Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Intel Vision 2022: Intel Ponte Vecchio – nowy układ graficzny dla obliczeń HPC i AI.

Intel zapowiada nowy procesor graficzny Ponte Vecchio do zastosowań AI i HPC. 

Branża układów graficznych jest wyjątkowo złożona – to nie tylko, jak wiele lat temu, karty konsumenckie (do gier) i profesjonalne (do zadań związanych z pracą grafika lub projektanta 3D). Dziś to także cała plejada akceleratorów dla AI, uczenia maszynowego i dla superkomputerów. To szczególnie intratny biznes, bowiem układy dla tych ostatnich zastosowań są oferowane w dość wysokich cenach. To jednak może się zmienić, bowiem AMD i NVIDII rośnie konkurencja.

Udało mi się sfotografować sam GPU Ponte Vecchio – naprawdę pokaźny kawałek krzemu

Intel wkracza na scenę z, nazwanym na cześć znajdującego się we Florencji mostu na rzece Arno  most Złotników – procesorem graficznym Ponte Vecchio, przeznaczonym właśnie do wykonywania złożonych obliczeń w zadaniach AI, ML i HPC. Karty graficzne od dawna są w podobnych obciążeniach komponentem wyjątkowo skutecznym – przewyższającym CPU – ale Ponte Vecchio ma pomóc Intelowi przeskoczyć konkurencję. Na GPU ma składać się aż 100 miliardów tranzystorów skupionych na 47 tzw. kafelkach obliczeniowych (ang. compute tiles).

Ten niezwykle złożony GPU niestety, jak każda tej klasy konstrukcja, rzuca konstruktorom wyzwanie w obszarze zasilania i odprowadzania ciepła. Firma Intel postanowiła przyjrzeć się technikom chłodzenia cieczą dla nowych procesorów graficznych, starając się przy tym, aby układ zajmował minimalną powierzchnię w porównaniu z typowymi systemami chłodzenia cieczą. A jest co chłodzić. Ponte Vecchio wydaje się być dość duży, wielkością odpowiadający mniej więcej ekranowi niewielkiego smartfona (pamiętacie jeszcze takie wczesne, ledwie kilkucalowe smartfony?) Jak podał Raja Koduri podczas prezentacji, Ponte Vecchio ma oferować wydajność AI liczoną w PetaFLOPS.

Sesja poświęcona m.in. Ponte Vecchio jasno kierowała na zastosowania praktyczne w biznesie. Na zdjęciu Jeff McVeigh, wiceprezes i dyrektor generalny Super Compute Group w Intelu. Oraz, oczywiście, nowe GPU (fot. Krzysztof Bogacki)

O samym GPU wiemy, że powstaje w procesie Intel 4 (czyli, mniej więcej, odpowiednikowi TSMC 7 nm). Nie jest jasne z jakiego typu pamięci będzie korzystał ów produkt, chociaż stawiałbym na kolejną generację HBM (co mogłoby zapewnić odpowiedni poziom przepustowości). Na tę chwilę do premiery Ponte Vecchio zostało jeszcze wiele czasu – chociaż nie podano daty, należy spodziewać się premiery raczej w 2023 roku.

 

Intel Project Amber – nowy pomysł na poprawione bezpieczeństwo w wielu punktach sieci

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE