Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Intel łączy siły z MediaTek przy tworzeniu modemów 5G dla komputerów osobistych.

Intel może powiedzieć, parafrazując Marka Twaina: “pogłoski o śmierci naszych modemów były mocno przesadzone”. Firma podejmuje współpracę z MediaTek w celu budowy modemów 5G, które zapewnią tę szybką łączność laptopom. 

Obie firmy będą próbowały konkurować z technologią Qualcommu. Modem 5G może być ważną częścią strategii mobilnej Intela. Współpraca obu firm ma już zarysowany kształt. Intel ma zdefiniować, jak powinien wyglądać komputer 5G, a MediaTek opracuje układ łączności dla tych urządzeń. Intel pomoże również upewnić się, że układ 5G działa poprawnie i pomoże producentom komputerów zintegrować go z ich urządzeniami.

Dell i HP są dwoma partnerami pracującymi nad laptopami z 5G, właśnie z wykorzystaniem technologii opracowanej przez MediaTek i Intel. Pierwsze urządzenia powinny wejść na rynek na początku 2021 roku. Układ 5G na PC jest częściowo oparty na modemie MediaTek Helio M70 5G, wprowadzonym na początku tego roku. Współpraca pomoże tym samym MediaTekowi wejść na większy rynek amerykański  Pomaga także firmie Intel w obronie jednego z najważniejszych rynków: laptopów. I nie chodzi tu wcale o obronę przed AMD, a… Qualcommem. Firma zyskuje na popularności dzięki procesorom zaprojektowanym pierwotnie dla smartfonów, powoli trafiającymi do małych, lekkich laptopów. Poza tym układy te zawierają modemy (na tę chwilę LTE), a w najbliższej przyszłości z pewnością będą miały 5G. Intel z pewnością monitoruje działania Qualcommu.

Zapewne także by wyprzedzić nieuniknione pojawianie się coraz lepszych laptopów z procesorami ARM, Intel wprowadził inicjatywę Project Athena, która ma na celu uczynienie komputerów bardziej podobnymi do smartfonów. Urządzenia mają się budzić natychmiast, mieć jaśniejsze ekrany do użytku na zewnątrz i żywotność baterii, pozwalającą na pracę niemal przez cały dzień. Laptopy Project Athena muszą także być w stanie ukończyć proces logowania biometrycznego w ciągu sekundy lub krócej po otwarciu pokrywy laptopa. W aktualnej edycji (2019) modem nie jest wymagany, ale nie można wykluczyć, że np. w przyszłorocznej edycji programu znajdzie się wymóg modemu LTE, a w 2021… oczywiście 5G. Taki harmonogram miałby też sporo sensu patrząc na prędkość wdrażania nowej łączności w większości krajów.

Na świecie są tylko cztery firmy produkujące układy 5G: Qualcomm, MediaTek, Samsung i Huawei. Samsung i Huawei w dużej mierze używają układów 5G tylko na własnych urządzeniach (choć nowy telefon Vivo będzie korzystał z modemu Samsung Exynos 5G). Intel nie byłby partnerem Qualcomm – firmy, którą uważa za swojego głównego rywala. Qualcomm dostarczył w tym roku modemy 5G dla zdecydowanej większości telefonów… chociaż zrobił to dość późno. MediaTek dostarcza głównie modemy azjatyckim producentom telefonów.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE