Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jak stworzyć polską strategię rozwoju sztucznej inteligencji? Debata ekspertów na konferencji #AIChallenger 2024

To nie może być fundusz dla wielkich inwestycji, a raczej dla małych firm i startupów – mówili eksperci o potencjalnym Funduszu AI podczas debaty dotyczącej strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Rozmowa o środkach finansowych stanowiła jednak jedynie element szerszej dyskusji o całym polskim podejściu do sztucznej inteligencji i związanych z nią problemów oraz możliwości. Debata odbyła się podczas konferencji #AIChallenger Forum 2024, zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska i Śląskie Międzyuczelniane Centrum Cyber Science.

Do tej pory nie mamy w Polsce spójnej, aktualnej i dobrze rozpisanej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Istnieje co prawda rządowy dokument tego typu, uchwalony w 2020 roku, jednak, jak zgodnie wskazują eksperci, nie odpowiada on na wyzwania dzisiejszego świata. Dlatego podczas konferencji #AIChallenger Forum, prezes branżowego Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik, zaprezentował opracowane przez specjalistów najważniejsze założenia polskiego podejścia do technologii AI. Nad zagadnieniem strategii pochylili się także zaproszeni goście: wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz poseł Grzegorz Napieralski, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

 

Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT

Rozmówcy zgodzili się ze sobą, że w pracach nad stworzeniem spójnej strategii muszą brać udział różnorodne środowiska.

Współpraca nauki, biznesu i polityki to konieczność – przekonywał poseł Grzegorz Napieralski. – Jeśli ktoś myśli, że sami politycy sobie coś wymyślą, to absolutnie nie, bo nie mamy do tego wystarczających kompetencji i wiedzy – dodawał skromnie. Według posła Napieralskiego powinniśmy nie bać się pytać partnerów zagranicznych o ich doświadczenia, jeździć, oglądać, i utrzymywać bieżące kontakty z dużymi firmami technologicznymi.

 

Dr Dominika Kaczorowska-Spychalska przyznała, że naukowcy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność kształcenia umiejętności posługiwania się AI, aby korzystać z niej w sposób odpowiedzialny, skuteczny i etyczny. – Musimy zastanowić się nad tym, jak kształcić, by ta technologia weszła do naszego DNA – mówiła. Przedstawicielka Uniwersytetu Łódzkiego nawiązała też do tematu zmian na rynku pracy i zawodów zagrożonych zmianami.

Wiele zawodów już w historii odeszło, i to bez udziału sztucznej inteligencji. Zmiany są naturalną koleją rzeczy i nie wynikają tylko z rozwoju technologii AI – udowadniała, podając za przykład wymarłą profesję bednarza.

 

Z kolei Michał Kanownik skupił się na temacie technicznym: uznał, że zbyt duża część dyskusji dotyczącej sztucznej inteligencji koncentruje się wokół czatu GPT. – To tylko ułamek możliwości. Prawdziwa sztuczna inteligencja to olbrzymi skok technologiczny, którego mamy do tej pory dopiero zalążki – mówił prezes Cyfrowej Polski.

Wiceminister Michał Gramatyka, wskazywał z kolei, jak regulować zagadnienia technologiczne. – Przede wszystkim wdrażamy unijne regulacje. Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji AI Act też musi zostać wdrożone. Poza tym przyjęliśmy założenie, żeby w pracach ministerstwa nie wychodzić poza niezbędne dyrektywy i nie kreować prawa na zapas – wyjaśniał polityk. Dodał też, że drugą zasadą w Ministerstwie Cyfryzacji jest „słuchanie mądrzejszych”: według wiceministra każda wdrażana dyrektywa jest szeroko konsultowana ze środowiskiem ekspertów.

 

 

Kto sfinansuje postęp w dziedzinie AI?

Goście poruszyli też istotny temat finansowania rozwoju technologicznego i zastanowili się nad hipotetycznym państowym Funduszem AI. – Nie może to być fundusz dla wielkich inwestycji, tylko dla małych firm, startupów; przede wszystkim dla ludzi, którzy mają pomysł – mówił Michał Kanownik, udowadniając, że to właśnie konkretna idea jest najważniejsza.

Poseł Grzegorz Napieralski odniósł się do swoich doświadczeń z podobnymi funduszami za granicą. – Nasze myślenie musi się zmienić. Koledzy z innych krajów przekonywali mnie, że dają pieniądze na dziesięć projektów, a wychodzi dopiero jedenasty. Niepowodzenie nie jest porażką, tylko pierwszym krokiem do stworzenia czegoś nowego – zachęcał.

 

Sześć filarów rozmowy o sztucznej inteligencji

Rozmowa o strategii była zaledwie pierwszą debatą z sześciu, jakie odbyły się podczas konferencji #AIChallenger Forum 2024. W Katowicach spotkali się najwybitniejsi przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz administracji rządowej, aby wspólnie porozmawiać o potrzebach i wyzwaniach związanych z nową rewolucją technologiczną. Podczas kolejnych spotkań rozmawiano o podejściu biznesu do rozwoju technologicznego, o największych problemach etycznych związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, o zmianach w edukacji i nauce, o roli kobiet na rosnącym rynku AI oraz o szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwie.

#AIChallenger Forum 2024 to już druga odsłona konferencji poświęconej sztucznej inteligencji. Wydarzenie zorganizował Związek Cyfrowa Polska oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science. Jego partnerami byli Amazon, Naczelna Rada Adwokacka oraz Fundusz Górnośląski S.A. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Państwowy Instytut Badawczy NASK, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz portal Cyberdefence24.

 

IT Champions 2024 – Niezwykle prestiżowe nagrody branżowe wydawnictwa IT Reseller zostały wręczone! Poznaj zwycięzców!

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE