Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Microsoft potwierdza, że podwodne centrum danych Project Natick już nie istnieje

Microsoft potwierdził, że podwodne centrum danych Project Natick nie jest już aktywne.

O projekcie było cicho przez kilka lat, choć nadal był on wymieniany przez media i inne firmy jako trwająca inicjatywa.

“Nie buduję podmorskich centrów danych w żadnym miejscu na świecie – powiedziała portalowi DCD Noelle Walsh, szefowa działu Cloud Operations + Innovation (CO+I) firmy. – Mój zespół nad tym pracował i to zadziałało. Dowiedzieliśmy się wiele o operacjach poniżej poziomu morza, wibracjach i wpływie na serwer. Zastosujemy te doświadczenia w innych przypadkach”.

Firma rozpoczęła projekt Natick w 2013 roku i ostatecznie wdrożyła system testowy u wybrzeży Szkocji w 2018 roku.

Microsoft zanurzył 855 serwerów i pozostawił je bez opieki przez 25 miesięcy i osiem dni. Pozostałe 135 serwerów pracowało w kilku szafach normalnego centrum danych, wraz ze sprzętem działającym w chmurze Azure firmy Microsoft, w celu porównania i kontrastu.

Tylko sześć z 855 serwerów uległo awarii, w porównaniu do ośmiu ze 135 na suchym lądzie, przy czym Microsoft wskazuje na stałe temperatury zewnętrzne jako czynnik sukcesu.

Innym powodem jest to, że centrum danych było wypełnione obojętnym azotem, w porównaniu do reaktywnego tlenu w lądowym centrum danych.

Zapytana, czy jest to jeden z wniosków i czy Microsoft może mieć centra danych wolne od ludzi z robotami, Walsh powiedziała:

“Patrzymy na robotykę bardziej z perspektywy tego, że niektóre z tych nowych serwerów będą bardzo ciężkie. Jak możemy to zautomatyzować w porównaniu do pchania rzeczy przez ludzi? Uczymy się od innych branż w zakresie robotyki, ale mamy też świadomość, że potrzebujemy ludzi. Nie chcę, by ludzie martwili się o swoją pracę”.

Firma udostępniła szereg patentów związanych z zanurzonymi centrami danych w 2021 roku. Microsoft opatentował wysokociśnieniowe centrum danych w 2019 r. i sztuczną rafę w 2017 r., ale Walsh powiedziała, że firma nie chce iść zbyt egzotycznie ze swoją rozbudową.

W osobnym oświadczeniu Microsoft powiedział DCD:

“Chociaż obecnie nie mamy centrów danych w wodzie, będziemy nadal wykorzystywać Projekt Natick jako platformę badawczą do odkrywania, testowania i sprawdzania nowych koncepcji dotyczących niezawodności i zrównoważonego rozwoju centrów danych, na przykład z zanurzeniem w cieczy”.

Tak przedstawiano projekt w 2020 roku:

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version