Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Fundacja Euro-Mediterranean Center on Climate Change wybiera superkomputer Lenovo, aby sprostać wyzwaniom globalnego ocieplenia

Euro-Mediterranean Center on Climate Change (CMCC) w Lecce wznawia współpracę z Lenovo w zakresie instalacji nowego, wydajnego systemu HPC (High Performance Computing), który będzie wspierał badania nad zmianami klimatu, zapewniając zwiększone możliwości przetwarzania i optymalizując zużycie energii na potrzeby działania infrastruktury obliczeniowej o wysokiej wydajności.

“Cassandra”, nowy system HPC Lenovo, który zostanie zainstalowany w Lecce, składa się ze 180 węzłów SD650 V3 z dwoma procesorami Intel Xeon Max 9480 (Sapphire Rapids HBM) i może osiągnąć moc obliczeniową 1,2 Petaflopów, co stanowi 100-procentowy wzrost w porównaniu do rozwiązania obecnie działającego w CMCC.

Cassandra zapewnia również lepszą efektywność energetyczną, pozwalając na utrzymanie zużycia energii elektrycznej do chłodzenia systemu na poziomie o 15% niższym niż w przypadku podobnych rozwiązań chłodzonych powietrzem, dzięki zastosowaniu technologii Lenovo Neptune™ Direct Water-Cooling, która jest w stanie przechwycić do 98% ciepła wytwarzanego przez superkomputer. Chłodzenie cieczą oszczędza energię zużywaną przez wentylatory, a dzięki zwiększonej wydajności temperatura procesorów nie osiąga wartości krytycznych, co pozwala uniknąć obniżenia maksymalnej częstotliwości rdzeni.

Ponadto CMCC planuje zintegrować system z dedykowanym rozwiązaniem do obciążeń AI opartym na 2 węzłach z 8 procesorami graficznymi Nvidia H100 każdy. Instalacja tego systemu planowana jest na drugą połowę roku.

HPC do rozwiązywania wyzwań związanych ze zmianami klimatu

Założone w 2005 r. przy wsparciu finansowym ówczesnego MIUR, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa oraz Ministerstwa Finansów, CMCC narodziło się w konkretnym celu prowadzenia badań i modeli systemu klimatycznego, zapewniając wiarygodne, terminowe i rygorystyczne wyniki przydatne do projektowania zrównoważonego wzrostu, ochrony środowiska oraz opracowywania polityk adaptacyjnych i łagodzących w oparciu o wiedzę naukową.

Obecnie CMCC jest globalnym punktem odniesienia dla zintegrowanych badań kwestii związanych z klimatem i jest jednym z niewielu obiektów w Europie poświęconych wyłącznie badaniom nad zmianami klimatu i ich interakcjami ze społeczeństwem i systemami gospodarczymi. Systemy HPC są cennymi narzędziami dla naukowców CMCC, których zadaniem jest przetwarzanie, dzięki superkomputerom, danych zebranych w terenie w celu przewidywania, jak zmieni się klimat i jaki wpływ będą miały te zmiany na planetę i działalność człowieka.

Na nowym superkomputerze Cassandra będą wykonywane modele symulacji klimatycznych systemu ziemskiego, oceanu, zarówno globalne, jak i regionalne systemy prognoz sezonowych, aplikacje klimatyczne oparte na sztucznej inteligencji.

Silne partnerstwo

Nowy superkomputer Lenovo zostanie zainstalowany w 2024 r. w Centrum Superkomputerowym CMCC (SCC), które działa od 2008 r. i jest obecnie największym obiektem obliczeniowym we Włoszech w całości poświęconym badaniom zmian klimatu, a także jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie. W Centrum Superkomputerowym znajduje się już system HPC firmy Lenovo: “Juno”, zainstalowany w 2022 r., który ma całkowitą moc obliczeniową około 1 134 Teraflopów i jest oparty na procesorach Intel oraz kartach graficznych NVIDIA.

“Cieszymy się z tej odnowionej współpracy z CMCC, które jest dziś centrum doskonałości w Europie w zakresie badań nad zmianami klimatycznymi, kluczowym tematem dla naszych czasów i przyszłych pokoleń” – powiedział Alessandro de Bartolo, CEO i Country General Manager Infrastructure Solutions Group w Lenovo.

 

“Przez lata, od czasu pierwszej instalacji systemów HPC w SCC, Lenovo okazało się bardzo niezawodnym partnerem technologicznym, oferując najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwoliły badaczom CMCC uzyskać ważne wyniki w symulacjach klimatycznych” – zauważa prof. Giovanni Aloisio, dyrektor Centrum Superkomputerowego CMCC.

Nowy superkomputer zostanie zainstalowany przez Ricca IT, certyfikowanego partnera biznesowego Lenovo, który przez lata zdobył znaczące doświadczenie w dziedzinie HPC i AI. Spółka znajduje się wśród najbardziej uznanych firm na włoskiej scenie.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version