Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Japońscy producenci chipów pod przewodnictwem Sony i Mitsubishi planują zainwestować 5 bilionów jenów

W ostatnich latach rząd Japonii aktywnie rewitalizował przemysł półprzewodników. W dziedzinie zaawansowanych półprzewodników logicznych niezbędnych dla sztucznej inteligencji japoński rząd zdecydował się wesprzeć Rapidus aż do 920 miliardów jenów. Rapidus planuje rozpocząć próbną produkcję 2-nanometrowych chipów w kwietniu 2025 r., a produkcję masową w 2027 r.

Aby wykorzystać rosnące możliwości sztucznej inteligencji, pojazdów elektrycznych i rynku redukcji emisji dwutlenku węgla, osiem japońskich firm, w tym Sony i Mitsubishi Electric, planuje zainwestować 5 bilionów jenów (około 30 miliardów dolarów) w półprzewodniki.

Według raportu Nikkei referowanego przez Trendforce, inwestycja ta ma zwiększyć produkcję czujników obrazu, półprzewodników mocy, półprzewodników logicznych i innych produktów. Według doniesień osiem japońskich firm, w tym Sony, planuje zainwestować 5 bilionów jenów w półprzewodniki do 2029 r., kierując się optymistycznymi perspektywami dla rynków sztucznej inteligencji i redukcji emisji dwutlenku węgla.

Wspomniany raport zawiera analizę planów inwestycyjnych w sprzęt ośmiu głównych japońskich producentów półprzewodników na lata 2021–2029: Sony, Mitsubishi Electric, Rohm, Toshiba, Kioxia, Renesas, Rapidus i Fuji Electric.

Z raportu wynika, że ​​Sony zainwestuje około 1,6 biliona jenów w latach 2021–2026 w zwiększenie produkcji czujników obrazu CMOS i innych produktów, a także planuje budowę nowej fabryki w prefekturze Kumamoto. Dodatkowo japońscy producenci rozszerzają produkcję półprzewodników mocy w odpowiedzi na rosnące rynki centrów danych AI i pojazdów elektrycznych. Toshiba i Rohm planują zainwestować łącznie około 380 miliardów jenów w zwiększenie produkcji półprzewodników mocy z krzemu (Si) i węglika krzemu (SiC).

Mitsubishi Electric zamierza do roku 2026 zwiększyć produkcję półprzewodników mocy SiC pięciokrotnie w porównaniu z poziomem z 2022 r. i zainwestuje około 100 miliardów jenów w budowę nowej fabryki w prefekturze Kumamoto.

Prezes Mitsubishi Electric, Kei Urushima, oświadczył, że ich celem jest stworzenie systemu zdolnego konkurować z konkurencyjną firmą Infineon, która jest światowym liderem w dziedzinie produktów zasilających SiC. Podobno w 1988 r. japońskie firmy produkujące półprzewodniki miały 50% udziału w rynku światowym. Jednak po latach 90. przegrały konkurencję z producentami z Tajwanu i Korei Południowej, co doprowadziło do ich wycofania się z badań i rozwoju zaawansowanych procesów na początku XXI wieku. Do 2017 r. udział Japonii w rynku spadł poniżej 10%.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version