Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

DELL Technologies Forum 2018 – Tylko 5% polskich przedsiębiorstw można zakwalifikować do liderów transformacji cyfrowej, pomimo pilnej konieczności przeprowadzenia transformacji wiele firm opóźnia się z jej realizacją.

Wczoraj w Warszawie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży IT w Polsce – Dell Technologies Forum 2018. Uczestnicy konferencji mogą na rzeczywistych przykładach przekonać się jakie korzyści niesie ze sobą transformacja cyfrowa biznesu i IT. Podczas prezentacji, debat i spotkań indywidualnych firmy należące do rodziny amerykańskiego lidera IT oraz liczni partnerzy dzielą się swoim know-how, dyskutują nad postępującą transformacją cyfrową oraz wpływie nowoczesnych technologii i systemie ich zależności w biznesie.

 

Podczas jednego ze spotkań które poprowadzili wspólnie Dariusz Piotrowski oraz Radomir Bordon, zaprezentowali wyniki najnowszego badania oraz działania, które trzeba podjąć aby cyfrowa transformacja przebiegała sprawniej. Według badania Digital Transformation Index przeprowadzonego przez Dell Technologies wspólnie z Intelem jedynie 5% polskich przedsiębiorstw można zakwalifikować do kategorii liderów transformacji cyfrowej

 

Mimo pilnej konieczności przeprowadzenia transformacji wiele firm opóźnia się z jej realizacją.Tylko 5% polskich przedsiębiorstw można zakwalifikować do liderów transformacji cyfrowej — takie są wyniki badania Dell Technologies Digital Transformation Index przeprowadzonego wspólnie z firmą Intel, którego celem była analiza działań podejmowanych przez średnie i duże firmy, zmierzających do realizacji nowych modeli dojrzałości cyfrowego przedsiębiorstwa. Oprócz określenia wartości wskaźnika dokonano szerszej analizy planów firm oraz potencjalnych problemów, z jakimi mogą się zetknąć w ciągu najbliższych pięciu lat. Wynika z niej, że zdaniem 73% badanych menedżerów transformacja cyfrowa powinna objąć ich organizacje w szerszym zakresie.

 

Prowadzone co dwa lata badanie Digital Transformation Index, które po raz pierwszy odbyło się w 2016 roku i objęło firmy z 16 krajów, stara się ocenić podejmowane przez przedsiębiorstwa działania związane z realizacją transformacji cyfrowej. Wskaźniki opierają się na dokonanych przez respondentów ocenach w następujących obszarach: zgodność z podstawowymi atrybutami cyfrowego przedsiębiorstwa*, istniejąca strategia informatyczna, strategia transformacji personelu i planowane inwestycje.

 

 

 

W tym roku Dell Technologies wspólnie z firmą Intel objęła badaniami firmy z 42 krajów. Oceniano następujące kategorie:

 

Oceniane kategorieOpisAnaliza za rok 2018
LiderzyFirmy, które traktują różne formy cyfrowej transformacji jako element swojego DNA5%
WdrażającyFirmy, które opracowały dojrzały plan transformacji cyfrowej oraz dokonują inwestycji i wdrażają innowacje w tym zakresie24%
OstrożniFirmy, które ostrożnie i stopniowo przeprowadzają transformację cyfrową, opracowują plany i dokonują inwestycji z myślą o przyszłości37%
ŚledzącyFirmy, które bardzo mało inwestują w technologie cyfrowe i dopiero zaczynają tworzyć plany w tym zakresie31%
OpóźnieniFirmy, które nie mają planów wdrażania technologii cyfrowych ani nie inwestują w takie technologie3%

Jak widać w tabeli, jedynie 5% przedsiębiorstw mieści się w kategorii liderów. Tymczasem ponad jedna trzecia (34%) badanych podmiotów należy do grup o najniższym poziomie dojrzałości. Oznacza to, że wprowadzają zmiany zbyt ostrożnie i w zbyt wolnym tempie albo w ogóle nie opracowały planu transformacji. Niemal jedna czwarta (24%) przedsiębiorstw została zaliczona do prestiżowej kategorii „wdrażających”. Największą grupę stanowią „ostrożni” — firmy, które nie mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie wdrażania transformacji cyfrowej.

 

Mimo to aż 63% polskich przedsiębiorców uważa, że to ich firmy dokonają zmian na rynku, a nie zostaną do nich zmuszone.

 

 

Atrybuty cyfrowego przedsiębiorstwa

*W 2015 roku szefowie firm zdefiniowali zestaw najważniejszych atrybutów cyfrowego przedsiębiorstwa, które musi mieć każda firma chcąca odnosić sukcesy na rynku w ciągu następnej dekady. Są to:

  • Elastyczne wdrażanie innowacji
  • Szybkie wykrywanie nowych możliwości
  • Działanie w sposób przejrzysty i godny zaufania
  • Wyjątkowa i spersonalizowana obsługa klientów
  • Ciągła dostępność i realizacja zadań w czasie rzeczywistym

 

 

Bariery transformacji cyfrowej

Okazuje się, że 91% polskich przedsiębiorstw styka się obecnie z poważnymi przeszkodami na drodze do transformacji cyfrowej.

 

Najważniejsze z nich to:

  1. Zmiany w ustawodawstwie i przepisach
  2. Brak budżetu i zasobów
  3. Nadmiar informacji
  4. Brak wsparcia ze strony kierownictwa
  5. Brak spójnej strategii i wizji transformacji cyfrowej

 

Bariery tego rodzaju utrudniają działania zmierzające do transformacji. Na przykład zdaniem 73% badanych menedżerów transformacja cyfrowa powinna objąć ich organizacje w szerszym zakresie.

 

„Rozmawialiśmy jakiś czas temu o początkach ogromnej zmiany na rynku. To już nieaktualne” — powiedział Dariusz Piotrowski z Dell EMC. „Kolejna era cyfrowa po prostu nadeszła. Zmienia się nasze codzienne życie, inaczej też pracujemy i prowadzimy firmy. A to oznacza, że czas ma kluczowe znaczenie. Musi nastąpić prawdziwa transformacja i musi ona mieć radykalny charakter”.

 

 

Jak pokonać przeszkody

W trakcie badania ustalono, że przedsiębiorstwa podejmują kroki zmierzające do likwidacji istniejących barier. Próbują także zmierzyć się z zagrożeniem ze strony bardziej elastycznych, innowacyjnych uczestników rynku, którzy są w stanie przejąć ich klientów. Potwierdzają to następujące fakty:

 

  • 61% polskich firm korzysta z technologii cyfrowych w celu przyspieszenia rozwoju nowych produktów i usług
  • 52% wykorzystuje analitykę w czasie rzeczywistym
  • 47% firm uwzględnia kwestie bezpieczeństwa i prywatności we wszystkich urządzeniach, aplikacjach i algorytmach
  • 46% przedsiębiorstw stawia na wymianę wiedzy między poszczególnymi działami: kierownicy działów IT zyskują kompetencje biznesowe, a menedżerowie działów biznesowych kompetencje informatyczne
  • 40% stara się rozwijać odpowiednie kompetencje i gromadzić wiedzę specjalistyczną w ramach firmy; obejmuje to np. wewnętrzne szkolenia w dziedzinie programowania

 

Przedsiębiorstwa używają także nowych technologii i zabezpieczeń informatycznych do realizacji transformacji cyfrowej i zapewnienia jej bezpiecznego przebiegu.

Inwestycje planowane w najbliższym czasie (od 1 roku do 3 lat):

  • 69% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w cyberzabezpieczenia
  • 46% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w środowiska wielochmurowe
  • 38% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologie Internetu rzeczy (IoT)
  • 38% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologię Flash
  • 37% polskich przedsiębiorstw zamierza zainwestować w technologie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej

 

„To przełomowy okres dla przedsiębiorstw. Znajdujemy się w kluczowym momencie. Rozwiązania technologiczne, świat biznesu i członkowie społeczeństwa wspólnie tworzą nowe środowisko życia i pracy, sprzyjające zwiększeniu produktywności” — stwierdził Dariusz Piotrowski, General Manager Dell EMC Polska. „Jednak tylko wówczas, gdy przedsiębiorstwo zorganizuje swoje działania wokół technologii, będzie ono w stanie szybko reagować, zautomatyzować działania i uzyskać gwarancję zadowolenia klientów. Dlatego właśnie transformacja cyfrowa powinna mieć najwyższy priorytet”.

 

 

 

Metodologia badań

Latem 2018 r. niezależna firma analityczna Vanson Bourne przeprowadziła ankietę wśród 100 menedżerów polskich przedsiębiorstw (dużych i średniej wielkości) w celu określenia wskaźnika Dell Technologies Digital Transformation Index dla poszczególnych podmiotów. Firma Vanson Bourne dokonała oceny działań firm związanych z realizacją transformacji cyfrowej. Przeanalizowano ich strategie informatyczne, projekty transformacji personelu oraz ocenę zgodności z podstawowymi atrybutami cyfrowego przedsiębiorstwa. Wyniki w skali ogólnoświatowej (uwzględniające 4600 respondentów z 42 krajów) zostaną opublikowane na początku 2019 roku.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE