Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Kanadyjscy prokuratorzy uzasadniają, dlaczego Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei, powinna zostać poddana ekstradycji do USA.

Kanadyjscy prokuratorzy przedstawili w środę opinię tego kraju, dlaczego szef finansów Huawei, a prywatnie córka założyciela koncernu, Meng Wanzhou powinna zostać ekstradowana do Stanów Zjednoczonych. Meng została zatrzymana w Kanadzie w 2018 roku, na wniosek władz amerykańskich.

 

W tym tygodniu panią Meng czeka najważniejsze jak dotąd przesłuchanie ekstradycyjne przed sądem w Vancouver. Amerykańscy prokuratorzy chcą, aby stanęła przed sądem pod zarzutem oszustwa bankowego i naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

 

Twierdzą przy tym, że to, o co jest oskarżona, nie łamie kanadyjskiego prawa. Ale prokurator generalny Kanady twierdzi, że oszustwa bankowe, o które oskarżany jest Meng, są nielegalne w obu krajach. Brzmi to nieco absurdalnie, zwłaszcza w kontekście podejścia amerykańskiej administracji do chińskiego producenta oraz koneksji prywatnych. Oprócz roli wykonawczej Meng jest także córką prezesa i założyciela Huawei, Ren Zhengfei. Wydaje się też, że kanadyjskie władze chcą się szybko “pozbyć problemu” i przesunąć całą sprawę do USA. Jest tylko jeden problem.

 

Spornym elementem  jest przepis kanadyjskiego prawa ekstradycyjnego zwany „podwójną karalnością”. Zgodnie z prawem kanadyjskim, aby osoba mogła zostać ekstradowana, postępowanie, za które będzie sądzona w kraju docelowym, musi również stanowić przestępstwo w Kanadzie. Jeśli kanadyjski sędzia federalny stwierdzi, że standard jest spełniony, proces ekstradycji będzie postępował naprzód. Jeśli nie, osoba może zostać zwolniona. Robert Frater, przedstawiciel prawny kanadyjskiego prokuratora generalnego, powiedział w środę sądowi, że oszustwo jest w centrum sprawy i jest przestępstwem w obu krajach.

 

„Nasz argument nie jest skomplikowany” – powiedział Frater. „Okłamywanie banku w celu uzyskania usług finansowych, które stwarzają ryzyko uprzedzeń gospodarczych, jest oszustwem. Istotą tej sprawy jest oszustwo, a nie sankcje.”

 

Zespół obrony Meng argumentuje, że ponieważ Kanada nie ma sankcji wobec Iranu, domniemane zachowanie nie będzie uważane za nielegalne i pozostaje zgodnie z prawem kanadyjskim. Jej zespół obrony stwierdził, że zarzuty nie stanowią podstaw do oskarżenia o oszustwo, ponieważ zgodnie z prawem kanadyjskim skazanie za oszustwo wymaga wykazania powstałej w jego wyniku straty lub ryzyka straty, a ryzyko straty w tym przypadku wynikało jedynie z sankcji USA. Przesłuchanie w tym tygodniu nie ma na celu zbadania prawdziwości zarzutów – obie strony spierają się przy założeniu, że są one prawdziwe. Zarówno Meng, jak i Huawei zaprzeczyli amerykańskim zarzutom.

 

„Ufamy kanadyjskiemu systemowi sądowniczemu, który udowodni niewinność pani Meng”, powiedziała firma w poniedziałek.

 

Eric Gottardi, prawnik z zespołu obronnego Meng, powiedział we wtorek sądowi, że jeśli Kanada zgodzi się ją ekstradować, kraj ten wprowadzi w życie „(zagraniczne) prawo karne, które odrzuciliśmy w Kanadzie”. Kanada wraz ze Stanami Zjednoczonymi i innymi międzynarodowymi sojusznikami zniosła sankcje gospodarcze wobec Iranu w 2016 r. Stany Zjednoczone nałożyły swoje sankcje w 2018 r.

 

„Nie mamy żadnego zakazu zajmowania się interesami gospodarczymi w Iranie” – powiedział Gottardi. „My w Kanadzie jesteśmy dumni z naszej niezależności i naszego unikalnego kanadyjskiego podejścia do prawa karnego. Ta podstawowa zasada podwójnej karalności gwarantuje, że nie jesteśmy uczestnikami ścigania przestępstw sprzecznych z podstawowymi kanadyjskimi wartościami”.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewhuawei-sprawa-megan-wanzhou-jest-umotywowana-politycznie-huawei-jest-przeciwny-dzialaniom-podjetym-przez-rzad-usa-w-sprawie-megan-wanzhou-i-postrzega-je-jako-naduzycie-procesu-sadowego/

 

Sprawa ma oczywiście charakter niezaprzeczalnie związany z polityką i wcale nie chodzi o sankcje wobec Iranu, a ogólny spór, zwany też wojną handlową, pomiędzy Chinami i USA. Amerykańska administracja wciągnęła do walki politycznej Huawei, jako jedną z najbardziej rozpoznawalnych (być może najbardziej) chińskich firm.

 

MSZ Chin zażądał na początku tego tygodnia od rządu Kanady, aby uwolnił Meng Wanzhou. Władze w Pekinie dotychczas już wielokrotnie apelowały o uwolnienie Meng. Ottawa pozostaje jednak niewzruszona, starając się nadać całemu procesowi znamiona praworządnego postępowania. Warto przypomnieć, że pani Meng Wanzhou nie znajduje się w areszcie. Ma jedynie zakaz opuszczania Kanady, po tym jak po krótkim pobycie w areszcie została zwolniona za kaucją. Córka prezesa Huawei mieszka w jednym z posiadanych przez nią domów w Vancouver.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewprezes-huawei-podczas-spotkania-w-davos-amerykanskie-sankcje-nie-zaszkodzily-firmie/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE