Strona główna Biznes i Technologie Cyfryzacja, wyłudzenia oraz lukratywna szczepionka… Kaspersky publikacje Kaspersky Security Bulletin, które zawierają...

Cyfryzacja, wyłudzenia oraz lukratywna szczepionka… Kaspersky publikacje Kaspersky Security Bulletin, które zawierają swoje prognozy dotyczące cyberzagrożeń na przyszły rok dla wybranych branż.

Pod koniec każdego roku badacze z firmy Kaspersky przyglądają się głównym trendom w zakresie cyberbezpieczeństwa na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Ten rok nie jest wyjątkiem – Kaspersky kontynuuje serię corocznych publikacji Kaspersky Security Bulletin, które zawierają prognozy na przyszły rok dla wybranych branż.

 

Cyfryzacja edukacji rozszerzy zakres zagrożeń

Obostrzenia związane z obecną sytuacją epidemiczną zmieniły systemy edukacyjne na całym świecie. Cyfryzacja, która jest głównym motywatorem tych zmian, utrzyma tempo w 2021 r. Integracja mediów społecznościowych, usług wideo oraz gier w procesie edukacyjnym okazała się skuteczna i w przyszłym roku tworzonych będzie więcej takich treści.

Wraz ze wzrostem osób uczących się online coraz większe znaczenie mają zagrożenia związane z naruszeniem prywatności.
Zarówno uczący się, jak i pedagodzy powinni zatem zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo swoich danych osobowych. W przypadku braku poprawnych ustawień bezpieczeństwa może dojść do naruszenia informacji osobowych, a osoby, których takie naruszenia będą dotyczyły, mogą paść ofiarą ataków rozprzestrzenianych za pośrednictwem platform edukacyjnych. Poza tym zdalna nauka pociąga za sobą również nowe zagrożenia związane z cybernękaniem.

 

Ewolucja ataków na systemy przemysłowe

Każdego roku cyberprzestępcy tworzą coraz bardziej zaawansowane zagrożenia ukierunkowane. Niektórzy dokładnie zbadali charakterystykę przedsiębiorstw przemysłowych i uzyskali dostęp do ogromnych ilości informacji dotyczących ich sieci technologicznych. Trend ten utrzyma się w 2021 r.

Szczególnie ataki na przemysłowe systemy sterowania (ICS) staną się bardziej ukierunkowane i w efekcie jeszcze bardziej wyrafinowane, łącznie z wykorzystaniem taktyk APT. Jest to istotne zagrożenie, ponieważ sieci przemysłowe stały się bardziej podatne na ataki ze względu na ograniczenia nakładane na pracę stacjonarną oraz personel na miejscu w połączeniu ze wzrostem liczby osób uzyskujących zdalny dostęp do sieci.

 

Hakowanie szczepionki: nowa możliwość wykorzystania pandemii wirusa powodującego COVID-19

Tematy związane z medycyną i opieką zdrowotną będą w przyszłym roku nadal wykorzystywane jako przynęta i będzie tak przynajmniej do końca pandemii. Głównym powodem rosnącego zainteresowania badaniami medycznymi wśród cyberprzestępców był rozwój szczepionki przeciwko COVID-19. W 2021 roku nadal będą miały miejsce próby kradzieży danych dotyczących badań nad koronawirusem. Tak długo jak globalna społeczność medyczna będzie walczyć z tą chorobą, firma, która ogłosi znaczący sukces w rozwoju szczepionki, będzie potencjalną ofiarą ataków ukierunkowanych.

Jednak nacisk na bezpieczeństwo cyfrowe w szpitalach daje nadzieję, że w 2021 roku będzie miała miejsce większa współpraca ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, organizacji oraz systemów opieki zdrowotnej. Z doświadczenia wynika, że poważne kryzysy, takie jak pandemia, skłaniają organizacje do zwracania większej uwagi na bezpieczeństwo swojej infrastruktury.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewhpe-prosty-przejrzysty-przewidywalny/

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version