Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Dyrektor finansowa Huawei, a prywatnie córka założyciela firmy, Meng Wanzhou prawdopodobnie nie uniknie ekstradycji do USA – kontrowersyjne orzeczenie kanadyjskiego sądu.

Do orzeczenia w sprawie dyrektor finansowej Huawei Technologies, Meng Wanzhou, doszło w środę przed kanadyjskim sądem. Córka założyciela chińskiej firmy, Rena Zhengfei, stara się uniknąć ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, gdzie ma stawić czoła zarzutom oszustw bankowych. Proces o ekstradycję ruszy w czerwcu.

Orzeczenie, które może wyraźnie pogorszyć stosunki między Ottawą a Pekinem, wywołało natychmiastową silną reakcję chińskiej ambasady w Kanadzie, która powiedziała, że ​​Kanada „współuczestniczy w wysiłkach Stanów Zjednoczonych zmierzających do obalenia Huawei i chińskich firm high-tech”. Meng, chińska obywatelka i córka założyciela Huawei, Ren Zheng, została aresztowana w grudniu 2018 r. na podstawie nakazu wydanego przez władze USA. Oskarżają ją o oszustwa bankowe za wprowadzanie HSBC w błąd, w związku z relacją Huawei z firmą działającą w Iranie, narażając HSBC na grzywny i kary za złamanie amerykańskich sankcji wobec Teheranu.

Prawnicy Meng argumentowali, że należy porzucić sprawę, ponieważ Kanada nie miała sankcji wobec Iranu. Ale Heather Holmes, zastępca sędziego Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej (część Kanady, w której mieszka Meng Wanzhou), nie zgodziła się, uznając, że prawny standard podwójnej karalności został spełniony.

Huawei podało, że jest rozczarowane orzeczeniem kanadyjskiego sądu i oczekuje, że kanadyjski system sądowy ostatecznie udowodni jej niewinność. Orzeczenie toruje drogę do przesłuchania w sprawie ekstradycji. Proces rozpocznie się w czerwcu i będzie miał na celu m.in. sprawdzenie czy kanadyjscy urzędnicy przestrzegali prawa podczas aresztowania Meng. Argumenty końcowe spodziewane są w ostatnim tygodniu września i pierwszym tygodniu października.

Reid Weingarten, prawnik Meng w USA, powiedział, że Meng nie powinna być pionkiem ani zakładnikiem chińskim w USA, w ramach toczącej się wojny handlowej.

„Dzisiejsze orzeczenie w Kanadzie to tylko salwa otwierająca w bardzo długim procesie … jesteśmy przekonani, że ostatecznie sprawiedliwość zostanie wymierzona”, powiedział Weingarten.

Chińska ambasada w Ottawie podała w oświadczeniu, że Chiny wyrażają silne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw wobec decyzji w sprawie Meng. Departament Sprawiedliwości USA podziękował Kanadzie za “jej ciągłą pomoc”. Ministerstwo sprawiedliwości Kanady poinformowało, że prawnicy zobowiązali się do jak najszybszego działania w tej sprawie.

Jeśli dojdzie do ekstradycji, to należy założyć, że proces w USA będzie miał nadany wyjątkowy, mocno pokazowy charakter. Trudno powiedzieć też cokolwiek o jego uczciwości – wiele zależeć będzie od samego sądu, a instytucje te w USA nadal są formalnie niezależne od polityków.

https://itreseller.com.pl/itrnewprezydent-usa-donald-trump-odbiera-hongkongowi-specjalny-status-handlowy-dramatycznie-nasilajac-napiecia-miedzy-usa-i-chinami/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE