Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Dlaczego w cyberbezpieczeństwie brakuje pracowników? – Do 2022 roku zabraknie w tym obszarze nawet 350 tysięcy pracowników w samej tylko Europie.

Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa są obecnie poszukiwani w niemal każdej branży na świecie. Zatrudnianie ich staje się jednak coraz trudniejsze ze względu na powiększającą się od dłuższego czasu lukę kwalifikacyjną[1] – do 2022 roku zabraknie w tym obszarze nawet 350 tysięcy pracowników[2] w samej Europie.

 

Rynek wchłonął specjalistów

Efektem coraz powszechniejszego wykorzystywania technologii przez organizacje są stale rosnące zagrożenia, dlatego pracownicy specjalizujący się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są uznawani za niezbędny element każdego zespołu.

 

Stanowiska IT pozostają nieobsadzone, ponieważ organizacje szukają głównie kandydatów z dużym doświadczeniem w kwestiach bezpieczeństwa. Niestety zapotrzebowanie na takich pracowników już dawno przekroczyło ich rzeczywistą liczbę – zwraca uwagę Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce.

 

 

Zmagania z luką kwalifikacyjną

Zainteresowanie tematem cyberbezpieczeństwa systematycznie rośnie – po pierwsze, ze względu na coraz bardziej skomplikowane formy ataków, po drugie, z uwagi na nowe regulacje (takie jak RODO) i powiązane z nimi wysokie grzywny, których firmy chcą uniknąć.

 

Ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie jest tak duże, a luka kwalifikacyjna wciąż się powiększa, organizacje są gotowe oferować im bardzo wysokie stawki. Z kolei kandydaci na takie stanowiska powinni spełniać rygorystyczne wymogi. Aby takich znaleźć, firmy powinny też aktywnie promować pracę w obszarze cyberbezpieczeństwa i oferować specjalistom możliwości podnoszenia kwalifikacji i rozwoju.

 

 

Oferty edukacyjne

Aby przeciwdziałać poszerzaniu się luki kwalifikacyjnej, przedsiębiorstwa i placówki akademickie powinny organizować i wspierać działania edukacyjne, które zachęcają uczniów do poszerzania swojej wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa już na etapie szkoły średniej. Wysokie stawki i praktycznie zerowe bezrobocie[3] czynią ten kierunek atrakcyjnym również dla studentów. Na świecie powstają już instytucje edukacyjne bezpośrednio poświęcone cyberbezpieczeństwu, jak np. College of Cybersecurity[4] w Wielkiej Brytanii.

 

Ważne również, aby firmy brały czynny udział w promowaniu programów edukacyjnych[5] na uczelniach wyższych, uczestnicząc w targach pracy i rozmawiając ze studentami na temat ich przyszłej ścieżki kariery. 52% firm zgadza się, że w dziedzinie bezpieczeństwa najważniejsze jest praktyczne doświadczenie[6], a 7 na 10 przyznaje, że certyfikaty, którymi wykazuje się pracownik, znaczą więcej niż dyplomy ukończenia studiów.

 

Obok szkoleń studentów i budowania kolejnego pokolenia specjalistów, cyberbezpieczeństwo to także dobra ścieżka kariery dla kandydatów zmieniających pracę lub szukających jej po dłuższej przerwie, np. po okresie bezrobocia czy po urlopach rodzicielskich. Może to również wpłynąć pozytywnie na odsetek zatrudnionych w tym obszarze kobiet – 90% kandydatów powracających na rynek pracy to właśnie kobiety[7], a w branży cyberbezpieczeństwa jest ich ogółem tylko 11%.

 

Eksperci Fortinet zachęcają także, aby organizacje inwestowały we własnych pracowników, którzy posiadają już odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie techniczne i mogliby skorzystać ze szkoleń oraz kursów edukacyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa.

 

Firmy powinny współpracować z placówkami akademickimi oraz inwestować w szkolenia i programy nauczania, które odpowiednio przygotują kandydatów do wejścia na ten obszar rynku pracywskazuje dyrektor Jolanta Malak.

 

 

[1] https://www.fortinet.com/blog/business-and-technology/bridging-the-cybersecurity-skills-gap-with-the-fortinet-network-.html

[2] https://www.computerweekly.com/news/450420193/Europe-faces-shortage-of-350000-cyber-security-professionals-by-2022

[3] https://cybersecurityventures.com/cybersecurity-unemployment-rate/

[4] https://www.bbc.com/news/education-38065563

[5] https://www.fortinet.com/blog/business-and-technology/bridging-the-cybersecurity-skills-gap-with-the-fortinet-network-.html

[6] https://techbeacon.com/40-cybersecurity-stats-security-pros-need-know

[7] https://www.forbes.com/sites/forbeshumanresourcescouncil/2018/06/05/the-workplace-program-that-may-solve-the-skills-gap-problem-in-cybersecurity/#6c7260425cf7

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE