Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

EuroHPC JU podpisuje umowę zakupową dla EuroQCS-Poland

Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC podpisało umowę na EuroQCS-Poland, 20-kubitowy komputer kwantowy z uwięzionymi jonami. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Europie.

Komputer powstanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) w Poznaniu i dostarczony przez Alpine Quantum Technologies (AQT).

System zostanie zintegrowany z lokalną infrastrukturą wysokowydajnych obliczeń (HPC), a zdalny dostęp do niego zostanie zapewniony za pośrednictwem istniejącej krajowej sieci naukowej PIONIER.

EuroQCS-Poland będzie wykorzystywany przede wszystkim do opracowywania zastosowań przemysłowych, naukowych i społecznych oraz zapewni wsparcie dla optymalizacji kwantowej, chemii kwantowej, kwantowych nauk o materiałach i kwantowego uczenia maszynowego.

Koordynator projektu EuroQCS-Polska, dr Krzysztof Kurowski, powiedział:

Pierwsza z sześciu zapowiadanych instalacji europejskich komputerów kwantowych zlokalizowana w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym jest najlepszym dowodem na to, że w Polsce jesteśmy gotowi i aktywnie uczestniczymy w rozwoju krytycznych i przełomowych technologii kwantowych na skalę europejską. Przyszła kwantowa infrastruktura obliczeniowa w Europie, zbudowana przy aktywnym udziale Polski, będzie wspierać rozwój szerokiego zakresu zastosowań technologii kwantowej o znaczeniu przemysłowym, naukowym i społecznym dla Europy, dodając nowe możliwości do istniejącej klasycznej infrastruktury superkomputerowej.

EuroQCS-Polska jest przedsięwzięciem współfinansowanym. Jego całkowity koszt wyniósł 12,28 mln euro (czyli około 52 mln zł). 50% projektu zostało sfinansowane przez EuroHPC JU, a pozostałe 50% przez Ministerstwo Cyfryzacji. Instalacja systemu ma rozpocząć się w połowie 2025 roku.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

Exit mobile version