Strona główna Newsy Czy tzw. “kryzys chipowy” sprawi, że normą staną się laptopy na Intel...

Czy tzw. “kryzys chipowy” sprawi, że normą staną się laptopy na Intel Tiger Lake, ale bez Thunderbolt 4?

Wafel krzemowy z układami serwerowymi Ice Lake-SP (fot. Intel)

Chociaż Intel wprawdzie nie ma aż takich problemów z dostawami jak inni producenci (zaleta posiadania własnych fabryk), to wkrótce i w “niebieskich” chociaż pośrednio, może uderzyć kryzys chipowy. A wszystko przez to, że do wyprowadzenia Thunderbolt 4, nawet w przypadku platformy Tiger Lake, konieczny jest dodatkowy, zewnętrznie produkowany chip.

Obecny kryzys krzemowy jest często postrzegany jako zła wiadomość dla dostaw CPU i GPU na całym świecie. Jednak nowe doniesienia ze strony Igor’s Lab oraz firmy Texas Instruments wskazują na innego rodzaju – zakłócona sprzedaż chipów kontrolera niezbędnych do działania USB 4/Thunderbolt 4 może prowadzić do braku komputerów z procesorami Intela 11. generacji lub do tego, że producenci będą wypuszczać te same maszyny… ale pozbawione najnowocześniejszego z zewnętrznych interfejsów.

USB 4/Thunderbolt 4 jest jednym z “selling points” całej platformy Tiger Lake. Idealnie nadaje się do szybkiego ładowania dzięki standardowi Power Delivery (USB-PD), a także do przesyłania danych o dużej przepustowości. Interfejs ten pozostaje jednak zależny od kontrolera, osobnego chipu, którego nie tworzy sam Intel, a inne firmy (np. wspomniany już Texas Instruments). Wykrywają one i identyfikują podłączone urządzenie, sprawdzają czy jest zgodne z USB 4, DisplayPort lub Thunderbolt 4 i przyznają dostęp do mocy na niezbędnym poziomie. Części chipów tego typu na rynku już nie ma.

Igor’s Lab podaje przykład układu TI TPS65994ADRSLR, który jest w tej chwili niedostępny. Twierdzi również, że jego źródła w branży podają iż w rezultacie może to wpłynąć na dostawę i sprzedaż komputerów w pełni obsługujących USB 4.

 

Kancelaria SSW Pragmatic Solutions przedstawia AQUILĘ, zbudowana w IBM Cloud platformę AI, która daje klientom elastyczność wdrożeń w hybrydowych środowiskach chmurowych.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version