Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Google rozstrzyga spór dotyczący praw autorskich treści online we Francji

Google zobowiązał się do rozwiązania sporu dotyczącego praw autorskich we Francji odnośnie do treści internetowych, poinformował o tym we wtorek krajowy urząd antymonopolowy, ponieważ rośnie presja na duże platformy technologiczne, aby dzieliły się większymi przychodami z mniejszymi serwisami informacyjnymi.

Decyzja kończy dochodzenie organu w sprawie Google, który zgodził się rozmawiać z agencjami prasowymi i innymi wydawcami o płaceniu im za korzystanie z ich wiadomości na swojej platformie.

Google zobowiąże się do przedstawienia propozycji wynagrodzenia w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia negocjacji, a jeśli nie uda się znaleźć porozumienia, sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd. Amerykańska firma zapewni również, że negocjacje nie będą miały wpływu na sposób prezentowania wiadomości na stronach wyszukiwania.

Szef urzędu antymonopolowego Benoit Coeure powiedział, że orzeczenie zostanie dokładnie zbadane przez inne kraje europejskie, oraz kończy trzyletnią sprawę wywołaną skargami niektórych największych francuskich organizacji informacyjnych, w tym AFP.

Wydawcy argumentowali, że wzrost sprzedaży reklam Google w Internecie był spowodowany wykorzystywaniem fragmentów ich treści w Internecie, pozbawiając ich potencjalnych przychodów w czasie spadku sprzedaży prasy.

Google w międzyczasie podpisało umowy z kilkoma skarżącymi wydawcami i nawet początkowo odrzuciło takie twierdzenia, twierdząc, że ruch internetowy, który przyniósł za pośrednictwem swojej wyszukiwarki i agregatora wiadomości, kierował znaczną liczbę internautów do serwisów informacyjnych, umożliwiając wydawcom generowanie ich własnych przychodów z reklam. AFP i kilka wiodących organizacji informacyjnych, w tym gazety Le Monde, Le Figaro i Liberation, ogłosiły od tego czasu odrębne umowy z Google, które mają zostać objęte prawami autorskimi.

Dokładne warunki, na jakich zostały podpisane umowy z wydawcami nie zostały upublicznione.

Sebastien Missoffe, country manager i wiceprezes Google France, napisał w poście na blogu, że Google zawarł umowy z ponad 150 wydawcami prasowymi we Francji w zakresie „praw sąsiedzkich”. Google zgodziło się zapłacić 76 milionów dolarów w ciągu trzech lat grupie 121 francuskich wydawców wiadomości, aby zakończyć spór dotyczący praw autorskich.

3,272FaniLubię
9,672ObserwującyObserwuj
1,560SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE