Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Łączność dla profesjonalistów – Już po raz czwarty w Warszawie odbyła się Konferencja i Wystawa Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO 2017.

Już po raz czwarty w Warszawie odbyła się Konferencja i Wystawa Radiokomunikacji Profesjonalnej RadioEXPO 2017.  Ponad 400 specjalistów z dziedziny profesjonalnej łączności radiowej dyskutowało na temat obecnego stanu i perspektyw rozwoju branży. Wystawę zwiedził między innymi Andrzej J. Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Omawiano sprawy dotyczące modernizacji łączności radiowej służb związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym, a także z sektorem komercyjnym (energetyka, transport). Wydarzenie jest dla nich na tyle istotne, że tegoroczna edycja po raz pierwszy trwała dwa dni.

 

Część merytoryczną Konferencji otworzył Krzysztof Dyl, zastępca prezesa UKE ds. telekomunikacji. Mówił o systemach TETRA oraz przygotowywanych rozwiązaniach 5G. Już od wielu lat bowiem trwa dyskusja na temat możliwości zapewnienia służbom bezpieczeństwa i porządku publicznego dostępu do radiowych sieci łączności dyspozytorskiej, pozwalających świadczyć usługi szerokopasmowe o przepływności co najmniej kilkudziesięciu Mbit/s w kanale w dół. Jest ona efektem postępu technologicznego w sieciach telefonii komórkowej.

 

 

 

Do niedawna łączność radiowa dla organizacji bezpieczeństwa publicznego była zapewniana poprzez stosowanie technologii wąskopasmowych, takich jak TETRA czy Tetrapol. Obecnie jest możliwość zastosowania sieci hybrydowych TETRA/LTE. Bezpieczną łączność o znaczeniu krytycznym (funkcjonalności głosowe i dane) zapewnia w nich TETRA, a szerokopasmową transmisję danych dla specjalistycznych aplikacji – sieci LTE. Jak stwierdził Krzysztof Dyl, technologia 5G może stać się kołem zamachowym gospodarki 4.0.

 

Natomiast Piotr Wasilewski, zastępca naczelnika Wydziału Technik Multimedialnych i Radiokomunikacji w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji przypomniał, że prawie rok temu Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017–2020. Na sprzęt informatyki i łączności przeznaczono miliard złotych. Zawsze coś, chociaż zdecydowanie za mało. Poza tym, ciągle nie planujemy budowy Ogólnopolskiego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej.

 

Mieczysław T. Starkowski

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE