Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Koniec stagnacji, wysokość nakładów przedsiębiorstw na IT ma ulec diametralnej zmianie, firmy zwiększają budżety na informatykę.

Jeszcze w ubiegłym roku firma Spiceworks przekonywała, że wysokość nakładów przedsiębiorstw na IT pozostanie niezmienna bądź wzrośnie jedynie nieznacznie. Dzisiaj analitycy twierdzą coś zupełnie innego. Jak wynika z najnowszego raportu, w 2018 roku sytuacja ma ulec diametralnej zmianie. Spiceworks nie jest w swojej opinii odosobniony. Do podobnych wniosków skłaniają także wyniki badań Tech Pro Research.

 

2017 vs 2018

Dane nie pozostawiają złudzeń: w przyszłym roku wzrosną nakłady zarówno na infrastrukturę, jak i na szkolenia czy pozyskanie nowych pracowników do działów teleinformatycznych. Większe wydatki na te cele zadeklarowało aż 63% menadżerów zaproszonych do badania. Spośród nich 39% planuje zwiększyć wydatki o nie więcej niż 10%, 16% ankietowanych zakłada, że budżet wzrośnie o nie więcej niż 20%, 8% zamierza natomiast przeznaczyć na IT przynajmniej o 20% środków więcej niż dotychczas.

 

Rosnące wydatki na IT to doskonała wiadomość dla całego rynku, warto jednak zastanowić się, jak te pieniądze spożytkować najlepiej. W poprzednich latach niektóre budżety – w wielu przypadkach zasilane unijnymi środkami – również były zwiększane, jednak dzisiaj często okazuje się, że pieniądze wydawano na niepotrzebną, nadwymiarową infrastrukturę, której utrzymanie finalnie jest nieopłacalne. W tym samym czasie do pewnych inwestycji, choćby tych związanych z bezpieczeństwem, podchodzono z dystansem. Obecnie łatwo zauważyć konsekwencje tych decyzji. W tej sytuacji nie ma się co dziwić rosnącej tendencji do outsourcingu IT – zauważa Robert Mikołajski, kierownik Działu Rozwoju Biznesu w Atmanie, firmy będącej operatorem największego centrum danych w Polsce.

 

Należy podkreślić, że Tech Pro Research, który jest autorem badania, nie jest w swoim optymizmie odosobniony. Wystarczy przytoczyć wyniki najnowszego opracowania firmy Spiceworks – tutaj również mamy do czynienia z odwróceniem ubiegłorocznej tendencji. Według analizy State of IT 2018 blisko połowa reprezentantów szczebli decyzyjnych (44%) zwiększy swoje budżety IT.

 

 

Cyberbezpieczeństwo na pierwszym planie

Bardzo ciekawe są wyniki badań dotyczące obszaru wydatków. Ponad połowa (53%) respondentów traktuje priorytetowo poprawę cyberbezpieczeństwa swojej organizacji.

 

Ataki na ogromną skalę, takie jak Petya czy WannaCry, z pewnością mają duży wpływ na decyzje o zwiększeniu wydatków. To dobrze, bo pentesty, które mieliśmy okazję przeprowadzić, pokazują, że luk w firmowych systemach informatycznych jest tak dużo, że w większości przypadków wystarczy kilka godzin, by wniknąć w firmową infrastrukturę. Zdarza się nawet, że na złamanie systemu potrzeba zaledwie kilka minut – komentuje Robert Mikołajski z Atmana.

 

Choć cyberbezpieczeństwo jest priorytetem dla większości decydentów, to równie wysoko w planach działów IT znajdują się dwa inne obszary. Jak wynika z badań, 47% ankietowanych zamierza unowocześnić bądź wymienić aktualnie eksploatowaną infrastrukturę, zaś dla 43% priorytetem nr 1 są inwestycje w usługi oparte na chmurze obliczeniowej

 

W wielu przypadkach modernizacja infrastruktury rzeczywiście jest konieczna, jednak w dobie rozwiązań typu XaaS inwestycja we własny sprzęt jest w większości przypadków nieuzasadniona ekonomicznie. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na to przez pryzmat całkowitych kosztów posiadania, a więc energii elektrycznej, zabezpieczeń, serwisu urządzeń czy personelu. Decydenci to zauważają: w I półroczu br. nasze przychody z usług wynajmu infrastruktury IT wzrosły o 31% względem tego samego okresu ubiegłego roku – tłumaczy Robert Mikołajski z Atmana.  

 

 

„Równouprawnione” IT

Znaczenie obszaru IT dobrze ilustruje analiza autorów raportu 2018 IT budgets: Spending prorities, funding changes, and status within the organisation. Dla 48% decydentów wydatki na IT są równie ważne, co wydatki na badania i rozwój, HR czy marketing. 12% respondentów zwraca uwagę na to, że są one nawet ważniejsze.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE