkim łączem światłowodowym co czwartą szkołę, która jest obecnie de facto wykluczona cyfrowo. Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom Netii i operatorom, z którymi wcześniej zawarliśmy podobne porozumienia, za pozytywny odzew na naszą inicjatywę.” – powiedziała Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji.

“Bardzo się cieszę, że Netia może uczestniczyć w tej cennej inicjatywie, która ma na celu dostosowanie polskiego szkolnictwa do wymagań XXI wieku. Głęboko wierzę, że sieć światłowodowa to zdecydowanie najlepsze, najbardziej perspektywiczne medium nowoczesnej komunikacji, dlatego też realizujemy szeroko zakrojony program inwestycyjny, właśnie związany z dostępem światłowodowym.” – powiedział Tomasz Szopa, Prezes Zarządu Netii.

 

Obecnie ok. 15% szkół w Polsce jest w zasięgu szerokopasmowej sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Umowa pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Netią znacząco zwiększy tę liczbę. Rozwój infrastruktury informatycznej zapewni uczniom i nauczycielom dostęp do najnowszych technologii oraz wyrówna szansę pomiędzy dziećmi z wszystkich regionów Polski.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE