Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

MediaTek konsekwentnie pozostaje numerem 1 wśród producentów SoC dla smartfonów.

Tajwański producent chipów, MediaTek, pozostaje na szczycie. Nie chodzi o możliwości technologiczne czy wydajność, ale o udział w rynku. Pod tym względem firma ta ma przewagę nawet nad Qualcommem. 

CounterPoint opublikował raport za pierwszy kwartał 2022 roku. MediaTek utrzymuje czołową pozycję pod względem udziałów i trendów rozwojowych. Pod względem liczby dostarczonych na rynek układów dla smartfonów MediaTek pozostaje kolejny, siódmy już, kwartał liderem, uzyskując 38%. Na drugim miejscu jest Qualcomm z 30% udziałem w rynku, a trzecie miejsce zajmuje Apple z 15% udziałem w rynku. UNISOC, Samsung i HiSilicon zajmują odpowiednio czwarte, piąte i szóste miejsce z odpowiednio 11%, 5% i 1% udziałem w rynku.

MediaTek stale dominuje na rynku telefonów komórkowych średniej klasy dzięki serii Dimensity 700 i Dimensity 900. Dostawy chipów 5G również odnotowują błyskawiczny wzrost z miesiąca na miesiąc o 20%. W tym samym czasie seria Dimensity 9000 trafiła na rynek high-end, co ma nie tylko wymiar prestiżowy, ale pozwala także podnieść zyski firmy do niedawna kojarzącej się głównie z układami budżetowymi.

Tak duży udział MediaTek nie jest przypadkiem – firma zrobiła olbrzymie postępy w ciągu ostatnich kilku lat (graf. CounterpointResearch)

Co więcej, czołowy udział MediaTek na rynku nie tylko trwa już 7 kwartałów, ale też się umacnia. W kwietniu 2021 roku udział firmy wynosił 30%. Nie wszędzie jednak tajwański producent może pochwalić się czołową pozycją. Na rynku amerykańskim nadal nieznaczną przewagę ma Qualcomm, chociaż wytraca ją na rzecz MediaTek. Jeśli ten trend się utrzyma, MediaTek wkrótce będzie w stanie wyprzedzić Qualcomm. Ważnym czynnikiem sukcesu MediaTek w Stanach Zjednoczonych jest zdobycie zamówień na telefony komórkowe Samsung Galaxy A12 i Galaxy A32 5G. Te smartfony sprzedały się łącznie w liczbie 9 milionów sztuk. Ponadto MediaTek ma również zamówienia na Samsung Galaxy A03s, Galaxy A13 5G, Moto G Pure i Moto G Power – serie, które także są w stanie zrobić dobry wynik w USA.

Analitycy uważają również, że niedawno wydany przez MediaTek pierwszy chip z obsługą mmWave 5G, Dimensity 1050, także pomoże firmie poprawić swoją konkurencyjność na rynku średniej i wysokiej klasy w USA. Układ ten powstaje w procesie TSMC 6 nm i może pochwalić się niezłą wydajnością. Jednak jego czołowa zaleta to efektywny modem 5G z obsługą mmWave.

Krach na rynku kryptowalut – co oznacza dla branży IT?

3,272FaniLubię
9,672ObserwującyObserwuj
1,560SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE