Jakie zadania będą czekały na nową szefową UE ds. przeciwdziałania praktykom monopolistycznym?

Teresa Ribera, nominowana we wtorek przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen na stanowisko ds. przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, jest ministrem Hiszpanii ds. transformacji ekologicznej od 2018 r. 

Jednym z jej największych wyzwań będzie dbałość o to, by Amazon, Apple, Google, Microsoft i Meta przestrzegały przełomowych przepisów mających na celu ograniczenie ich władzy i zapewnienie konsumentom większego wyboru.

55-letnia hiszpańska socjalistka, jedna z najbardziej ambitnych europejskich decydentów ds. zmian klimatycznych, będzie musiała jeszcze uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego przed objęciem stanowiska.

Jako komisarz ds. konkurencji będzie mogła zatwierdzać lub wetować wielomiliardowe fuzje lub nakładać wysokie grzywny na firmy, które chcą wzmocnić swoją pozycję rynkową poprzez ograniczanie mniejszych rywali lub nielegalne łączenie się w celu ustalania cen.

Apple, Google i Meta są zdecydowanie na celowniku ustępującej szefowej unijnej komisji antymonopolowej Margrethe Vestager za nieprzestrzeganie ustawy o rynkach cyfrowych.

Innym wyzwaniem będzie radzenie sobie ze wzrastającą popularnością sztucznej inteligencji w obliczu obaw, że Big Tech wykorzysta swoją obecną dominację. Ribera może nasilić represje wobec dotacji państwowych spoza UE, rozpoczęte przez Vestager, mające na celu uniemożliwienie zagranicznym firmom przejmowania przedsiębiorstw z UE lub uczestniczenia w przetargach publicznych UE przy nieuczciwym wsparciu państwa.

Niedawne orzeczenia najwyższego sądu Europy, który poparł nakaz Komisji nałożenia 13 miliardów euro podatku na Apple i grzywnę antymonopolową w wysokości 2,42 miliarda euro na Google, mogą ośmielić Riberę do zajęcia stanowczego stanowiska wobec naruszeń prawa antymonopolowego. Oznaczałoby to, że nie spieszyłaby się z łagodzeniem przepisów antymonopolowych, pomimo wezwania Mario Draghiego do wzmocnienia unijnych czempionów przemysłowych, aby mogli liczyć się w walce z konkurentami z USA i Chin.

Ribera została również mianowana we wtorek wiceprezesem wykonawczym ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji energetycznej, której zadaniem jest zapewnienie, że Europa osiągnie swoje zielone cele. Jej kwalifikacje obejmują negocjowanie umów między krajami UE w sprawie limitów emisji dla ciężarówek i kontrowersyjną aktualizację przepisów UE dotyczących rynku energii w zeszłym roku.