Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Ministerstwo Cyfryzacji, wraz z CERT Polska w NASK ostrzegają przed przedświątecznymi zakupami w sieci. “Uważajcie, żeby w pośpiechu nie dać się okraść.”

Nie ma wątpliwości, że właśnie końcówka roku, szczególnie grudzień, jest czasem, w którym kupujemy zdecydowanie najwięcej. Na święta przeznaczamy duże pieniądze, coraz częściej wydając je w internecie. Czasami jednak można je raczej stracić niż wydać.

A to m.in. za sprawą fałszywych sklepów internetowych – zjawisko to może nie jest bardzo w polskim internecie popularne, ale istnieje i trzeba mieć tego świadomość. Informuje o nim także Ministerstwo Cyfryzacji. Powołuje się przy tym na głos ekspertów z CERT Polska w NASK. Wskazują oni na kilka sygnałów ostrzegawczych.

  • Oferta sklepu – jeśli sklep oferuje podejrzanie zróżnicowany asortyment, z bardzo różnych branż np. budownictwa, elektroniki i ubrań – to może być sygnał, że nie powstał w normalny sposób i może być fałszywą witryną.
  • Wygląd i jakość treści – nienaturalna, niepoprawna polszczyzna, zwłaszcza błędne konstrukcje gramatyczne mogą sugerować, że sklep jest przepuszczoną przez translator kopią witryny z zagranicy, często wschodniej. Jak podaje Ministerstwo: “Jeśli macie wrażenie, że ktoś tworzył tę stronę w pośpiechu, dajcie sobie spokój z zakupami na niej. Wszystkie niezbędne elementy e-sklepów – regulamin, sposób dostarczenia przesyłki, sposób płatności czy zwrotu towarów. Bądźcie wyczuleni na wszelkie niespójności pomiędzy tymi informacjami.”
  • Firma – warto sprawdzić, w razie wątpliwości, jaka firma prowadzi sklep internetowy oraz czy znajduje się w KRS i czy dane tam pokrywają się z tymi na stronie.

Zdaniem ekspertów CERT Polska nie powinniśmy także przesadnie przywiązywać się do wszelkiego rodzaju promocji, które często są jedynie zabiegiem socjotechnicznym. Wskazują oni także na fazę płatności przy składaniu zamówienia. Część przestępców podsuwa użytkownikom fałszywe strony mające wyłudzić dane dostępowe do kont bankowych.

– Szczególną uwagę zwracajmy na pasek z adresem internetowym podczas dokonywania płatności. Sprawdźmy, czy na pewno jest to właściwy adres, zgodny z nazwą serwisu, bez literówek, a także czy strona banku, do której zostaliśmy odesłani, to na pewno strona naszego banku – radzi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska w NASK.

CERT Polska wydał nawet specjalny poradnik na temat bezpieczeństwa zakupów, który można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE