Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jak uczynić inwestycję w stacje robocze tańszą i efektywną?

„Jeden obraz jest wart tysiąc słów” mówi stare powiedzenie. To dobry przykład tego, że niektóre prawdy nie dewaluują się z czasem. Chcemy czy nie, żyjemy w epoce obrazu, nie tekstu. Kiedyś jedynie płaski, o ograniczonej liczbie barw – dziś 3D, także w formie rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej. Obraz pozostaje kluczowym dla ludzkości w trzeciej dekadzie XXI wieku – od rozrywki, przez komunikację, aż po wielomiliardowe decyzje biznesowe. Jednym z najważniejszych rodzajów komunikacji opartej o obraz są wizualizacje – rzecz bez której nie wyobrażamy sobie wielu branż – od budowlanej, po administracyjną. Społeczność CG Architect to platforma ekspertów właśni w tej dziedzinie. Profesjonaliści w dziedzinie wizualizacji dzielą się swoimi doświadczeniami i potrzebami, a AMD wsłuchało się w ten głos. Efektem jest nowe podjęcie zarówno do wizualizacji, jak i maszyn, na których są tworzone. 

 

Tworzenie rozwiązań technologicznych przy udziale finalnych użytkowników tychże, to po prostu dobry pomysł – zwłaszcza, gdy owi użytkownicy są jasno zdefiniowaną, konkretną grupą. Tak też jest w przypadku współpracy AMD i CG Architect oraz pochodzącej z amerykańskiego Baltimore VoxlVision. Celem jest tworzenie lepszych stacji roboczych do wizualizacji – zdolnych do pracy z różnymi aplikacjami do projektowania z maksymalną wydajnością i stabilnością.

 

Jest to wyzwanie będące efektem zmian zachodzących w projektowaniu graficznym, gdzie zapotrzebowanie na silny pojedynczy wątek CPU rosło wraz ze wzrostem potrzeb w przywiązaniu równoległym. Mówiąc prościej: współczesne programy typu CAD potrzebują zarówno wysoko taktowanych rdzeni procesora, jak i dużej ich liczby – co jest połączeniem trudnym do uzyskania. Trudnym, nie znaczy niemożliwym. Udało się tego dokonać w procesorach AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO. Nie ma już konieczności wyboru: „wysoka częstotliwość, czy większa liczba rdzeni?” Dziś po prostu wystarczy sięgnąć po stację roboczą opartą na nowatorskiej platformie profesjonalnej AMD. Nie ma znaczenia, czy korzystamy z oprogramowania “preferującego” wysokie taktowanie czy wiele równocześnie pracujących rdzeni – w każdym z rodzajów obciążeń procesory AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO sprawdzą się doskonale. 

Przykładem oceny możliwości platformy AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO jest opinia  Chrisa Nicholsa, dyrektora firmy Chaos Group Labs, twórców popularnego benchmarku V-Ray. „Wydajność renderowania na procesorze AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO 3995WX jest najlepsza, jaką kiedykolwiek widziałem” – powiedział Nichols po testach tego potężnego, 64-rdzeniowego procesora. 

 

Oczywiście, AMD ma w ofercie kilka układów z tej rodziny, od 12-rdzeniowego procesora Ryzen™ Threadripper™ PRO 3945WX o bazowym taktowaniu 4 GHz, po 64-rdzeniowy model Ryzen™ Threadripper™ PRO 3995WX osiągającym maksymalnie do 4,2 GHz.  

 

Jak udało się połączyć wysokie taktowanie i dużą liczbę rdzeni? To m.in. zasŁuga nowoczesnego procesu technologicznego 7 nm, których cechuje się dwukrotnie większą całkowitą gęstością upakowania tranzystorów niż poprzednia litografia stosowana przez AMD. To także kwestia specyficznej budowy, która grupuje rdzenie w tzw. chiplety, w ramach których współdzielą one pamięć podręczną. To rozwiązanie sprawia, że łatwiej jest zarządzać energią zużywaną przez CPU. 

Wydajność i energooszczędność to oczywiście ważne cechy, ale one same nie odpowiadają na obecny model pracy rozproszonej. Dziś, gdy wiele osób, w tym twórcy treści cyfrowych, pracują z domu, firmy i organizacje stają przed wyzwaniem, by zapewnić tym wymagającym niecodziennej wydajności i stabilności profesjonalistom, odpowiednie warunki pracy. Projektanci przemysłowi, architekci i inni eksperci w dziedzinie tworzenia złożonych wizualizacji – wszyscy oni do niedawna pracowali głównie z biur i pracowni, znajdujących się w obrębie firmowych przestrzeni, co czyniło zarządzanie stosunkowo łatwym. Dziś jest inaczej. Konieczne jest zdalne zarządzanie firmową flotą, w tym stacjami roboczymi. Na tę potrzebę odpowiadają technologie AMD PRO, obecne w platformie Ryzen™ Threadripper™ PRO.

 

A co z kosztami? Pomimo iż platforma AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO jest wyraźnie tańsza od konkurencji, to oferuje jeszcze jedną możliwość, pozwalającą zredukować koszty. Moc obliczeniową można współdzielić dzięki wirtualizacji. Wydajność zapewniana przez procesory AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO pomaga niektórym specjalistom w dziedzinie wizualizacji korzystać z maszyn wirtualnych do zróżnicowanych zadań. Pozwala to obniżyć koszty poprzez wykorzystanie jednej fizycznej maszyny przez kilku użytkowników jednocześnie. Zakup np. czterech stacji roboczych to znacznie większy wydatek niż jednej, wraz z czterema “zwykłymi” maszynami biznesowymi. To korzyść, która płynie z dużej liczby rdzeni procesorów Threadripper PRO. W takim modelu, platforma np. z 64-rdzeniowym Threadripperem 3995WX może z powodzeniem zapewnić moc obliczeniową dla czterech profesjonalnych twórców treści. Chociaż na każdego z nich przypada w takim scenariuszu aż 16 rdzeni (a więc 32 wątki, dzięki SMT), to nie wszystko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by np. skonfigurować maszyny wirtualne zgodnie z bieżącymi potrzebami uzależnionymi od złożoności i wagi projektów, nad którymi pracuje ta przykładowa czwórka profesjonalistów. 

 

Przykładem takiego wykorzystania, w sposób optymalny, stacji roboczych na AMD Ryzen Threadripper PRO jest wspomniana już firma VoxlVision. Jej założyciel, Ted Vitale, powiedział: „Dla takiego studia jak nasze skalowalność jest kluczowa (…) Duża liczba rdzeni jest wspaniała, ponieważ nie muszę kupować mnóstwa komputerów. Jeden procesor AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO może zastąpić pięć lub sześć (maszyn fizycznych)”

 

Co to oznacza w praktyce? Niższe koszty. Szybszy zwrot z inwestycji w sprzęt. Jedna stacja robocza oparta o wielordzeniowy CPU może być znakomitą podstawą do pracy nie jednej, a kilku osób potrzebujących wysokiej wydajności. To także większa elastyczność, bowiem w sytuacji wzmożonego zapotrzebowania na moc obliczeniową przy którymś z projektów można ją “przesunąć” bez konieczności inwestycji w nowy sprzęt. Wirtualizacja, coraz częściej wykorzystywana w środowiskach biznesowych, dziś może już służyć do wykorzystania w tak wymagającym obszarze jak tworzenie wizualizacji. Jeżeli więc Twoja firma stoi przed zakupem kilku stacji roboczych, być może wystarczy jedna? 

 

Materiał w ramach współpracy z partnerem

 

AMD z nagrodą ALICE Industry Award 2021 od CERN, przyznaną w uznaniu zaangażowania na rzecz projektowania i produkcji węzłów obliczeniowych ALICE EPN.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE