Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Firmowa drukarka furtką dla hakerów. Eksperci Canon i Związku Cyfrowa Polska przestrzegają w kwestii bezpieczeństwa biurowych drukarek i urządzeń MFP.

Październik Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Eksperci Canon i Związku Cyfrowa Polska o podejściu przedsiębiorstw do kwestii bezpieczeństwa biurowych drukarek i urządzeń MFP.

 

W tym roku, już po raz siódmy, październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). To coroczna kampania Komisji Europejskiej i ENISA, której celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw prewencyjnych wobec potencjalnych zagrożeń w sieci. Z perspektywy biznesu i – wykorzystywanych w środowiskach biurowych – rozwiązaniach do przetwarzania dokumentów, inicjatywa ESCM jasno pokazuje, że temat cyfrowych zagrożeń związanych z wyciekiem danych i informacji firmowych wciąż jest jednym z najbardziej palących problemów na całym świecie. Wg analiz Gartnera globalne wydatki firm na rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo sieciowe w firmach sięgną w 2019 r. ponad 120 mld dol. To 12 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

 

Drukarka na pierwszej linii frontu

Chciałem pokazać, że hakowanie to nie gra ani zabawa. To ma realne konsekwencje w rzeczywistości” – tak w grudniu 2018 r. anonimowy haker tłumaczył BBC motywacje leżące u podstaw włamania się do ponad 50 000 drukarek na całym świecie. Ten jeden z najgłośniejszych ataków hakerskich ostatnich lat polegał na wydrukowaniu krótkiego tekstu i rysunku ze znanym amerykańskim twórcą internetowym PewDiePie – ulubionym vlogerem hakera.  W krótkiej, anonimowej rozmowie z dziennikarzami haker wyjaśnił, że szkody mogły być dużo większe. Luki w zabezpieczeniach oprogramowania pozwalały mu m.in. przechwycić wrażliwe dane przekazywane do urządzenia z komputerów firmowych, albo też dowolnie nadpisać treść dokumentu. Skala potencjalnych zagrożeń była więc gigantyczna – zarówno w wymiarze wizerunkowym, jak i finansowym.

 

 

 

Drukarka jako urządzenie IoT

Mimo rosnącej świadomości o (cyber)zagrożeniach, większość polskich firm uważa, że ataki hakerskie dotykają przede wszystkim firmowe komputery. Tymczasem większość drukarek i skanerów firmowych zawiera dysk twardy i procesor, podobnie jak komputer. Zadbanie o to, aby informacje na dysku były szyfrowane i dostępne tylko dla osób z odpowiednimi uprawnieniami, a także usuwane w odpowiedzialny sposób, pozwoli jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko wycieku danych. Tymczasem badania Horst Görtz Institute Ruhr-University pokazały, że tylko niespełna 2 proc. drukarek klasy korporacyjnej i urządzeń wielofunkcyjnych jest bezpiecznych. Co więcej, wg Instytutu Ponemon aż 64 proc. menedżerów IT uważa, że ich drukarki mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, przy czym już tylko 54 proc. z nich uwzględnia zabezpieczenia infrastruktury druku w swojej strategii ochrony. To bardzo niepokojące dane.

 

„Choć polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń dla infrastruktury sieciowej w firmie, wciąż jednak niedostatecznie dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa firmowych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Tymczasem to właśnie drukarki i rozwiązania MFP są często jedynym elementem infrastruktury podłączonej do sieci w organizacji, który komunikuje się z każdą stacją roboczą. Oznacza to, że po przejęciu kontroli nad drukarką można dostać się do innych, często krytycznych zasobów i danych. Słowem –niezabezpieczona drukarka jest jak uchylona furtka dla hakerów” – zwraca uwagę Michał Łepkowski, Document Solutions Sales Director and Commercial Printing Head, Canon Polska.

 

Z kolei prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik dodaje, że w Polsce potrzebna jest edukacja na temat cyberzagrożeń – i to zarówno skierowana do konsumentów, przedsiębiorców, jak i administracji. – Uświadamianie skali cyberzagrożeń oraz wprowadzanie zabezpieczeń przed cyberatakami to wspólne zadanie dla sektora prywatnego i publicznego.

 

“Dlatego uważam, że dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie specjalnych programów edukacyjnych, które zwiększałyby świadomość na temat cyberzagrożeń wynikających ze stosowania urządzeń elektronicznych oraz pokazywałyby, jak możemy chronić się przed cyberatakami.” – mówi Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.

 

 

Zapobiegać zamiast leczyć

Jak zatem minimalizować cyberzagrożenia korzystając z drukarek i urządzeń MFP podłączonych do sieci firmowej? Przede wszystkim należy korzystać z rozwiązań, które m.in.:

  • umożliwiają przeprowadzenie automatycznej aktualizacji oprogramowania układowego z zaufanych źródeł;
  • zapewniają szyfrowanie drukowanych dokumentów niezależnie od protokołu transmisji z automatycznym odrzuceniem dokumentów nieszyfrowanych;
  • posiadają możliwość tworzenia szyfrowanych i zabezpieczonych hasłem przed odczytem dokumentów PDF;
  • umożliwiają stosowanie najnowszych standardów zabezpieczeń w tym TSL 1.3, TPM 2.0.

 

„Rozwiązania Canon imageRUNNER Advance projektowane są w myśl zasady Security 360 stopni. Oznacza to, że mówiąc o bezpieczeństwie procesu druku nie mówimy tylko o urządzeniu, które oczywiście jest zabezpieczone na różne sposoby. Ale równie ważny jest sposób jego komunikacji z otoczeniem sieciowym. To właśnie bezpieczeństwo tej komunikacji zapewniane jest przez wielostopniową konfigurację. Mówimy tu m.in. o odpowiednim szyfrowaniu wysyłanych zadań, filtrowaniu adresów IP i MAC, monitorowaniu logów czy uwierzytelnianiu IEEE 802.1X. To tylko niektóre z systemów zabezpieczeń, które muszą być dostosowywane do środowiska IT klienta i które – w naszej ocenie – są najskuteczniejsze w obronie przed niepożądanymi atakami” – podsumowuje Michał Łepkowski, Document Solutions Sales Director and Commercial Printing Head, Canon Polska.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE