Google sięga po atom, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w kontekście AI

Google poinformowało w poniedziałek, że podpisało pierwszą na świecie umowę korporacyjną na zakup energii z wielu małych modułowych reaktorów, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w kontekście AI. 

Kairos będzie musiał uzyskać pełne pozwolenie na budowę i projekt od amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych, a także pozwolenia od lokalnych agencji, co może potrwać lata. Pod koniec ubiegłego roku Kairos uzyskał pozwolenie na budowę od NRC na budowę reaktora demonstracyjnego w Tennessee.

Umowa z Kairos Power ma na celu uruchomienie pierwszego małego modułowego reaktora Kairos do 2030 r., a następnie kolejne wdrożenia do 2035 r. Firmy nie ujawniły szczegółów finansowych umowy ani miejsca w USA, w którym elektrownie zostaną zbudowane. Google poinformowało, że zgodziło się kupić łącznie 500 megawatów energii z sześciu do siedmiu reaktorów, co jest mniejszą mocą niż dzisiejsze reaktory jądrowe.

Małe modułowe reaktory mają być mniejsze od dzisiejszych reaktorów, a ich komponenty mają być budowane w fabryce, a nie na miejscu, aby obniżyć koszty budowy. Krytycy twierdzą, że SMR będą drogie, ponieważ mogą nie być w stanie osiągnąć ekonomii skali większych elektrowni. Ponadto prawdopodobnie będą produkować długotrwałe odpady nuklearne, dla których kraj nie ma jeszcze ostatecznego składowiska.

Google powiedziało, że zobowiązując się do tak zwanego systemu zamówień z Kairos, zamiast kupować jeden reaktor na raz, wysyła sygnał popytu na rynek i dokonuje długoterminowej inwestycji w celu przyspieszenia rozwoju SMR.

Oczekuje się, że zużycie energii przez centra danych w USA wzrośnie mniej więcej trzykrotnie między 2023 a 2030 rokiem i będzie wymagało około 47 gigawatów nowej mocy wytwórczej, zgodnie z szacunkami Goldman Sachs, który zakładał, że gaz ziemny, energia wiatrowa i słoneczna wypełnią lukę.

To nie pierwszy przejaw nowej tendencji. Firmy technologiczne podpisały w tym roku już kilka umów z firmami zajmującymi się energią jądrową, ponieważ sztuczna inteligencja po raz pierwszy od dziesięcioleci zwiększa zapotrzebowanie na energię. W marcu Amazon.com kupił centrum danych zasilane energią jądrową od Talen Energy. W zeszłym miesiącu Microsoft i Constellation Energy podpisały umowę energetyczną, aby pomóc wskrzesić jednostkę elektrowni Three Mile Island w Pensylwanii, miejsca najgorszego wypadku nuklearnego w USA w 1979 roku.