Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Huawei zapowiada gotowość do walki prawnej i punktuje projekt KSC, jako niezgodny z zasadami wolnego rynku.

O kolejnej wersji projektu Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa pisaliśmy całkiem niedawno. Nie trzeba było długo czekać na głos ze strony Huawei, która to firma jest oczywistym, chociaż niewymienionym z nazwy celem kontrowersyjnej ustawy.

 

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa kolejny raz wzbudza kontrowersje. Do zapisów, które znajdują się w tym projekcie odniósł się ostatnio w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej wiceprezes Huawei na Europę Środkowo-wschodnią i kraje nordyckie, Radosław Kędzia. Wskazał na szereg nieprawidłowości obecnych w projekcie.

Jakie zastrzeżenia wobec projektu wysnuwa Huawei? Podstawowym i, jak się zdaje, słusznym, jest dyskryminacyjny charakter planowanych przepisów. Jako jeden z zapisów, stanowiących warunek do uznania danego dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych za “dostawcę wysokiego ryzyka” to kryterium pochodzenia. Nie pada tu wprawdzie wprost nazwa firmy, ale gdy mowa o dostawcy spoza Unii Europejskiej i NATO, to w praktyce oznacza to albo niezbyt istotne na polskim rynku ZTE, albo potentata jakim jest Huawei.

Ważnym punktem, na który zwrócił uwagę wicepreses Radosław Kędzia, jest zasada dywersyfikacji sprzętu telekomunikacyjnego. Każdy z operatorów GSM w Polsce musi korzystać ze sprzętu infrastrukturalnego przynajmniej dwóch różnych dostawców. Problem w tym, że po wykluczeniu Huawei, dostawców zostanie ledwie dwóch: Ericsson i Nokia. Jaką pozycję negocjacyjną będzie miał wówczas operator, kiedy druga strona będzie miała pewność, że w jakimś stopniu jest on “skazany” na jej rozwiązania.

Innym elementem, na który zwraca uwagę wiceprezes Huawei na CEE jest kwestia wykonalności przepisów i ewentualnych konsekwencji. Z racji istnienia samego projektu, jego jasno wyznaczonego celu, operatorzy nie zaryzykują zakupu sprzętu infrastrukturalnego Huawei, skoro firma znajduje się w Polsce pod politycznym pręgieżem. W sytuacji, w której taki stan rzeczy będzie się przeciągał, Huawei nie wyklucza walki prawnej na szczeblu europejskim. Firma chce po prostu przeciwdziałać motywacjom politycznym w budowaniu zasad rynku telekomunikacyjnego. Tak, politycznym, bowiem motywacja ustawodawcy raczej cyberbezpieczeństwa nie dotyczy.

Nie bez przyczyny zmiany w prawie dotyczącym tego obszaru trwają tak długo – zwłaszcza jak na władzę, która znacznie większe projekty potrafi przepychać w środku nocy. Wydaje się, że prace nad KSC i tzw. “sprawa Huawei” jest kartą, którą polskie władze mogą grać w relacjach z USA. Te natomiast, po zmianie lokatora w Białym Domu, uległy drastycznemu pogorszeniu.

Oczywiście, można powiedzieć, że do kwestii budowy sieci 5G musiały odnieść się właściwie wszystkie kraje w Europie. Każdy z nich był bowiem w jakimś stopniu poddany presji ze strony USA. Część krajów, z Finlandią na czele, postawiły na kryteria merytoryczne. Inne, jak Szwecja, na kryteria polityczne. Polska, swoim projektem KSC kieruje się w stronę rozwiązania bliższego Sztokholmowi niż Helsinkom.

 

 

Nowy projekt noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), pomimo licznych uwag z rynku, pozostaje mocno dyskryminujący i narusza międzynarodowe umowy handlowe i regulacje.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

3,272FaniLubię
8,021ObserwującyObserwuj
1,060SubskrybującySubskrybuj

POLECANE

Lenovo rozdało motocykle Ducati Monster! Wyścigowy finał konkursu „Forza Ducati! Forza Lenovo!”

Rozpoczęty wiosną ubiegłego roku konkurs „Forza Ducati!Forza Lenovo!” zakończył się i czas na przekazanie zwycięzcom nagród. A te są imponujące: 15 motocykli Ducati Monster...

NOWE WYDANIE

NAJNOWSZE