Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Każdy światowy gracz chce teraz robić “swój krzem”. Rząd Japonii oczekuje od Sony i TSMC inwestycji wartej 9,2 mld USD w fabrykę półprzewodników.

Rząd Japonii chce, aby TSMC i Sony zainwestowały 1 bilion jenów (9,2 miliarda dolarów) w budowę pierwszej w kraju fabryki chipów w procesie 20 nanometrów. 20 nm? “To dość przestarzała technologia” – zapewne powie ktoś zorientowany w aktualnym stanie badań i produkcji wśród wiodących producentów. I to prawda, chociaż nie cała… 

Według raportu, potencjalna fabryka miałaby powstać w pobliżu fabryki sensorów obrazu Sony w południowo-zachodniej Japonii, zgodnie z propozycją przedstawioną przez japońskie ministerstwo handlu i przemysłu. Nie podano dalszych szczegółów dotyczących propozycji ani daty jej sporządzenia. Prezes Sony, Kenichiro Yoshida, odmówił komentarza na temat tego doniesienia podczas konferencji prasowej, ale powiedział, że „stabilne dostawy chipów są ważne dla Japonii w celu utrzymania międzynarodowej konkurencyjności”.

Globalna rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami spowodowała obawy, że zbyt duża część światowej produkcji chipów znajduje się na Tajwanie, który, w razie przerodzenia się konfliktu zimnego w gorący, znajdzie się na pierwszej linii starcia USA vs Chiny. Japonia, podobnie jak Stany Zjednoczone, szuka sposobów na zwiększenie produkcji półprzewodników w kraju, aby zapewnić swoim firmom możliwość zabezpieczenia krytycznych komponentów. Problem polega na tym, że Japonia od dawna już chipów niemal nie wytwarza, skupiając się raczej na działaniach projektowych.

Najbardziej zaawansowana fabryka półprzewodników w Japonii należy do Renesas Electronics Corp i znajduje się niedaleko Tokio. Produkuje chipy w technologii 40 nm. Tak – w 2021 roku. I chociaż z perspektywy komputerowego entuzjasty brzmi to źle, w końcu mamy już pierwsze chipy 5 nm, a TSMC już szykuje proces 3 nm, to jednak zastosowanie dla układów 40 nm czy 20 nm jest dość szerokie. Przykładowo, znaczna część elektroniki samochodowej czy stosowanej w sprzęcie AGD nie musi powstawać w supernowoczesnych procesach technologicznych. Mają one na tyle dużo miejsca np. na odpowiednie chłodzenie, że chip wykonany w starszej litografii też znakomicie sobie poradzi.

 

https://itreseller.com.pl/grupa-ab-jest-przygotowana-na-dalsze-dynamiczne-wzrosty-na-rynku-it/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE