Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Huawei IdeaHub – rozwiązanie dopasowane do współczesnej pracy i nauki. O niezwyczajnej tablicy rozmawiamy z Piotrem Pawlikowskim z Huawei.

Czym jest Huawei IdeaHub, czy raczej czym są IdeaHuby, bo aktualnie, jeśli brać pod uwagę wielkość ekranu, to są to cztery urządzenia?

Tak, są to dwa modele: S oraz Pro, każdy występujący w dwóch rozmiarach ekranu – 65 i 86 cali. Czym są? To urządzenia do współpracy, skrywające w sobie funkcjonalności kilku kategorii urządzeń: tablicy interaktywnej, ekranu do prezentacji treści oraz systemu do wideokonferencji,zawierającego w sobie kodek. To są trzy główne (choć nie jedyne) funkcjonalności IdeaHub.

Do kogo są skierowane IdeaHuby i co je wyróżnia na rynku względem konkurencyjnych rozwiązań, starających się rozwiązać tę samą kwestię – pracy zdalnej w zespole?

Dzięki temu, że jest to kompletne urządzenie All-in-One, w całości pochodzące od jednego producenta, użytkownik ma pewność, że wszystko będzie działało jak należy: od tablicy, przez kamerę wysokiej rozdzielczości, aż po system mikrofonów. Każdy z tych elementów to tzw. wysoka półka. Kamera ma rozdzielczość 4K w wersji Pro i 1080p w wersji S, za audio odpowiada system aż 12 mikrofonów, a za odtwarzanie dźwięku odpowiadają wysokiej jakości głośniki. Synchronizacja obrazu i dźwięku to zresztą kluczowa sprawa przy połączeniach video – a tu dźwięk realizowany jest w szerokim paśmie częstotliwości – do 22 kHz. Do tego mikrofony IdeaHubów mają liczne funkcje poprawiające jakość brzmienia, np. usuwając pogłos czy echo z otoczenia. Wisienką na torcie w zakresie audio jest tu natomiast funkcja Acoustic Baffle. Sprawia ona, że mikrofon wychwytuje jedynie dźwięk z konkretnego miejsca. Możemy ustalić szerokość stożka (jedną z dwóch dostępnych), z którego dźwięki będą słyszalne – reszta zostanie po prostu przez system wycięta. To bardzo przydatna funkcja w nienajlepiej wytłumionych salach. Jakość dźwięku w połączeniach wideokonferencyjnych jest bardzo istotna, a IdeaHub ma za zadanie sprawić, że będą one tak bliskie rozmowie na żywo, jak to tylko możliwe. Wszystkie te funkcjonalności zbudowane są w oparciu o zaprojektowaneprzez Huawei algorytmy sztucznej inteligencji.

Kamera w IdeaHub Pro oferuje, poza wysoką rozdzielczością, także możliwość zautomatyzowanego kadrowania na osobie, która zabiera głos. Kamera podąża za głosem osoby wypowiadającej się w danym momecie. Z kolei funkcjonalność automatycznego kadru wszystkich osób w sali realizowana jest zarówno przez wersję Pro jak i S.

Co z sytuacjami, w których osoby biorące udział w spotkaniu mówią jednocześnie, wchodząc sobie wzajemne w słowo?

Są różne podejścia w rozwiązywaniu tego problemu u różnych producentów. Można np. regulować ustawienia czułości tego mechanizmu, co IdeaHub potrafi. W IdeaHub to przełączenie następuje z delikatnym opóźnieniem, co sprawia, że np. dopowiedzenie słowa lub dwóch nie zostanie odebrane jako wypowiedź. W przypadku szczególnie ożywionej dyskusji rzeczywiście proponowałbym raczej ustawić jeden, szeroki kadr. Warto jednak posiadać możliwość zautomatyzowanego kadrowania, bo w większości przypadków sprawdzi się znakomicie. Tę opcję oferuje IdeaHub w wersji Pro, gdzie znajduje się kamera 4K.

Piotr Pawlikowski, Video Collaboration Products Business Development Manager CEE & Nordic

Obydwa IdeaHuby są w pełni standalone’owe czyli na wideokonferencję możemy przyjść bez komputera, jedynie z notatnikiem, by móc sobie robić notatki i już – niczego więcej nie potrzebujemy?

Tak, wystarczy, że w sali konferencyjnej jest IdeaHub i, oczywiście, łączność z Internetem. Taka wygoda użytkowania jest ważna, przy czym warto zaznaczyć, że tu mamy wszystko w jednym, a nie kilku urządzeniach. To oznacza m.in. łatwiejszą instalację, mniej kabli itd.

Jak jest w przypadku Huawei IdeaHub z kompatybilnością z komunikatorami? Czy współpracuje ze wszystkimi popularnymi platformami jak np. Teams, Zoom czy Webex?

Tak. IdeaHub w obu wersjach jest bardzo wszechstronny. Domyślnie wyposażony jest w kodek wideokonferencyjny zgodny z SIP H.323, czyli ogólnoświatowym standardem profesjonalnych połączeń wideo. Mówiąc kolokwialnie, IdeaHub “dogada się” więc z każdym profesjonalnym urządzeniem do wideokonferencji, wspiera standardowe protokoły kodowania obrazu H.264 (HP, BP oraz SVC) oraz najnowszy H.265, jak i dźwięku, np. AAC-LD mono/stereo.

To oczywiście nie wszystko. Dołączając do IdeaHuba komputer w standardzie OPS z systemem Windows możemy skorzystać z każdej platformy wideokonferencyjnej – Zoom, MS Teams, Webex, czy jakiejkolwiek innej. W skrócie – IdeaHub może działać z praktycznie wszystkimi aplikacjami chmurowymi do komunikacji. Niezależnie od tego z jakiej platformy korzystają nasi partnerzy biznesowi, możemy z nimi rozmawiać poprzez IdeaHub. To duży atut, bo najczęściej mamy rozdzielone urządzenia będące kodekami wideokonferencyjnymi od rozwiązań zgodnych z platformami chmurowymi. Tutaj natomiast mamy wszystko – w jednym urządzeniu.

Z IdeaHub możemy korzystać także jak z ekranu do prezentacji treści – wystarczy podłączyć komputer, prawda?

Zgadza się. Mamy trzy możliwości podłączenia. Piewsza, za pomocą akcesorium o nazwie IdeaShare Key. Wówczas tylko podłączamy je do komputera i przyciskamy jeden przycisk, oczywiście parując wcześniej z IdeaHubem. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że komputer do którego podłączamy IdeaShare Key nie musi być podpięty do internetu. To dobre rozwiązanie, gdy prezentację prowadzi ktoś z zewnątrz organizacji, gość. Druga opcja to aplikacja IdeaShare. Dostępna na wszystkie popularne systemy operacyjne. By z niej skorzystać trzeba być już w tej samej sieci. Wystarczy tylko podać kod dostępu, widoczny na ekranie IdeaHub i można rozpocząć prezentację. Warto dodać, że każda z tych metod bezprzewodowego udostepniania treści umożliwia sterowanie ekranem podłączonego komputera z poziomu IdeaHub. Możemy przełączać slajdy, otwierać aplikacje itd.

Trzecia możliwość jest najbardziej klasyczna, ale przewodowa – HDMI. Wówczas jednak trzeba dodać jeszcze podłączenie USB, jeśli chcemy skorzystać z tzw. reverse control, a więc obsługę wszystkiego co dzieje się na komputerze za pomocą IdeaHuba.

Czyli wersja bezprzewodowa jest bardziej funkcjonalna – w końcu konieczność podłączenia USB skraca chociażby odległość, z jakiej możemy prowadzić prezentację, bo kable USB w takim przypadku nie mogą być zbyt długie.

Dokładnie tak. To nie tylko kwestia długości samych kabli, ale też ich układania, estetyki sali konferencyjnej itd.

Jak bezpiecznym rozwiązaniem jest IdeaHub w sieci firmowej?

Huawei przywiązuje wielką wagę do bezpieczeństwa urządzeń i ochrony prywatności. IdeaHub zapewnia ochronę bezpieczeństwa end-to-end na poziomie chipów bazowych, systemów operacyjnych oraz aplikacji. Oprogramowanie Huawei IdeaHub działa na podstawie Androida, ale nie jest to taki sam system jak znany nam ze smartfonów. Został dopasowany, ograniczony tak, by spełniał tylko określone funkcje. W warstwie systemowej IdeaHub poprawia system bezpieczeństwa, zwiększając bezpieczeństwo jądra. Bazując na podstawowej, zaufanej platformie i zwiększeniu bezpieczeństwa systemu, IdeaHub zapewnia lepsze możliwości sterowania systemem w górnej warstwie.

W warstwie aplikacji IdeaHub zapewnia mechanizmy weryfikacji podpisów aplikacji, sandbox dla aplikacji i funkcje zarządzania uprawnieniami, aby zapewnić jego bezpieczene użytkowanie. Z kolei na kompuetrze OPS jest zainstalowany systemWindows 10 Enterprise, więc zakres dostępnych zabezpieczeń jest niezwykle szeroki.

Od strony sieciowej, IdeaHub wspiera mechanizmy autentykacji oparte o standard 802.1X, czy w przypadku Wifi (WPA)/WPA2 PSK oraz 802.1X EAP. Od strony kodeka wideokonferencyjnego SIP, H.323 posiada wbudowany układ szyfrujący, który obsługuje szyfrowanie H.235 dla sygnalizacji H.323, TLS 1.2 oraz wyższe dla SIP, a w przypadku mediów wspiera protokół SRTP.

Przyznaję, że Idea Hub wygląda też znakomicie.

Mnie też się podoba. Od czerwca, kiedy urządzenie ukazało się globalnie, zdołało już dostać nagrodę Red Dot Award 2020 za design. Całość prezentuje się lekko, pewnie też za sprawą stojaka, który jest zaprojektowany w sposób bardzo przemyślany pod kątem estetyki. Ten solidny sprzęt sprawia wizualne wrażenie lekkiego i zgrabnego.

Do tego mamy kolorystykę ładnie wpasowującą się w stylistykę współczesnych biur, gdzie dominują jasne barwy. Kolor ten nosi marketingową nazwę “jade white”.

Jak sprzedają się Idea Huby w Polsce i który sprzedaje się najlepiej?

Najpopularniejszy jest model 65-calowy w wersji Pro. W Polsce do sprzedaży IdeaHub wszedł niedawno, w październiku ubiegłego roku, a mimo to osiągnęliśmy zadowalający poziom sprzedaży. A zainteresowanie wciąż rośnie. Będziemy mieli wkrótce ciekawy przykład wdrożenia z sektora edukacyjnego.

Kto jest głównym odbiorcą w Polsce? Przyznaję, że mi na myśl przychodzą przede wszystkim duże firmy, ale to może być nieco niepełny trop…

One oczywiście też są odbiorcami, ale nie jedynymi. Duże zainteresowanie widzimy ze strony uczelni wyższych. Na koniec marca planujemy zresztą ruch w stronę sektora edukacyjnego – chcemy wypuścić nowy model IdeaHuba, skierowany do szkół podstawowych i średnich. Urządzenie to nazywa się IdeaHub Board. Różni się kilkoma istotnymi szczegółami, chociażby brakiem kamery i kodeka wideokonferencyjnego. Oferuje jednak filtr niebieskiego światła, bo pełnić ma też rolę szkolnej tablicy, a więc czegoś, na co użytkownicy, uczniowie, patrzą długo. Poza tym cała konstrukcja jest dostosowana do specyfiki warunków szkolnych.

Czyli jest pancerna i niezatapialna? Dzieci potrafią być kreatywne.

Niemalże., Ekran pokryty szkłem hartowanym o twardości 7H w skali Mohsa, jesteśmy świadomi tego, że w środowisku szkolnym różne rzeczy mogą się wydarzyć. Projektując takie rozwiązanie musieliśmy zakładać, że może być ono narażone na kreatywność dzieci i młodzieży. Rynek edukacyjny jest bardzo chłonny, zwłaszcza że szkoły mogą uzyskiwać teraz dofinansowania na zakup tego typu urządzeń.

O biznesie oczywiście nie zapominamy. Widzimy, że wiele firm zaciekawiło się takim rozwiązaniem jak IdeaHub. Kiedyś decyzje o wyposażeniu w sprzęt IT bywały dość pochopne, a w przypadku rozwiązań wideokonferencyjnych oznaczało to np. problemy z okablowaniem, trudny do opanowania interfejs, żmudną konfigurację itd. Teraz oczekuje się, że to ma po prostu działać, być przyjazne i responsywne. Nasze rozwiązanie ma tę zaletę, że jest proste w obsłudze, a to oznacza mniejsze obciążenie już często przeładowanych zadaniami działów IT w firmach. Nie wspominając o tym, że IdeaHub pięknie się prezentuje w sali konferencyjnej. Budowanie komunikacji firmowej na tanich rozwiązaniach, kompletowanych w losowy sposób, to naprawdę niezbyt dobry pomysł.

Odchodząc od IdeaHuba, ale pozostając w temacie wideokonferencji poniekąd – jak, pana zdaniem, aktualne wydarzenia zmienią sposób pracy – wrócimy masowo do biur, pozostaniemy w domach, czy wygra praca hybrydowa?

Z moich obserwacji wynika, że choć wiele osób czuje potrzebę by wrócić do biura, model hybrydowy będzie zapewne bardzo popularny. Każdy z tych modeli ma wady i zalety z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i firmy. Te ostatnie przekonały się zresztą do pracy zdalnej, dostrzegając, że oznacza ona często wyższą wydajność pracy, a przy tym ozczędności w prowadzeniu biur. Są jednak sprawy, które trudno załatwić zdalnie – dlatego sądzę, że model hybrydowy będzie obecny w wielu firmach i instytucjach. Będziemy z pewnością odchodzili od open space’ów na rzecz mniejszych przestrzeni, także tych do cichej pracy. Ten trend powstawania „huddle roomów” zaczął się jeszcze przed pandemią i sądzę iż będzie się umacniał. W tym wszystkim nasz IdeaHub, ale też technologie komunikacyjne Huawei, mogą odgrywać silną rolę napędzającą zmiany.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewglobal-connectivity-index-2020-cyfryzacja-zmniejsza-negatywny-wplyw-pandemii-na-pkb-nawet-o-50-proc/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE