Konteneryzacja zyskuje na znaczeniu – Z jakimi wyzwaniami mierzą się organizacje korzystające z technologii kontenerowych?
Mariusz Laurisz
Rozwiązania chmurowe i kontenerowe znajdują się w ścisłej czołówce najczęściej wykorzystywanych technologii open source. Według raportu „World of Open Source: Europe Spotlight 2023” na co dzień używa ich aż 65 proc. europejskich firm. Wszystko wskazuje, że w najbliższych latach odsetek ten będzie systematycznie rósł. Przewidywania amerykańskiego przedsiębiorstwa analityczno-badawczego Gartner zakładają, że do 2027 roku z aplikacji skonteneryzowanych w środowisku produkcyjnym będzie korzystać już ponad 90 proc. globalnych organizacji. Dlaczego firmy decydują się na technologie kontenerowe i jakie wyzwania wiążą się z ich stosowaniem?
Rosnące znaczenie konteneryzacji
O tym, że konteneryzacja będzie w najbliższych latach jednym z głównych trendów, świadczy nie tylko stały wzrost jej zastosowania. Badania pokazują, że wiele firm inwestuje najwięcej swoich zasobów i środków finansowych właśnie w rozwiązania chmurowe i kontenerowe. W raporcie „2024 State of Open Source” odpowiedź taką wskazało aż 31,6 proc. specjalistów. Spośród wszystkich kategorii oprogramowania open source częściej wybieraną opcją były jedynie bazy danych (35 proc.), ale nie we wszystkich organizacjach. Inwestycje tych największych (zatrudniających pow. 5 tys. pracowników) są skupione wokół kontenerów i chmur .
Wybór konkretnych rozwiązań open source mówi wiele nie tylko o aktualnych trendach rynkowych, lecz także o kierunku rozwoju organizacji. Co trzeci ekspert uznaje, że to właśnie technologie chmurowe i kontenerowe mają największe znaczenie dla przyszłości ich branży. Jak podkreśla Dariusz Świąder, CEO Linux Polska, powodów popularności kontenerów jest wiele, a do najważniejszych należą większa elastyczność, wydajność i skalowalność.
– Czas tworzenia, wdrażania i uruchamiania aplikacji wpływa bezpośrednio na opłacalność realizowanych projektów. Nic więc dziwnego, że rozwiązania przyspieszające i ułatwiające pracę programistom, administratorom czy testerom oprogramowania cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku IT. Konteneryzacja zapewnia działanie aplikacji w różnych środowiskach uruchomieniowych, co umożliwia jej przenoszenie bez ryzyka wystąpienia błędów i konieczności konfigurowania nowego środowiska. Łatwość wdrożenia kontenerów zarówno w chmurze publicznej, jak i prywatnej stanowi dużą przewagę nad klasycznymi maszynami wirtualnymi. Dzięki tak dużej elastyczności zespół może szybko i na bieżąco aktualizować aplikację, dostosowując ją do aktualnych potrzeb użytkowników. W połączeniu z automatyzacją wielu zadań administracyjnych i deweloperskich, takie rozwiązanie daje organizacji wiele korzyści biznesowych i pozwala zoptymalizować koszty tworzenia, utrzymania i obsługi aplikacji – wyjaśnia Dariusz Świąder, CEO Linux Polska.
Bezpieczeństwo głównym wyzwaniem związanym z konteneryzacją
Choć 2 na 3 firmy deklarują korzystanie z kontenerów, ich wdrożenie nadal wiąże się z wieloma wyzwaniami. Według raportu „CNCF Annual Survey 2023” najczęściej dotyczą one bezpieczeństwa (40 proc. odpowiedzi), złożoności (36 proc.) i monitoringu (35 proc.)[4]. Brak odpowiedniego przeszkolenia najbardziej doskwiera przede wszystkim pracownikom tych organizacji, które dopiero niedawno wdrożyły technologie natywne dla chmury (46 proc. wskazań). Jednak na kwestię tę zwraca uwagę również co piąty specjalista zatrudniony w firmie, która korzysta z nich w dużym zakresie.
Według Radosława Klewina, Senior Solutions Architecta w Linux Polska, większość wspomnianych wyzwań wynika głównie z nieodpowiedniego przygotowania do wdrożenia technologii kontenerowych.
– Statystyki pokazują, że zdecydowana większość firm ma problemy zarówno z wyborem, jak i wdrożeniem kontenera. Może to być skutkiem tylko częściowego zrozumienia konkretnej technologii, nieprawidłowej analizy i identyfikacji potrzeb organizacji czy też braku przygotowania merytorycznego zespołu. Zdarza się, że wdrożone rozwiązanie jest wykorzystywane w niewłaściwy sposób lub firma nie korzysta z pełni jego potencjału. Niektóre organizacje mają problemy techniczne, związane przykładowo z konfiguracją komponentów lub realizacją integracji funkcjonalnej. Wszystko to sprawia, że rozwiązanie, które w teorii powinno usprawnić pracę zespołom, sprawia im dodatkowe trudności – mówi Radosław Klewin, Linux Polska.
Jak radzić sobie z problemami związanymi z kontenerami?
Punktem wyjścia do wyboru odpowiedniej technologii kontenerowej powinna być analiza potrzeb. To właśnie na jej bazie przygotowuje się strategię rozwoju aplikacji w chmurze. Wdrożenie odpowiedniego rozwiązania wymaga przygotowania zespołu do nowych zadań i innej formy pracy – w tym przypadku nieocenioną pomocą są specjalistyczne szkolenia. Kamil Kwiatkowski, Senior Solutions Architect w Linux Polska, zwraca dodatkowo uwagę na możliwość stworzenia dopasowanej do organizacji i łatwej w zarządzaniu platformy konteneryzacji.
– Spersonalizowana platforma do konteneryzacji odpowiada na indywidualne potrzeby organizacji i spełnia obowiązujące w niej wymogi bezpieczeństwa. Rozwiązanie to redukuje również większość problemów wynikających z małego doświadczenia zespołu lub braku wiedzy na temat konkretnej technologii. Mając to na uwadze, stworzyliśmy Lekką Platformę Konteneryzacji. Umożliwia ona integrację i obsługę narzędzi do zarządzania kontenerami, z naciskiem na Kubernetes. Co istotne z perspektywy bezpieczeństwa operacyjnego, LPK zapewnia pełną funkcjonalność w zakresie monitorowania i zabezpieczania aplikacji w kontenerach, a ponadto jest wyposażone w mechanizmy, dzięki którym ryzyko ataków jest minimalne. Platforma zmniejsza złożoność środowiska IT, co doceniają zwłaszcza organizacje planujące wdrożenie rozwiązań kontenerowych oraz firmy zmagające się z konfiguracją poszczególnych komponentów – tłumaczy Kamil Kwiatkowski, Senior Solutions Architect w Linux Polska.
Jak dodaje Dariusz Świąder, prezes Linux Polska, Lekka Platforma Konteneryzacji pomaga organizacjom w budowaniu przewagi konkurencyjnej i zrobieniu dużego kroku na drodze do transformacji cyfrowej.
– Konteneryzacja jest przyszłością rynku IT, z czego zdaje sobie sprawę coraz więcej firm. Dobór odpowiedniej technologii i jej wdrożenie może pochłonąć sporo czasu i zasobów, jednak początkowy wysiłek szybko się zwróci. Celem Lekkiej Platformy Konteneryzacji jest pomoc organizacjom w doborze i prawidłowym wykorzystaniu różnych rozwiązań technologicznych. Dlatego wdrożenie zawsze zaczynamy od kompleksowej analizy sytuacji wyjściowej, w tym potrzeb firmy i obszarów wymagających zmiany. Zapewniamy wsparcie techniczne i merytoryczne podczas konfiguracji rozwiązania, a ponadto organizujemy dla pracowników szkolenia z zakresu konteneryzacji i zarządzania infrastrukturą kontenerową. To daje nam gwarancję, że LPK zwiększy efektywność pracy zespołu i będzie jednym z czynników wspierających transformację cyfrową w firmie – podsumowuje Dariusz Świąder, Linux Polska.