Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Crunchbase: finansowanie start-upów AI w II kwartale zwiększyło się ponad dwukrotnie

Według danych Crunchbase, inwestycje w start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją wzrosły do ​​24 miliardów dolarów od kwietnia do czerwca. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, co podkreśla rosnący apetyt na nową technologię. 

Inwestorzy i firmy Big Tech twierdzą jednak, że znaczące zyski z ich ogromnych inwestycji w sztuczną inteligencję zmaterializują się dopiero w ciągu najbliższych kilku lat.

Całkowite finansowanie start-upów wzrosło sekwencyjnie o 16%, osiągając w ostatnim kwartale 79 miliardów dolarów, głównie dzięki inwestycjom w sztuczną inteligencję, która po raz pierwszy stała się największym sektorem, wyprzedzając opiekę zdrowotną i biotechnologię.

Sukces ChatGPT OpenAI zapoczątkował wyścig w kierunku przyjęcia najnowszej technologii sztucznej inteligencji w obszarach takich jak produktywność biznesowa, opieka zdrowotna i produkcja.

Pięć z sześciu miliardowych rund finansowania trafiło do firm zajmujących się sztuczną inteligencją. Do najważniejszych transakcji należą: xAI Elona Muska, który zebrał 6 miliardów dolarów, oraz dostawca infrastruktury AI CoreWeave, który zebrał 1,1 miliarda dolarów w ostatniej rundzie finansowania. Na liście znalazły się także firma Wayve zajmująca się automatyzacją pojazdów i firma zajmująca się przygotowywaniem danych Scale AI.

Poza sztuczną inteligencją firma Wiz zajmująca się cyberbezpieczeństwem zebrała miliard dolarów w swojej ostatniej rundzie finansowania. Pomimo wzrostu w ostatnim kwartale, finansowanie start-upów pozostaje niskie w porównaniu z poziomami obserwowanymi w ciągu ostatnich trzech lat.

Według Crunchbase globalne finansowanie spadło o 5% do 147 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku i utrzymało się na stałym poziomie w porównaniu z drugą połową 2023 roku. Ostra polityka pieniężna w USA przyczyniła się do powolnego ożywienia w zakresie pierwszych ofert publicznych, utrudniając korzystanie z jednego z największych źródeł zysków dla instytucjonalnych inwestorów na rynku prywatnym, którzy zazwyczaj inwestują w start-upy i sprzedają akcje podczas IPO.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE