Zrównoważony rozwój portów lotniczych poprzez poprawę efektywności energetycznej. Lotniska zmniejszają swój ślad węglowy dzięki optymalizacji systemów HVAC.

Jedną z nowych norm, jakie przeniósł ubiegły rok jest dezynfekcja rąk płynami na bazie alkoholu. Operatorzy maszyn, serwisanci czy nawet kierowcy autobusów musieli do tego dodać też regularne czyszczenie różnego rodzaju przycisków. Jak tę z pozoru błahą czynność robić skutecznie i bez szkody dla sprzętu.
Zrównoważony rozwój portów lotniczych poprzez poprawę efektywności energetycznej
Jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w sposób efektywny kosztowo
Optymalizacja systemów HVAC dla lepszej kontroli i zarządzania
„Główne instalacje na lotnisku wymagają optymalizacji, nawet jeśli są dobrze zaprojektowane. Największym wyzwaniem jest utrzymanie rozrastającego się obiektu w sposób efektywny kosztowo aby lotnisko pozostało atrakcyjnym miejscem dla linii lotniczych. W proaktywnym podejściu do eksploatacji pomocą służą rozwiązania zaawansowanej analityki w architekturze EcoStruxue takie jak Building Advisor i Power Advisor.” – mówi Marek Olszewski, Marketing Channel Manager w Schneider Electric Polska.
Studium przypadku: Lotnisko w Bristolu
Lotnisko w Bristolu w Wielkiej Brytanii osiąga postępy w realizacji swoich celów energetycznych poprzez lepszą integrację, podniesienie wydajności i kontrolę systemu HVAC w wielu rejonach lotniska. Wykorzystując innowacyjną technologię systemów zarządzania budynkiem, dostarczoną przez Schneider Electric, lotnisko uzyskało kontrolę nad zużyciem energii. Stało się to możliwe dzięki połączeniu działających na terenie portu systemów i zapewnieniu zdalnego dostępu, który ułatwia kontrolę nad obiektem i zapewnia realizację celów energetycznych. Te przyjazne dla środowiska zmiany pomogły lotnisku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 4,1% rocznie w przeliczeniu na jednego pasażera.