Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Microsoft wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przeszkolą w Polsce 50 tys. osób, z obsługi i narzędzi AI w ramach programu My Digital Life

Ponad połowa (53 proc.) liderów i decydentów biznesowych w Polsce nie chce zatrudniać pracowników bez znajomości sztucznej inteligencji, a 55 proc. wolałoby zaoferować pracę osobom mniej doświadczonym, ale z umiejętnościami w obszarze AI, niż bardziej doświadczonym, ale bez takich kwalifikacji – wynika z raportu „Work Trend Index 2024”. Aby lepiej przygotować kandydatów do wymogów rynku i oczekiwań pracodawców Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft dotrze do 50 tys. osób w Polsce z materiałami szkoleniowymi dotyczącymi obsługi i narzędzi AI w ramach programu My Digital Life.

Sztuczna inteligencja przekształca gospodarkę i rynek pracy. Przygotowany przez KPMG i Microsoft „Monitor Cyfrowej Transformacji Biznesu” wskazuje, że 28 proc. organizacji korzysta już z narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, a kolejne 30 proc. planuje wdrożenie takich rozwiązań w ciągu najbliższego roku. Z kolei blisko 70 proc. liderów biznesowych biorących udział w badaniu „Work Trend Index” uważa, że ich firma musi wdrożyć sztuczną inteligencję, aby pozostać konkurencyjną. W efekcie, coraz bardziej na znaczeniu zyskują kompetencje pozwalające współpracować z tą technologią i czerpać z niej korzyści. Ponad połowa (53 proc.) liderów i decydentów biznesowych w Polsce nie chce zatrudniać pracowników bez znajomości narzędzi AI, a 55 proc. wolałoby zaoferować pracę osobom mniej doświadczonym, ale z umiejętnościami w tym obszarze, niż bardziej doświadczonym, ale bez takich kwalifikacji.

Aby zapełnić tę lukę na rynku pracy, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje finansowany przez Microsoft program My Digital Life – cykl webinariów, warsztatów, kursów online i materiałów edukacyjnych, które odpowiadać będą na zwiększające się zapotrzebowanie rynku pracy na kompetencje cyfrowe. Do tej pory udział w nich wzięło blisko 120 000 osób, z czego prawie 7 000 stanowili nauczyciele i edukatorzy. Celem programu na 2024 rok jest natomiast podniesienie kwalifikacji 50 tys. osób w Polsce w zakresie sztucznej inteligencji, a przez to – zwiększenie szans na rynku pracy, premiującym kandydatów kompetentnych w tym coraz bardziej perspektywicznym i użytecznym biznesowo obszarze.

 

„Trwałość partnerstwa z Microsoft wynika z tego, że podzielamy wspólne wartości. Zależy nam na tym, by z programów i aplikacji ułatwiających rozwój osobisty, zawodowy i zaangażowanie społeczne korzystali wszyscy, by nikt nie był wykluczony. W związku z tym koncentrujemy naszą pomoc na tych grupach, którym z różnych powodów trudniej śledzić ciągłe zmiany w świecie narzędzi cyfrowych i dokonywać wyboru tych, które najlepiej odpowiadają na ich potrzeby” – powiedział Jacek Królikowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. „W związku z rosyjską agresją do Polski przybyło wielu uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet. Pomagamy im odnaleźć się na rynku pracy, znaleźć odpowiadające ich aspiracjom zatrudnienie lub pomóc w założeniu małej firmy. LinkedIn i inne narzędzia cyfrowe są dla nich kluczowe zarówno na etapie poszukiwania pracy, jak i realizowania pomysłów na działalność gospodarczą. Wspieramy też nauczycieli, dla których potencjał AI nie jest w pełni znany. Doradzamy, jak mogą korzystać z tej technologii z korzyścią dla uczniów. Szybkość zmian powoduje, że podobnie jak odbiorcy naszych działań edukacyjnych, ciągle uczymy się nowych narzędzi cyfrowych, aktualizując programy szkoleniowe.”

 

Rozwój społeczeństwa informacyjnego

Microsoft już od ponad 30 lat aktywnie angażuje się w cyfrową transformację polskiej gospodarki, a wsparcie programu My Digital Life jest elementem zobowiązania firmy do rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. W maju 2020 roku firma ogłosiła inwestycję w wysokości 1 mld dolarów, w ramach której w kwietniu 2023 roku otwarty został pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie najnowocześniejszy region przetwarzania danych w chmurze – Azure Poland Central.

Inwestycja zakładała również wsparcie 150 tys. ludzi w budowaniu ich cyfrowych kompetencji. W rezultacie, firmie udało się niemal potroić zakładany wynik i zrealizować szkolenia dla 430 tys. specjalistów IT, menedżerów biznesowych, partnerów i studentów. Program My Digital Life jest kolejnym krokiem w drodze do przygotowania polskiego społeczeństwa do nowych realiów gospodarki cyfrowej.

 

„Sztuczna inteligencja odpowiada na nowe wyzwania i pojawiąjące się wraz z nimi potrzeby. Jednocześnie zmienia sposób w jaki uczymy się, pracujemy i żyjemy. Z najnowszego badania Work Trend Index wynika, że Polacy już teraz wykorzystują tę technologię w swoim codziennym życiu i w pracy. Chętnie korzystamy z niej do usprawniania codziennych obowiązków. Jednocześnie liderzy biznesu uwzględniają AI w strategiach rozwoju swoich organizacji i szukają pracowników, którzy potrafią się nią obsługiwać. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie ustawali w poszerzaniu swojego zestawu kompetencji i umiejętności. Pozwoli nam to być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy i odpornym na nieprzewidziane zdarzenia. Programy takie jak My Digital Life demokratyzują tysiącom pracowników w Polsce dostęp do technologii i sztucznej inteligencji, zwiększając ich konkurencyjność na rynku pracy” – powiedziała Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft w Polsce.

 

Wsparcie społeczności lokalnej

Program My Digital Life realizowany jest również lokalnie, gdzie prowadzone są działania edukacyjne, które obejmują szkolenia z zakresu szeroko pojętych kompetencji cyfrowych oraz podnoszenie świadomości w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. FRSI wraz z Microsoft wspierają również instytucje poprzez zakup nowoczesnego sprzętu cyfrowego, zwiększanie dostępności technologii i umożliwienia efektywnej transformacji cyfrowej. Działania kierowane są do szkół, przedszkoli, bibliotek, domów kultury i organizacji pozarządowych. Ponadto program obejmuje działanie na rzecz integracji mieszkańców gmin, w tym migrantek z Ukrainy, na rynku pracy, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w życiu zawodowym.

Łącznie w ramach wsparcia społeczności lokalnej z programu skorzystało prawie 30 instytucji i organizacji, które wzięły udział w szkoleniach i warsztatach, a dla 14 instytucji zakupiony został sprzęt. Do tej pory w lokalnych szkoleniach FRSI i Microsoft wzięło udział około 1500 osób, w tym nauczyciele, edukatorzy, uczniowie, dzieci w wieku przedszkolnym i rodzice.

 

IT Champions 2024 – Niezwykle prestiżowe nagrody branżowe wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Poznaj zwycięzców!

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE