Dyrektor Intela widzi przyszłość firmy w jasnych barwach

W rozmowie z agencją Reuters dyrektor Intela nakresilił dobre perspektywy dla firmą. Podkreślił, że jest ona na dobrej drodze do osiągnięcia łącznej sprzedaży oprogramowania na poziomie 1 miliarda dolarów do końca 2027 roku.

Firma Intel, która w 2023 r. wygenerowała 54 miliardy dolarów przychodów, oferuje do wynajęcia szereg usług oprogramowania i narzędzi, od przetwarzania w chmurze po sztuczną inteligencję.

Działania Intela na rzecz rozwoju oprogramowania przebiegają pomyślnie i do końca 2027 r. firma może osiągnąć łączne przychody z oprogramowania w wysokości 1 miliarda dolarów, powiedział dyrektor ds. technologii Greg Lavender, powiedział agencji Reuters.

Intel zarobił ponad 100 milionów dolarów na oprogramowaniu w 2021 roku, kiedy Lavender został przeniesiony z firmy VMware do przetwarzania w chmurze przez dyrektora generalnego Pata Gelsingera, aby kierować strategią producenta chipów w zakresie oprogramowania. Od tego czasu Intel kupił trzy firmy produkujące oprogramowanie.

„Mam cel osiągnięcia 1 miliarda dolarów przychodów z subskrypcji oprogramowania i chmury dla programistów – powiedział. – Myślę, że jestem na dobrej drodze, aby osiągnąć ten cel do końca 2027 roku… może wcześniej”.

Lavender powiedział, że jego strategia polega na skupieniu się na świadczeniu usług w zakresie sztucznej inteligencji, wydajności i bezpieczeństwa, a firma inwestuje we wszystkich trzech obszarach. Lavender stwierdził także, że Intel widzi „duży popyt” na nadchodzący chip Gaudi 3, który jego zdaniem może pomóc firmie zająć drugie miejsce na rynku chipów AI.

Procesory AI firm Intel i Advanced Micro Devices jak dotąd nie poczyniły znaczących postępów w przełamywaniu dominacji lidera rynku Nvidii, która w 2023 r. kontrolowała około 83% rynku chipów do centrów danych. Lavender powiedział, że ​​Intel wspiera inicjatywy open source mające na celu tworzenie oprogramowania i narzędzi, które będą w stanie obsługiwać szeroką gamę chipów AI, i spodziewa się dalszych przełomów w nadchodzących miesiącach.

Część sukcesu Nvidii jest powiązana z oprogramowaniem CUDA, dzięki któremu programiści są związani z chipami Nvidii. Źródła podają, że francuski organ antymonopolowy obciąży Nvidię zarzutami podejrzeń o zachowanie antykonkurencyjne. Organ nadzorczy wyraził obawy dotyczące zależności sektora generatywnej sztucznej inteligencji od CUDA.

Intel jest częścią Fundacji UXL, konsorcjum firm technologicznych rozwijających projekt open source, którego celem jest umożliwienie działania kodu komputerowego na dowolnej maszynie, niezależnie od tego, jaki chip i sprzęt go obsługuje. Inni członkowie to Qualcomm, Samsung Electronics i Arm Holdings.

Lavender dodał, że ​​Intel ma swój wkład w Triton, inicjatywę prowadzoną przez OpenAI, mającą na celu zbudowanie języka programowania o otwartym kodzie źródłowym, zaprojektowanego w celu zwiększenia wydajności kodu w chipach AI. Projekt wspierają także AMD i Meta. Triton działa już na istniejących procesorach graficznych Intela i będzie pracować nad kolejną generacją chipów AI firmy.

Intel inwestuje w izraelski start-up Buildots zajmujący się sztuczną inteligencją